Maailm

Rootsi mõrvarijaht on läbi 

Aadu Hiietamm, 18. september 2003, 00:00
OLETATAV MÕRVAR: Anna Lindhi mõrvas kahtlustatavana pidas politsei NK kaubamaja turvakaamera pildi põhjal saadud vihjetele tuginedes kinni 35aastase rootslase Per-Olof Svenssoni. Scanpix
Rootsi välisministri mõrvas kahtlustatavat Per-Olof Svenssonit aitasid väidetavalt tabada tema sugulased, kes tundsid mehe ära NK kaubamaja turvakaamera salvestatud pildilt.

Käerauad klõpsatasid välisminister Anna Lindhi oletatava tapja randmete ümber kinni teisipäeva õhtul kell 21.07 (Eestis oli siis 22.07). Erariides politseinikud tabasid mehe Solnas Rasunda jalgpallistaadioni lähistel pubis East End Company, kus ta vaatas koos kahe sõbraga telerist põnevat jalgpallimängu. Väidetavalt on ta tuntud Djurgardeni fännina.

Rasunda jalgpallistaadion asub Stockholmi kesklinnast viie kilomeetri kaugusel ja teisipäeva õhtul jäi Hammarby seal 35 000 pealtvaataja ees Djurgardenile2:3 alla. Lindhide peresõber Bo Hermansson ütles uudisteagentuurile TT, et staadionil olid jalgpalli vaatamas ka Anna Lindhi lesk Bo Holmberg ning pojad David ja Filip.

Kinnipeetu ei osutanud vastupanu

Politsei jäi pärast kahtlusaluse vahistamist uurimise huvides napisõnaliseks. «Isik, keda põhjendatult kahtlustatakse välisminister Anna Lindhi mõrvas, on vahistatud ja teda küsitletakse,» ütles Stockholmi maakonnapolitsei ülemkonstaabel Carin Götblad Eesti aja järgi keskööl alanud pressikonverentsil.

Pealtnägijate sõnul kinnipeetu vastupanu ei osutanud. Samuti polnud tal kaasas relva. Seda kinnitas ka mõrvajuurdlust juhtiv Stockholmi politseikomissar Leif Jennekvist, kes ütles: «Vahistamine oli täiesti ebadramaatiline.» Mees talutati politseinike vahel pubist välja ja sõidutati Stockholmi kesklinnas asuvasse Kronobergi vanglasse.

«Ta oli sinistes riietes,» rääkis ajakirjanikele kahtlusaluse kinnivõtmisest pubi East End Company ettekandja. Koos oletatava pussitajaga peeti kinni ka kaks koos temaga jalgpalli vaadanud meest. Mõlemad lasti juba öösel taas vabadusse.

Politseikomissar Jennekvist lisas NK kaubamaja turvakaamera salvestusele viidates, et vahi alla võetud isik näeb välja üsna piltidel oleva moodi. Just tänu nendele piltidele sai politsei vihjed, mis viisid kahtlusaluse jälile. Rootsi ajakirjanduse andmetel andsid mehe üles tema enda sugulased.

Politsei teatel võeti mehelt DNA-analüüs. Mees nõudis endale advokaati ning selle ta eile ka sai.

Arvestades, et NK kaubamaja lähistelt leiti kahtlusaluse müts, millest politsei võttis DNA-näidise, ning Briti kriminalistide abiga loodetakse DNA-näidis kätte saada ka pussitamisel kasutatud noa käepidemelt, siis peaks mõrvari tuvastamine olema suhteliselt lihtne. Piisab, kui noalt leitud DNA kahtlusaluse omaga kokku langeb.

Segasemaks teeb kogu loo Leif Jennekvisti väide, et uurimisrühm tegeleb veel viie inimese tegemistega.

Politsei ei teatanud esialgu kinnivõetud mehe nime. Rootsi ajakirjanduse andmetel on välisminister Anna Lindhi tapmises kahtlustatav Jönköpingis üles kasvanud Per-Olof Svensson, kes viimasel ajal on rohkem peatunud Stockholmis ja Lundis.

Kahtlusalusel pikk kuritegude register

Politseile on praegu 35aastane Per-Olof Svensson hästi tuntud mees. Uudisteagentuuri TT teatel on teda koguni 18 korda kohtulikult karistatud. Svenssoni kuritegude nimekirjas seisavad vargused, pettused ning vägivallaga ähvardamised. Esimest korda mõisteti Per-Olof Svensson kolmeks kuuks vangi juba 1987. aastal, mil ta liinibussis ründas teist meest ja ähvardas teda maha lüüa. Ta oli siis 19aastane. Seni kõige pikem karistus, kaheksa kuud, mõisteti Svenssonile mullu augustis. Rootsi ajakirjanduse teadetel on ta korduvalt rünnanud lähisugulasi. Olukord on olnud sedavõrd tõsine, et kohus keelas Per-Olof Svenssonil läheneda oma isale. Ta on varem ise tunnistanud, et tarvitab kokaiini ja alkoholi.

Ajaleht Aftonbladet kirjutas viitega ühele Per-Olof Svenssoni kauaaegsele sõbrale, et teda tõmbas terrorism. Sõbra sõnul rääkis Svensson sageli 1970. aastatel Saksamaal tegutsenud terrorirühmitusest RAF (Punaarmee Fraktsioon). Samuti meeldis talle ennast tutvustada inglise nimega. Aftonbladeti tsiteeritud sõber kinnitas, et tema ei tundnud turvakaamera pildilt Per-Olof Svenssonit ära, sest viimane käis tavaliselt palju paremini riides.

Mitu Rootsi ajalehte on väitnud, et Per-Olof Svenssonil olid sidemed uusnatsidega. Politsei andmetel ei ole esialgu siiski põhjust väita, et välisminister Anna Lindh tapeti poliitilistel motiividel.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee