Uudised

Otseühendus taevaga  

5. aprill 1997 00:00
ILMAR MIKIVER,
Washington

Taevavärava liikumisest San Diegos eraldus 26. märtsil kolmkümmend üheksa ustavat koguduseliiget simultaanenesetapu teel ja ühe mahajäänud mõttekaaslase hinnangul eksisteerivad nad nüüd "järgmisel tasandil", ühe tundmatu lendobjekti (UFO) pardal Halei-Boppi komeedi sabas, nagu kultuse juht Marshall Applewhite oli neile lubanud.

Applewhite ise, vaatlejate hinnangul ilmne paranoik, oli lahkunute seas; ülejäänud endatapjate kohta patoloogilised diagnoosid puuduvad.

Tavakodanikule näivad lahkunud olevat pigemini olnud erakordselt korralikud inimesed. Kõigil kolmekümne üheksal oli surivoodi kõrvale pandud nägus reisikohver piinlikult hoolsasti pakitud matkavarustusega oma "Star Treki" jaoks. Need kohvrid jäid aga maha... ja kuidas Applewhite seda oma ustavaile UFO-l seletab, on sõna tõsises mõttes ebamaine küsimus.

Hoopis maisem on analüüs Taevavärava kultuse praktikast ja väljaõppest, millega liikmeid ette valmistatakse "järgmisele tasandile" jõudmiseks. Tänapäeva psühholoogia tunneb seda nime all "käitumismustrite muutumine" ( behavior changing ). Tegelikult on see olnud kasutusel juba sajandeid, alates kasvõi anabaptistidest Hollandis ja Saksamaal 16. saj. algul. Meie sajandil on Applewhitei jõudsasti ennetanud massimõrvarid Lenin, Stalin, Hitler, Mao Zedong ja Pol Pot.

Lugedes üha jätkuvaid kirjeldusi Taevavärava teooriast ja praktikast, torkab silma autosugestiooni meisterlik kasutamine. Seda mile Coué poolt rajatud ajuloputusdoktriini on põhjalikult diskrediteerinud Tammsaare oma "Tõe ja õiguse" 4. osas. Tõusikliku naistegelase proua Itami vastsündinud "buubi" on hooletusse jäetult hinge vaakumas samal ajal, kui proua Itam kohvikus koos teiste seltskonnadaamidega korrutab Coué mantrat: "Iga tund ma näen und, et kõht sul ikka, kuigi pikka saab tervemaks". Muidugi ei suuda nad kõhutõves "buubit" surmast päästa. Taevavärava juhtum näitab aga, et iseennast koos hulga teistega võib väga edukalt surma sugereerida.

Ameerikas leidub kümneid, võibolla sadu kummalisi, sageli väärastunud kultusi ja neid on ka teaduslikult uuritud. Üks kultuse-ekspertidest, Cynthia Kisser, loetleb Wall Street Journalis meetodeid ja tehnikaid, mida kultuse juhid tüüpiliselt kasutavad oma liikmete "käitumismustrite muutmiseks" soovitud suunas, s.t. mõnelgi juhtumil tahtliku hullumeelsuse omandamiseks. See loetelu meenutab jahmatamapanevalt võtteid, mida kõik inkvisitsioonid ajaloos - jesuiitidest KGB-ni - on kasutanud juba ette surma mõistetute veenmiseks nende "süüs". Cynthia Kisser noteerib:

"Liikmete kontrollimiseks kasutatud tehnikad hõlmavad isolatsiooni, meeleaistingute üle- ja alaküllastamist, intensiivsete emotsioonide orkestreerimist, rollimänge, sundmagamatust, ranget drilli, dieedi manipuleerimist, süü- ja hirmutunnete kunstlikku stimuleerimist, sõnade tähenduse muutmist või uute sõnade pealesurumist, avalikke patukahetsusistungeid ning muudetud või teisendatud teadvusseisundite sisendamist, sageli hüpnoosi abil" (WSJ, 1. aprill).

Igal eestlasel, kes on ise või sugulaste kaudu kogenud "Siberi ülikooli", tohiks olla kerge noppida sellest loetelust välja vähemalt mõned näited NKVD-KGB praktikast.

Näib, et osal inimestest on siiski ka teatav eelsoodumus tehishulluse omandamiseks. Selle 22 aasta vältel (1947-69), mil USA õhujõud registreerisid lendobjektide "nägemist", tuli neile sisse 12 618 teadet "nähtud" UFO-dest. Need kõik osutusid valeks. Mida arvata inimestest, kes tänapäevani UFO-desse usuvad?

Kas peab ühinema tuntud meediatuusa, ajalehtede-televõrkude omaniku Ted Turneri hinnanguga Taevavärava juhtumile: "See oli hea viis, kuidas mõningaist hulludest lahti saada?"

Või on õigus endisel presidendipretendendil, katoliiklikul kolumnistil Pat Buchananil, kes võrdleb Taevavärava liikmete vaimset seisundit varakristlaste lapseusuga? Buchanan süüdistab nende traagilises saatuses Lääne elitaristide võõrdumist Jumalast. Modernistlikul maailmal ei ole vastust küsimusele, mis on hea või mis halb, sest "elitaristid on kuulutanud end omaenda jumalaks," kirjutab Bachanan Washington Timesis (2. aprill).

Tammsaare ütles küll enesetapja kohta teisiti: ta on teinud end "omaenda koeraks".

Reuteri foto

Taevavärava liikumise juht Marshall Applewhite esinemas hüvastijätuvideos.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee