Eesti uudised

Valgas pandi õigeusu kirik põlema 

Siim Randla, 18. september 2003, 00:00
PÕLES: Valga Vladimiri Jumalaema Ikooni kiriku preester Jakob Metsalu näitab nurgatiivaseina, kust põleng alguse sai. Kirikule on plaanis teha suurem remont. Üllas Linder (Valgamaalane)
Seni tabamata kurjategijad panid põlema Valga õigeusu kiriku, mis tänu tuletõrjujate kiirele tegutsemisele suudeti halvimast päästa.

Moskva Patriarhaadile alluva Valga Vladimiri Jumalaema Ikooni kiriku nurgatiivasein süttis ööl vastu läinud teisipäeva.

Valga politsei pressiesindaja Hanno Valdmanni sõnul märkas põlengut juhuslik möödakäija, kes sellest päästeteenistusse teatas, ning halvim suudeti ära hoida. Põlengus sai kannatada kiriku katus, mis mitmest kohast läbi põles, peasaali seina tekkis altarist paremal pool auk, pühakoja välisvooder söestus mõne meetri laiuselt.

Politsei on tulekahju tekkepõhjuste selgitamiseks alustanud kriminaalmenetluse.

«Kohalikud eksperdid ei leidnud, et oleks rikutud tuleohutuseeskirju,» ütles

Hanno Valdmann SL Õhtulehele. «Seega on võimalus, et tegemist on süütamisega.»

Kiriku preester Jakob Metsalu on nõutu tulekahju põhjuste osas. Koht oli nagu välja valitud - nurk, kust tuli oleks läinud mõlemale majatiivale. Kõige parem uneaeg, väljas vähe inimesi liikumas, kirjutas Valgamaalane. Preestri arvates on tähelepanuväärne, et esmaspäeval oli kiriku nimepäev - Vladimiri Jumalaema ikooni püha. Pühapäeval käis kirikus metropoliit Kornelius. Nii nagu oleks tulekahjuks paras kuupäev ka välja valitud.

Seni pole Valga politseil õnnestunud süütamises kahtlustatavaid kindlaks teha, kuid töö selleks käib. «Kõigil, kes too öö kiriku ümber kahtlaseid inimesi või tegevust märkasid, palume politseile teada anda,» märkis Hanno Valdmann.

Põlema läinud kirikut on varasematel aastatelgi kahjustatud - lõhutud on kuulutustetulp, lillevaasid ning kord aknad sisse loobitud.

Tulekahju rikutud kohtade parandamist on juba alustatud. Plaanis on kirikule teha suurem remont, kirjutas ajaleht Valgamaalane. Hoonele tahetakse anda sakraalne välimus. Tegemist on ju tsaariaegse raudteetööliste klubiga, millele hiljem on üht-teist juurde ehitatud.

Kirikus käib pühapäeviti jumalateenistusel 60-70 inimest, õhtustel teenistusel paarkümmend.

Püha Vaimu kiriku põleng kaitsepolitseis uurimisel

Püha Vaimu kiriku tornikiivri aastataguse tulekahju uurimisse kaasas kaitsepolitsei ka Soome keskkriminaalpolitsei kriminaaltehnilise laboratooriumi spetsialistid. Enne kui pole käes tulekahju tekkepõhjuste tuvastamiseks määratud korduvekspertiisi tulemused, ei pea kaitsepolitsei võimalikuks kriminaalasjaga seonduvat lähemalt kommenteerida. Seni pole kaitsepolitsei kedagi kahtlustatavaks tunnistatud ega kellelegi süüdistusi esitatud. Püha Vaimu kiriku torn läks põlema mullu 29. mail kell 5.20. Kuna tornikiiver vajus viltu, võeti see maha. Kirikutorni taastas OÜ Tarrest Ehitus, selle korralise renoveerimise tegi AS Lindrem. Põlengus hävinud tornikella asemele valas senise kella helisalvestise järgi uue Hollandi valukoda.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee