Eesti uudised

Eestiga seotud Vene allilmaliider lasti Moskvas maha. Kas Meelis Lao läheb matustele? 

Eve Heinla, 27. mai 2003, 00:00
LASTI MAHA: Konstantin Jakovlev ehk Mogila lasti maha pühapäeval Moskva südalinnas.Foto: Repro (Kommersant)
Pühapäeval lasti Moskvas maha Peterburi allmaailma üks ninamehi Konstantin Jakovlev ehk Mogila, kes väidetavalt suhtles tihedalt ärimees Meelis Laoga.

RIA Novosti teatel tulistasid seni tabamata palgamõrvarid pühapäeva õhtupoolikul kella viie paiku Moskva südalinnas Kalašnikovi automaatidest Nissan Maximat. Autos viibis neli inimest, neist kolm, sealhulgas ka Peterburi allilma tunnustatumaid autoriteete Mogila, said kohapeal surma.

Samal teemal

Endise politseikomissari Koit Pikaro sõnul suhtlesid Eesti allmaailma autoriteedid Jakovleviga tihedalt. «Tal oli Tallinnas korter. Ja tema raha liikus ka Eestis. Ma arvan, et nii mõneski suures siinses kinnisvaratehingus oli tema raha sees, nii et kinnisvaraäri on ta finantseerinud. Ja tema surm mõnevõrra muudab Eesti allmaailma jõujooni, sest nad peavad Peterburis leidma endale teisi toetajaid,» kõneleb Pikaro.

«Meelisega (Meelis Lao – toim.) oli ta väga tihedalt seotud. Nad kohtusid sagedamini kui kord kuus, ka viimasel ajal. Tõenäoliselt sõidab Lao ka Mogila matusele, kui ta just ei karda,» oletab Pikaro. Mogila ärasaatmine on Peterburis 3. juunil.

«Matusele sõidavad kindlasti ka siinsed venelastest allilmaautoriteedid. Ta oli ikkagi meie mõistes võrreldav autoriteetsuse poolest Nikolai Tarankoviga. Ja üks peielistest on kindlasti ka Tarankov.

Lao tahtis Mogila juures saavutada suuremat tunnustust, kui tal saada õnnestus,» väidab Pikaro. «Mõne aasta eest tahtis Lao saada suuremaks autoriteediks, keda Venemaal tunnustatakse, ta käis Moskva lähedal Solntsevo grupeeringu juures ja rääkis ka Mogilaga (Eesti Ekspressi andmeil oli selle kurikuulsa grupeeringu liige ka Eesti juurtega mees Arnold Tamm).»

Ärimees Meelis Lao tänab vaid informatsiooni eest. «Ma pole uudiseid lugenud,» jääb ta napisõnaliseks. Küsimust lõpuni kuulmata soovitab ta pöörduda sinna, kust info pärineb, ja lõpetab kõne.

Politseiameti pressiesindaja Indrek Raudjala sõnul käis Mogila viimati Eestis kahe aasta eest. «Tal on eesti päritolu abikaasa ja see on olnud ta siinkäimise põhjuseks. Eestis tal mingit teadaolevat kuritegude registrit pole. Midagi talle siin süüks pole panna. Venemaa ametivõimud pole Eesti politseiga selle tapmise pärast ühendust võtnud, siit võib järeldada, et sel kuriteol Eestiga otsest pistmist pole,» märgib Raudjalg.

Ajalehe Kommersant andmeil tuli Jakovlev Moskvasse möödunud kolmapäeval plaaniga sõita edasi puhkusele Saksamaale. Mõjukas allilmategelane oli mitme ärimeesteklubi liige. Tegeles sponsorlusega, rahastas 2000. aastal Peterburi majandusfoorumit, ajas äri Peterburi kuberneri abikaasaga.

Väidetavalt suhtles ta ka suurärimees Boriss Berezovskiga. Paari aasta eest elas mõnda aega Londonis. Moskvas viibides polnud ta turvalisuse suhtes nii ettevaatlik, kuid Peterburis koosnes tema kaitsemeeskond umbes 40 inimesest, ta liikus kümne turvamehe saatel. Ametlik kontor oli mehel Neevalinnas Nevski prospektil.

Kes oli Konstantin Jakovlev?

1956. aastal sündinud mees sai hüüdnime Mogila (haud), kui paarkümmend aastat tagasi Peterburis Lõuna kalmistul hauakaevajana töötas. Lõi kuritegeliku grupi, hakkas tegelema väljapressimistega. Vanglas lõi suhted mõjukate seaduslike varastega, kes määrasid ta oma äride järelevaatajaks.

Oli heas vahekorras ka Moskva pankade ja võimuringkondadega. Peale kütusetransiidi tegeles narkoäriga. Esindas üheaegselt seaduslikke vargaid (vorõ v zakone), vene oligarhe ja keskvõimu teatud ringkondi.

Oli abielus eestlannaga, Viljandi tüdruku Riina (Jüris’e) Jakovlevaga.

Eesti Ekspress kirjutas, kuidas Riina sõidab ringi ligi miljonikroonise Range Roveriga, autoga, mis varem kuulus Meelis Lao firmale Megaviljad.

Eesti Päevaleht kirjutas paari aasta eest, et 1998–2001 käis Mogila piirivalve andmeil Eestis viiel korral.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee