Maailm

Kas Wallis Simpson oli hermafrodiit? (1)

Välisajakirjanduse põhjal Triin Tael, 20. september 2003 00:00
VEIDER PAAR: Wallis Simpsoni sooline määratlus ei väärikski nii palju tähelepanu, kui tema ja hertsogi seksuaalsuhet ei ümbritseks nii palju küsimusi. Mida David Wallises küll nägi? Kas hertsog oli tõesti homo? Käreda hääle ja suurte kätega maadam nägi profiilis välja täpselt nagu mees. Ometi oli David oma abikaasasse sügavalt kiindunud kuni surmani.Foto: Corbis/Scanpix
Jaanuaris avaldatud saladokumendid näitavad uues valguses Wallis Simpsonit, kelle nimel kuningas Edward VIII loobus troonist. See, et kaks korda lahutatud ameeriklanna pidas kroonprintsi kõrval armukesi, pole veel midagi. Briti kuningakoja andmeil oli rämehäälne Wallis hermafrodiit ehk mõlemasooline.

Frivoolse Edward VIII troonist loobumisel sai kuningaks tema vend George VI, uje, kogelev mees, kellest koos abikaasa Elizabethiga kujunes sõja ajal ülipopulaarne kuju. Ajakirja Vanity Fair septembrinumbri andmeil vihkas praeguse kuninganna ema Wallist südamepõhjani ja heitis talle ette «tohutut koormat, mis pidi mu abikaasa õlule langema». Kuninganna-ema süüdistas Wallist ka George VI enneaegses surmas 1952. aastal, mida olevat põhjustanud stress. Elizabeth ja tema ämm kuninganna Mary kandsid hoolt, et häbiväärne hertsogipaar ei tõstaks oma jalga Inglismaa pinnale. Kõik see leidis kinnitust troonist loobumise aegsetes valitsuspaberites, mis said avalikuks jaanuaris mullu pärast kuninganna-ema surma.

Seksinipid Hiina bordellist

Saatusliku daami kohta ringelnud legendid võttis 1990. aasta biograafias kokku autor Philip Siegler: «Ta oli sündinud väljaspool abielu; ta oli nii lesbi kui ka nümfomaan; ta oli natside ja võimalik, et ka KGB spioon; ta oli Ribbentropi armuke ja sai lapse krahv Cianolt [Mussolini hilisemalt väimehelt]. Ta õppis seksitehnikaid Hongkongi bordellist.»

Neist kõmuteemadest kaks, hiina trikid ja tema sugu, erutavad üldsuse meeli tänini. Kuningakojas räägiti, et Wallis hoiab kroonprintsi vampiirlikult tihedas haardes, ja haarde all mõeldi mõistagi midagi nabaalust. Mõni ime, et kuninganna Mary jälestas oma poja kallimat hüsteeria piirini. Ta olevat suurest vihast lausa kahvatuks tõmbunud ja kaalus alla võtnud.

Mis puutub Wallise soosse, siis äsja avalikustatud dokumentide andmeil ulatuvad kuulujutud juba tema lapsepõlve Baltimore’is. Politsei eriharule saadetud anonüümses kirjas seisis, et teised lapsed olid arsti mängides näinud Wallise «moondunud suguelundeid». Teise kirja andmeil oli suguorganite deformatsioon teinud Simpsonist «peaaegu mehe ja peaaegu naise». Wallise välissuguelundid olevat välja näinud sõlmilised nagu viinamarjakobar.

«Wallis oli kehalt mees!»

Kas nii õelad kirjad põhinesid üksnes Wallise mehelikul välimusel? Toonase menufotograafi Cecil Beatoni sõnul nägi Windsori hertsoginna «mitme kandi pealt üsnagi mehe moodi välja». Isegi Wallise advokaat ja ülemteener, kes kumbki tundsid teda üle 40 aasta, tunnistasid ajaloolasele Michael Blochile, et Windsori hertsoginna välimus tekitas kahtlusi tema soos ning hertsogipaari suhetesse ei kuulunud seksuaalvahekord.

