Rahvuskultuuri fond jagas elutööpreemiaid

12. detsember 1997 00:00

OSKAR TANNER

Eesti Rahvuskultuuri Fondi (ERKF) nõukogu otsustas tänavused tänuauhinnad elutöö eest anda heliloojale ja muusikateadlasele Valter Ojakäärule, kirjandusteadlasele filoloogiadoktor Aarne Vinkelile ning näitlejale ja lauljale Helend Peebule.

Eile toimus Mustpeade majas ERKF-i sponsorite, tänupreemia laureaatide ja stipendiaatide austamiskontsert. Preemiad (ą 50 000 Eesti krooni) andsid üle peaminister Mart Siimann ja ERKF-i nõukogu esimees dirigent Eri Klas. Preemiasaajatest viibisid kohal kaks - Valter Ojakäär ja Aarne Vinkel. Kõige vanem neist, 87-aastane Helend Peep aga tulla ei saanud, sest teda takistasid töökohustused Vanemuise Teatris, nagu teatas Eri Klas.

Elutöö tänupreemiaid annab ERKF välja aastast 1993 ning varem on need saanud Eugen Kapp, Velda Otsus, Villem Raam, Mari Adamson, Hugo Lepnurm, Debora Vaarandi, Ferdinand Eisen, Leida Laius, Eduard Leppik, Roman Matsov, Salme Reek, Olga Terri, Ain Kaalep, Voldemar Miller, Kirill Raudsepp ja Bruno Tomberg.

Kontserdil anti üle ka nimeliste allfondide stipendiumid.

Oma kuue tegevusaasta jooksul on ERKF kultuuri toetuseks jaganud üle 16 miljoni krooni. Tänavu on toetusi antud rohkem kui 5 miljoni krooni eest.

Sihtasutusel on praegu kolmkümmend nimelist allfondi. Märkimisväärne on ka see, et Eri Klasi sõnul moodustavad 70% ERKF-i toetajaist väljaspool Eestit asuvad ettevõtted.

Sponsoritele ja stipendiaatidele musitseerisid Brass Academia, Nobel Nelik, Kiigelaulukuuik (kes oli ka üks stipendiumisaajaid), Pirjo Levandi, Villu Veski, Tiit Kalluste ja Olav Ehala.