Eesti uudised

Merearheoloogid leidsid soomuslaev Russalka vraki? 

Allar Viivik, 24. juuli 2003, 00:00
LEIDJAD: «Russalka oli ikka nii eripärane laev, et seda tavalise kaubalaevaga või aurikuga segamini ei aja,» ütles eile õhtul Marega Piritale naasnud Vello Mäss (vasakul). Koos temaga otsisid soomuslaeva ka Kalev Nurk (keskel) ja Andres Eero. Täna läksid mehed jälle merele, et tõde lõplikult teada saada.Foto: Mihkel-Markus Mikk
Merearheoloogid leidsid Soome lahest Helsingist lõuna pool laevavraki, mis suure tõenäosusega on 110 aastat tagasi uppunud Vene soomuslaev Russalka.

«Sajaprotsendilist garantiid ei saa anda, kuid Russalkaga väga sarnase vraki me leidsime,» ütleb eile merelt naasnud uurimislaeva Mare kapten Vello Mäss.

Mõni protsent on alati kahtlust, aga Soome tuukrid käisid ka vraki juures ära, ütleb Mäss, et vähemalt esialgu on tublisti põhjust oletuseks – leitud on kauaotsitud rannakaitsesoomuslaev Russalka. Täpsemalt selgub tõde ilmselt juba täna või homme õhtuks.

Lebab püstloodis

Meremuuseumi uurimislaev Mare on koos soomlastega Russalka vrakki otsinud juba rohkem kui kuu aega. Merepõhja uuritakse sonarite ning magnetomeetritega.

Teisipäeval näitas Mare sonariekraan, et umbes 25 kilomeetrit Helsingist lõunas lebab laevateel merepõhjas suurem vrakk.

Oletatava Russalka kere on tunginud raske noana savipõhja ning lebab seetõttu vees püstloodis.

«Koos meiega olid merel Soome insenerid. Neil on hea sukeldumisvarustus,» kinnitab Mäss. Põhjanaabrid sukeldusidki ööpimeduses 74 meetri sügavusele ning uurisid vrakki.

Sajaprotsendilist kinnitust, et tegu on Russalkaga, ei saanud tuukrid siiski anda.

«Nähtavus oli põhjas väga vilets ja hoovus viis soomlased lõpuks ka veidi kõrvale,» ütleb Mäss. «Aga nad nägid paari iseloomulikku detaili.»

Siiski on tuukrid veendunud, et vrakil on kõik XIX sajandi lõpu sõjalaevale iseloomulikud tunnused. Seda võib nentida ka sonariekraani pilti uurides.

«Aga muidugi on võimalus, et samal Tallinna ja Helsingi laevateel on uppunud veel mõni sama ajastu sõjalaev,» arutleb Mäss.

Juunis käis Mare uurimas ka seda kohta, kus Nõukogude sõjalaevastiku alused 1932. aastal kuulu järgi Russalka vraki leidnud olevat.

Mälestuseks monument

«Saime nende materjalid enda kätte ja uurisime merepõhja, kuid ei leidnud midagi,» ütleb Mäss, kes arvab, et toona vee all käinud tuuker nägi graniitkalju harja, mis võis tunduda uppunud laevana.

Tõsi, venelased ei kinnitanudki, et nad on vraki leidnud.

Vene rannakaitse soomuslaev Russalka uppus sügistormis Soome lahes teel Helsingisse 7. septembril 1893. aastal, viies merepõhja 177 meest. Ohvrite mälestuseks püstitati üheksa aastat hiljem Kadriorgu kujur Amandus Adamsonilt tellitud monument.

Soomuslaev Russalka

Vene rannakaitsesoomuslaev Russalka ehitati 1868. aastal.

Pikkus: 62,9 meetrit.

Laius: 12,8 meetrit.

Süvis: 3,3 meetrit.

Kiirus: 9 sõlme.

Soomuse paksus: kuni 115 mm.

Relvastus: neli kiirlaskekahurit ja neli 229millimeetrist suurtükki.

Meeskond: 177 inimest.

Allikas: «Mereleksikon»

Narva lahest leiti põhjalastud kaubalaev

Virumaa sõjaajalooklubi Otsing leidis Narva lahest Teise maailmasõja algul põhja lastud Vene kaubalaeva vraki.

«Umbes 70meetrine kaubalaev seisab merepõhjas püsti, kuid sinna on ohtlik sukelduda – kalalaevade traalid on peal,» rääkis Virumaa sõjaajalooklubi Otsing üks eestvedaja Igor Sedunov SL Õhtulehele. «Mõne aja pärast tahame sinna uuesti sukelduda,» ütles Sedunov vraki kohta, mille asupaik juba möödunud aasta lõpul kindlaks tehti. Laev asub 36 meetri sügavusel merepõhjas.

Tõenäoliselt lasid sakslased Vene kaubalaeva põhja 1941. aastal, kui too Tallinnast Peterburi taganes. «Arvame, et meeskond jõudis enne põhjaminekut pardalt lahkuda, kuid võib-olla uppusid ka meremehed,» rääkis Igor Sedunov.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee