Eesti uudised

Liisi Ojamaa: Tallinnas on ka kolme koolilapsega peresid 

Ivar Sild, 14. juuli 2003 00:00
LOOSIÕNN EI NAERATA: Liisi Ojamaa koos oma kolmanda lapse Benedictaga on üsna veendunud, et ka järgmisi kingitusi tema lapsed ei näe. «Tea, kas nad järgmisel aastal toetavad viiendaid lapsi?»Foto: Andres Treial
«Ma ei saa aru, kas linnaametnikele pole pähe tulnud, et siin võib elada inimesi, kellel on rohkem kui kaks kooliskäivat last?» on poetess Liisi Ojamaa hämmeldunud. Kolme lapsega üksikema ei mõista, miks tema elurõõmus pesamuna Benedicta on vähem oluline kui teisena sündinud laps.

Segadust tekitab Tallinna linnavolikogu määrus, mis annab teisena sündinule esimesse klassi mineku puhul 5000 krooni toetust. Esmasündinud ja kolmandad-neljandad lapsed jne. ei saa sentigi.

Võimalusest laps kergema vaevaga kooliteele saata kuulis Liisi Ojamaa tuttavatelt. Ta ei pea end rahaahneks, aga kooliaasta algus on katsumus paremagi sissetulekuga perele. Rääkimata sellest, kui tegemist on lapsevanematega, kelle sissetulek jääb alla keskmise.

«Tuleb osta kõikvõimalikke õpikuid, vihikuid, töövihikuid. Korralik koolikott on suhteliselt kallis lõbu ja päris suvaliste riietega ka last kooli ei saada,» teab Liisi Ojamaa, kolme lapse ema. «Muidugi saan hakkama, kui vaja, aga 5000kroonine toetus avaks täiesti uued võimalused,» ütleb Ojamaa, kes otsustas kontrollida, kas tõesti vaid teine laps kooliminekul raha saab ja kolmas enam mitte.

Linna sotsiaal- ja tervishoiuameti koduleheküljel polnud toetustest midagi. Abi tuli otsida Raepressi uudisest. Seal oli kindlalt juttu vaid teisest lapsest. Edasi hakkas asja uurima juba Liisi ema.

«Selgus, et kolmandale lapsele ei anta tõesti mitte halligi. Ma ei tea, kas teise ja järgnevate laste vahel raha ära jagades poleks saanud nii ilusat summat kokku,» ei mõista poetess. «Tunnen ennast teise sordi kodanikuna, sest olen julgenud sünnitada kolm last.»

Riik toetab paljulapselisi emasid

Ljudmilla Leius (Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuamet) n «Tegelikult on ju nõnda, et riik toetab kõiki paljulapselisi ning Tallinna linn otsustab, kellele täiendavalt maksta.

Seekord lähtuti rahalistest võimalustest ja otsustati anda ühekordne s.t. 5000kroonine toetus kõigile vastsündinutele, üliõpilas-emadele ja perekonnas teisena sündinud lapsele, kes esimesse klassi läheb. Ühekordsete toetuste tingimuseks on, et üks vanematest oleks vähemalt aasta rahvastikuregistris Tallinna elanik olnud.

Teine laps ei ole erilisem. Kuid arvutasime, kui palju läheb lapsi kooli. Kuna kolmandana sündinuid on vähem ja neid toetatakse üldiselt rohkem, siis otsustati linna poolt toetada just teisena sündinud last. Kellel tõesti abi vaja, ei jää ju sellest ilma! Meil on spetsiaalne toetustesüsteem, kus kõige suurem osa on just lastetoetustel. Neid saavad taotleda inimesed, kelle netosissetulek ei ületa miinimumpalka. Ühekordsed toetused nagu imikupakk ja kooliranits, tudengiema- ja sünnitoetus on lihtsalt kenaks kingiks.»

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee