PALESTIINLASTE JUHT: Yasser Arafat ei lase end rumeenlase süüdistustest Ühendriikide juhtivas majandusväljaandes häirida.Foto: Reuters
Tõnis Erilaid 23. september 2003 00:00
Praegu 72aastane palestiinlaste juht Yasser Arafat oli KGB agent ja õpetati terroritegudeks omaaegses N. Liidus, väidab eilne Wall Street Journal.

Majandusajaleht tugineb Rumeenia salaluure omaaegse ülema ütlustele. See mees põgenes juba ammu Ühendriikidesse, nüüd aga otsustas ajakirjanikele paljastada, kuidas 70. aastatel oli tema üheks ülesandeks saata Arafatile ümmarguselt 200 000 dollarit kuus. Peale selle saadeti Rumeeniast Liibanoni pealinna Beirutisse Arafati üksuste tarvis iga nädal kaks transpordilennukitäit laskemoona ja sõjavarustust.

Rumeenlane kinnitab, et samasugust abi andsid Arafatile ka teised Varssavi pakti riigid Ida-Euroopas.

Ajakiri Forbes on väitnud, et Arafati arveil on Šveitsi pankades üle 300 miljoni dollari.

Rumeenia omaaegne salaluureülem räägib Wall Street Journalis, kuidas Arafat olevat nende esimesel kohtumisel (Beirutis 70. aastate algul) hoobelnud, et avastas esimesena võimaluse reisilennukeid kaaperdada, ja olevat näidanud tohutut kaarti, millel punased lipukesed tähistasid kohti, kus Arafati terroristid kaaperdamisi toime panid.

Kuid Wall Street Journal kinnitab, et tegelikult olla esimeste kaaperdamiste taga seisnud ikka KGB – 1960. aastal olla just N. Liidu kardetud julgeolekukomitee koostanud ja edukalt teoks teinud plaani röövida USA reisilennuk Kuubale. Kohe pärast seda olevat Arafat toodud N. Liitu, et ta KGB erikursustel Balašihhas Moskva lähedal välja õpetada. Seejärel, 60. aastate keskel, olevat KGB leidnud, et just tema kõlbab palestiinlaste võitlusorganisatsiooni juhiks kõige paremini. Siis vahetati ümber ka kõik Arafati puudutavad dokumendid, ja nii sai temast, tegelikult Egiptuse kodanlikus perekonnas sündinud mehest Jeruusalemmas ilmale tulnud palestiinlane.

1972. aastal seadis N. Liit Arafati ja tema terroriorganisatsiooni esikohale nende seas, keda sotsialismimaad peavad toetama, kirjutab Wall Street Journal. Rumeenia tollane salaluureülem ütleb, et just nemad pidid tagama Arafatile toetuse Valges Majas. «Selles olime kogu sotsialismibloki parimad asjatundjad,» uhkustab ta. «Me olime suutnud Ameerika vasakintellektuaale veenda, et Nicolae Ceausescu ja Josip Broz Tito on sõltumatud, liberaalsed kommunistid,» toob ta näiteks. Veebruaris 1972 olla Juri Andropov, tollane KGB ülem ja hilisem NLKP keskkomitee peasekretär, avanud rumeenlastega vesteldes kõik oma kaardid ja täpselt kirjeldanud, kuidas Arafatist ameeriklaste kätega teha N. Liidu tahtmist mööda palestiinlaste juht.

Just Andropovi käe all olevat kujundatud kõik Arafati veendumused ja, arvestades islamimaades valitsevat suundumust, kasvatati ta raevukaks juudivastaseks.

«Araablaste hulgas võivad juhiks saada ja sellena püsida vaid need inimesed, kes oskavad teisi petta ja igati hämada,» jätkab rumeenlane Arafati paljastamist, märkides, et petturlust õpetasid palestiinlaste juhile KGB suunamisel just Rumeenia luurajad. Ceausescu isiklikult olevat teda õpetanud ameeriklastega suhtlema enne Arafati esimest sõitu Washingtoni 1978. aastal.

Rumeenia salaluure omaaegne juht ei selgita Wall Street Journalile, miks ta Arafati paljastamisega 30 aastat ootas.