Kindlaim tõestus Windsori hertsoginna hermafrodiitsusest tuleb sooekspert dr. John Randellilt, kellele saadetud röntgenülesvõtetelt olnud selgelt näha androgeenitundlikkuse sündroom. «Ta on õigupoolest mees,» kinnitas Randell Blochile. Sündroomi sümptomid on meheliku lihaskonna tekkimine, kõdisti suurenemine ja hääle pöördumatu jämenemine. Kunstiajaloolase John Richardsoni sõnul sarnanes Wallise kontraalt vanade roostes väravate kriginaga.

Hertsog armastas alandust

Kõik biograafid on ühel nõul, et hertsogipaari suhetes puudus tavapärane vahekord. Armastatud naise nimel troonist loobunu oli kehva riistvaraga ja ülierutuv. Armudes olevat David muutunud oma sõbrataridest täiesti sõltuvaks. Diagnoos: masohhism. «Talle meeldis alandatud saada. Ta lausa anus seda,» ütleb Davidi noorpõlvekallim Fredda Dudley Ward. Isegi suhte algusjärgus märkasid õukondlased, et Wallis kohtleb kroonprintsi põlgusega. Hilisemas elus oskas ta Davidi tihti pisarateni viia.

Windsori hertsogi alanduslembuse juuri tuleb otsida tema lapsepõlvest. Kuningas George V kasvatas kroonprintsi sadismil piirneva karmusega. Hilisemas elus meeldis Davidile, kui teda koheldi pisikese poisina, anti käske ja karistati, kui ta oli olnud üleannetu. «Kuninganna Mary oli nende kõigi seksuaalsuse tuksi keeranud,» teab sisekujundaja ja kolumnist Nicky Haslam. Hertsogi vend olevat kandnud ema rõivaid, ehkki ta polnud homo. «Hertsog oli päris kindlasti homo,» vannub Haslam.

Hertsogipaari seksuaalrenomee polnud ainus, mille pärast õukond muretses. 1937 sõitsid Wallis ja David Saksamaale ning jõid Hitleriga teed. Ehkki Windsori hertsogi natsimeelsus on tõestust leidnud, viis ta oma südamedaami Saksamaale ilmselt selleks, et seal koheldi teda aupaklikkusega.

Wallis oli lootnud, et temast saab kuninganna. Briti aadlike silmis oli ta labane ameerika õnnekütt. Vaatamata aastatepikkusele veenmisele ei suutnud hertsog oma naisele isegi Tema Kuningliku Kõrguse tiitlit välja kaubelda. «Wallis arvas, et tema elu tuleb palju luksuslikum,» ütleb hertsogi ühe vanema sõbra Alastair Mackintoshi tütar. «Vaevalt ta aimas, et jääb elu lõpuni eksiili. Küllap ta armastas Davidit omal moel. Päris kindlasti armastas ta väga seda, mida David kehastas.»

Wallis jäi stiilikuningannaks

Briti kuningakoja poolseid alandusi korvas Wallis sellega, et temast sai stiiliikoon ja glamuurne võõrustaja, kelle kodudest ja õhtusöökidest räägiti imelugusid. Teisi huvisid peale klatši ja kodumajanduse tal polnud. Kui arstid tulid 1972. aastal kõrivähki põdevat hert-sogit vaatama, tuli neil esmalt ära süüa uhke mitmekäiguline pidusöök. Alles hiljem selgus, et Wallise maniakaalne võõrustamislembus võis olla märk Alzheimeri tõvest. Ta elas Davidist 14 aastat kauem, neist kuus kõnevõimetuna. Paljud Wallise tervisehädad olid tingitud paanilisest hirmust kaalus juurde võtta. «Naine ei saa kunagi olla liiga rikas või liiga peenike,» oli tema kreedo.