Juhtkiri

Mutionu pidu 

21. oktoober 2003 00:00
0

Kuigi SL Õhtuleht tunneb kiusatust tõmmata paralleele populaarse lastelaulukese (kutsus kokku külalisi, karvaseid ja sulelisi) ja ühiskondliku leppe allkirjastamise vahele, ei tee me seda. Las sõlmitav lepe kõneleb kogu oma ilus iseenda eest. Samuti on mõttetu kontrollida olukorras, kus eesmärk pühitseb abinõu, allakirjutanute volitusi. Alles aastate pärast selgub, kas lepe osutub samasuguseks seebimulliks nagu kunagi Reformierakonna lubatud 9000kroonine keskmine palk. Mäletame ju ka Brežnevi toitlusprogrammi ning Gorbatšovi hüüdlause «Igale Nõukogude perekonnale aastaks 2000 oma korter!» saatust.

On loogiline, et kogu ühiskonna nimel ning rahva raha eest endale volitused võtnud isikud ka vastutavad oma töö eest. Muidugi ei oota me, et kedagi vangi pandaks, nagu ei pandud kinni ka 9000 krooniga bluffinud oravapartei ladvikut. Kuid me ei soovi, et leppe eestvedajad laiutaks aastate pärast käsi – tahtsime kõige paremat, välja tuli nagu alati, ning sellega vastutus piirdukski.

Veel küünilisem oleks mõelda, et leppe protsess põhineb tuimal majandusarvestusel – ühiskonna heaolu ja majandus edeneb leppes lubatud tasemeni niikuinii. Sellisel juhul leppe osalised mitte ei anna sellele arengule hoogu ja lisaväärtust, vaid võimaldavad leppe siht-asutusel hoopis olla ühiskonna loomulikust arengust toituv vähkkasvaja. Igatahes ei osanud lepingu osalised midagi mõistlikku öelda selle kohta, kuidas nad lepet ellu viima hakkavad, rääkimata sellest, et tervelt 10 osalist ei tulnud allkirjastamisele targu kohalegi. Mida oligi arvata.

Aga siiski, eilne leppe allakirjutamise protseduur – see oli päise päeva a`al, pilla-palla pillerkaar. Elu läheb edasi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee