Eesti uudised

Linnamüüris on säilinud varem hävinuks peetud torn 

Allar Viivik, 15. juuli 2003, 00:00
VEEL ÜKS TORN: Renteni nurgatorn (krohvimata alaosa) oli hiilgeaegadel sarnane kõrvalasuvate Grusbecke ja Eppingi torniga. Nende vahel linnamüüri ääres püüavad arheoloogid teada saada, kui sügavale kindlused ulatuvad. «Mis sellest alast saab, praegu ei tea. See on poolte kokku leppida,» ütleb kultuuriväärtuste ameti asejuhataja Külli Holsting. Arno Saar
Pärast seda, kui AS Restor oli lammutanud Rannamäe tee lähedalt linnamüüri äärest vanad garaa˛id ja lobudikud, tuli nähtavale vähemalt pool hävinuks peetud Renteni nurgatorni. Selle vundamenti uurivad praegu arheoloogid.

«Mitte keegi ei teadnud, kas ja kui palju tornist Lai 49 nurgamajas alles on,» seletab kultuuriväärtuste ameti muinsuskaitsejuht Boriss Dubovik. «Siin olid aastakümned julgeoleku ja siseministeeriumi garaa˛id ning plank oli ees. Alles nüüd on näha, et viis-kuus meetrit esimest ja teist korrust on alles.»

Koos linnamüüriga selle käänukohta aastatel 1340-55 ehitatud torn lagunes ja varises osaliselt kokku 18. sajandil.

«Kindlustuste plaanidel on see veel olemas ja 1825. aastal ka kindlasti,» selgitab Boriss Dubovik. Vana torni lammutades ehitati sinna 1880. aastal suurem maja, mille aadress on praegu Lai 49. See hoone on remondiootel ja Dubovik loodab, et saab ka sealt uurida, kui palju vana torni alles on.

Rannamäe tee ääres kaevatakse kolmandat nädalat. Tahetakse selgitada linnamüüri sügavus ja uurida ka Renteni torni lugu. «Juba on välja tulnud vanem vundament, mis on hilisemast tornist laiem,» räägib Dubovik. «Kas see oli ümmargune või neljakandiline, seda veel ei tea.»

Linnamüüri ehitati Tallinna vanalinna ümber 13. kuni 17. sajandini. 1530. aastal oli paest kaitsemüüri pikkus 2,35 kilomeetrit, see oli üle kolme meetri paks ning kokku oli selles 46 torni. 27 olid müüritornid, kaks vahevärava (Pikk ja Lühike jalg), 6 peavärava ning 11 eesvärava tornid.

Suuremad lammutused algasid 18. sajandi lõpus ning kestsid peaaegu sada aastat. Praegu on veel püsti 1,85 kilomeetrit müüri, 20 torni ning kaks vaheväravat.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee