Elu

Sajanditevanune hobuveski avab uksed 

Jaanus Kulli, 29. aprill 2003, 00:00
Homme avab linnarahvale esimest korda Tallinna ajaloo jooksul uksed hobuveski. Seda Linnateatri etendusega «Mandragora», mille lavastab Jaanus Rohumaa ja mis põhineb Doris Kareva luulel.

«Sattusime olema õigel ajal õiges kohas,» selgitab Linnateatri direktor Raivo Põldmaa muiates, kuidas just nende teater uue mängukoha, Laia tänava lõpus seisva hobuveski üles leidis. «Kuulsime, et see ruum on linnal valmimas, ja seda vaatama tulles olime väga üllatunud. Tallinn on pärast restaureerimist saanud hobuveski näol juurde äärmiselt põneva esinemispaiga, kus saab teha teatrit, anda kontserte ja korraldada muidki kultuuriüritusi,» ütleb Põldmaa, kelle sõnul võib hobuveskisse olenevalt etendusest või kontserdist paigutada kuni 200 inimest.

Tallinna hobuveski on üks vähestest säilinud hobuveskitest Põhja-Euroopas.

Ümara põhiplaaniga paekivirajatis leidis esmamainimist juba 1379. aastal. Veskit, mille mehhanisme ajasid ringi korraga kaheksa hobust, kasutati jahu jahvatamiseks juhul, kui linna piirati või kui vesiveskid veepuudusel seisid. Jahu ei ole veskis jahvatatud juba rohkem kui kakssada aastat. 1741. aastal anti lagunenud veski sõjaväele laoruumiks, viisteist aastat hiljem laastas hoonet tulekahju. Varemed ehitati taas üles ja maja on olnud kasutusel laona ning Oleviste kiriku vankrikuurina. Viimastel aastakümnetel on sinna kogutud Tallinna Linnamuuseumile kuuluvaid raidkive ja teisi muinsuskaitseväärtusega detaile.

2001. aastal ehitis restaureeriti ja sinna on kavandatud ka kivimuuseum.

Tallinna linnaga kasutuslepingu sõlmiv Linnateater toob juba homme seal välja esimese lavastuse, «Mandragora». «Uksed avame tund enne etendust, et inimesed saaksid rahulikult ka näitust vaadata,» ütleb Põldmaa. Ruumis puudub küll küte ja eeldatavalt keskkütet sinna ei tulegi, sest raidkivid nõuavad vastavat temperatuuri ja niiskusastet, kuid Linnateatri direktori kinnitusel akumuleerib ruum hästi sooja ja Põldmaa loodab, et etendusi saab hobuveskis anda oktoobri lõpuni.

Samas toonitab Põldmaa, et kindlasti ei tuleks hobuveskit võtta ainult kui Linnateatri uut mängupaika. «See on igasugustele kultuuriüritustele avatud ruum,» ütleb ta.

Linnateatril on plaanis sel suvel anda hobuveskis «Mandragoraga» 30 etendust.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee