Eesti uudised

Alex Lepajõe: «Ma ei uskunud oma kõrvu!» 

Katrin Pauts, 9. aprill 2003 00:00
Alex Lepajõe peab väiklaseks valitsuse otsust tema kodakondsustaotlus rahuldamata jätta: «Nad on teinud ennast naeruväärseks ja mind hästi suureks. Ma olen siis, tuleb välja, ju väga kõva tegija, väga eriline inimene!»

«Ausalt öeldes ei uskunud ma oma kõrvu, kui sellest kuulsin,» möönab 42aastane Lepajõe, kes enda sõnul pidas kodakondsuse saamist enesestmõistetavaks. Eile aga teatas uudisteagentuur BNS, et siseministeerium ei pea võimalikuks Lepajõele tema kriminaalse mineviku pärast Eesti kodakondsuse andmist. Seda keelavat seadus. BNSi uudis ütleb: Aleksander Lepajõe poolt Eesti kodakondsuse saamiseks esitatud sooviavaldust läbi vaadates tuvastati, et Lepajõed on kriminaalkorras korduvalt karistatud tahtlike kuritegude toimepanemise eest.

Seadus ei luba ei anda ega taastada Eesti kodakondsust isikule, kes on toime pannud kuriteo, mille eest on talle mõistetud üle aastane vabadusekaotus, ja kelle karistus ei ole kustunud või keda on kriminaalkorras korduvalt karistatud tahtlike kuritegude eest.

«Mul ei ole ühtegi karistust.»

Lepajõe leiab, et otsus on ebaõiglane. Tal on näidata karistusregistri väljavõte, milles on kehtiva karistusena kirjas vaid üks karistus. Selle sai menukas saatejuht 1998. aastal Tallinna lennujaamas valepassi esitamise eest. Praegu on Lepajõe sõnul see karistus kustunud.

«Kui sa praegu lähed ja võtad karistusregistrist uue väljavõtte, siis see on valge nagu mägikitse piim. 1978. aastal saadu (toona Oltsveli perekonnanime kandnud Lepajõe sai siis tingimisi kaheaastase vanglakaristuse kaheaastase katseajaga – toim.) oli ju 25 aastat tagasi. Mis me nüüd sellest enam räägime? Kui keegi vaatab mulle praegu otse silma ja ütleb, et ma tegelen mingite kurjade asjadega, siis ei ole välistatud, et tõstan ta kõrvupidi õhku,» on Lepajõe nördinud. Tema sõnul pole tal ainsatki kehtivat karistust ka välismaal.

«See on õigustamata jonn.»

Alex Lepajõe kirjutas avalduse kodakondsuse saamiseks üle-eelmise aasta kevadel. Praegu elab ta Eestis välismaalase passiga. (Lõuna-Ameerika väikeriigi Belize passi väidetavat omamist eitab ta SL Õhtulehele kindlalt.) Tööd talkshow’ juhina välismaalase nn. hall pass tema sõnul ei sega, kuid elu teeb teinekord tülikaks küll. Iseäranis reisimisel.

«Vähe sellest, et see takistab mul Hollandisse oma lapsi vaatama sõita,» muutub Lepajõe teravalt irooniline kõnetoon hetkeks mõtlikumaks. «Igal asjal on piir, ja praegu on nad selle piiri selgelt ületanud.»

Lepajõe kinnitab, et kodakondsus- ja migratsiooniameti suhtumine tema taotlusse on juba algusest peale olnud kummaline: «Kui käisin seal kunagi rääkimas, et kas saaks nagu rutem, ütles mulle kodakondsus- ja migratsiooniameti kodakondsuse osakonna juhataja Koidu Mesilane selges eesti keeles, et kõik on okei. Võtsin asja rahulikult. Aga siis mingi aeg tundsin, et selle asjaga ei ole korras, kui juba hakati mingisuguseid kirju saatma, et mulle ei saa anda sellel ja teisel põhjusel...»

Lepajõe näitab mullu novembri lõpus saadud eitavat kirja, kus on reastatud taotluse menetlemise käigus selgunud kriminaalkaristused. Lepajõele on samas kirjas antud võimalus enne valitsuse keelduva otsuse vastuvõtmist esitada vastuväiteid. Seda Lepajõe tegigi, viidates, et politseiameti karistusregistrist taotletud teatises on vaid üks kehtiv karistus (mis aegus tänavu 16. veebruaril).

Lepajõe vastuväidetele suutis kodakondsus- ja migratsiooniamet mehe enda kinnitusel alles kahe kuu pärast vastata.

«Ma ütlen – see nii ei jää.»

Lepajõe tõlgitseb vastust üle-olevaks, kuid ütleb, et ta ei uskunud võimalust, et valitsus kodakondsustaotluse tagasi lükkab. «See on naeruväärne. Selle otsuse järgi istuvad kodakondsus- ja migratsiooniametis inimesed, kellel on liiga kitsas silmaring, hästi palju emotsioone, negativismi, kibestumist... Väiklus on ikka see, mis paljusid ajendab. Nemad ajavad mingit isiklikku kiusu, samas on meil üle 1000 passiomaniku, kes omal ajal üldse kodanikuks ei kvalifitseerunud ja üle kolme lause eesti keeles moodustada ei suuda – ja neilt ei võetud passe ära, kuigi need on ometi kõik võltsitud paberite alusel saadud,» on ta vihane ja imestunud.

Sellegipoolest kinnitab Lepajõe, et igavesti ta välismaalase passiga ringi kõndima ei jää. Naturalisatsiooni korras, nagu oli kirjas tagasilükatud taotlusel, ta uut avaldust kirjutama ei hakka. «Ma siis lähen ja saan ka teenete eest, kuskil mujal nagu muinas-eestlane Ernesto Preatoni ja põliseestlane Jaqub Haidary.»

Alex Lepajõe must päev – politseilt 9000 krooni trahvi

Eile tabas Alex Lepajõed teinegi löök lisaks kodakondsustaotluse tagasilükkamisele. Tallinna politsei karistas teda alkoholijoobes autojuhtimise eest 9000kroonise rahatrahviga. Lepajõe jäi politsei kätte purjuspäi autoroolis ööl vastu 6. märtsi Tallinna kesklinnas. Politseinikud peatasid ta rendiauto Toyota Camry roolis ringi sõitmas. Alkomeeter näitas, et tuntud saatejuhi veres on vähemalt 0,5 promilli alkoholi. «Arvan, et see oli just 0,5 piiri peal. Aparaat hakkab näitama 0,5st,» väitis Lepajõe eile SL Õhtulehele. Varem on ta öelnud SL Õhtulehele, et oli enne rooli istumist telemaja kosmeetiku sünnipäeval puuviljadega booli joonud. Seda, et joogist võib purju jääda, ei olevat ta osanud aimatagi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee