Eesti uudised

Sõjavastased märatsesid USA saatkonna ees 

Allar Viivik, 31. märts 2003 00:00
NII SEE ALGAS: Esialgu piirdus meeleavaldus politseinike ja noorte vastastikku sügavale silma vaatamisega. Märuliks läks umbes kell veerand kolm.Foto: Urmas Ojaste
USA Tallinna saatkonna ees rahumeelselt alanud sõjavastane meeleavaldus lõppes eile munade ja tomatite loopimise, suitsupommide pildumise ning autode purukspeksmisega.

«Saatkonna ees seisnud maastikuauto klaasid olid nagu sõelapõhjad. Esiklaasil oli vähemalt viis kobaras auku, mis meenutasid kuuliauke,» kirjeldab pealtnägija USA saatkonna ees puruks pekstud džiipi, millel ka rehvid läbi lõigati ning peeglid kahekorra käänati. Kas need augud tulistati diplomaatilise korpuse siniste numbrimärkidega auto tuule-klaasi mõnest relvast või löödi jämedaid naelu täis taotud teibaga, ei osanud keset Kentmanni tänava märulit sattunud mees öelda. «Mulle tundus, et need olid siiski lastud,» arvab ta.

Peamiselt vene keelt kõnelnud noored kogunesid Tallinnast, Maardust ning Ida-Virumaalt pealinna Raekoja platsile kell pool kaks pärastlõunal. Nad lehvitasid loosungeid, millega nõudsid Iraagi naftavarude pärast peetava sõja lõpetamist.

Vanalinnast suundus umbes 100pealine rongkäik Kentmanni tänavale USA saatkonna ette. Meeleavaldajate esireas sammus neli gaasimaskiga ning trummi põristavat noort meest.

«Kord tänaval tuleb taastada!»

Saatkonna ees lõpuks juba umbes 300pealiseks kasvanud meeleavaldus algas suhteliselt rahulikult, kuid kella poole kolme paiku puhkes politseinikele üllatusena tõeline märul. Demonstrandid võtsid ette ameeriklaste maastikuauto ning hakkasid trellitatud saatkonnahoonet munade, tomatite, kartulite ja pudelitega loopima. Peale selle süüdati keset tänavat mitu suitsupommi ja karjuti saatkonna poole ähvardusi.

«Esialgu oli demonstratsioon suhteliselt rahumeelne,» nentis Tallinna politsei aseprefekt Kalle Klandorf eile «Aktuaalsele kaamerale». Kui pöörane möll lahti läks ning tomatid, kartulid ja pudelid sihiti juba ka politseinike pihta, andis Klandorf käsu tänaval kord taastada. «Kui mõni arvas, et see meeleavaldus oli rahulik, siis paljud noored olid teist meelt ning asi kippus kontrolli alt väljuma.»

Aseprefekti sõnul üritas osa meeleavaldajaid veidi hiljem suunduda ka USA suursaadiku residentsi ning Suurbritannia saatkonna juurde, kuid politsei ajas nad laiali.

Kohe pärast rahutuste mahasurumist hakkas politsei tuvastama vägivaldse ürituse korraldajaid, sest meeleavalduseks polnud keegi linnavalitsuselt ega politseilt luba taotlenud.

«Algatame kriminaalmenetluse. Eks siis näeb, mis edasi saab,» lausus Klandorf. Tema sõnul võib avaliku korra grupiviisilise rikkumise eest karistada kuni viieaastase vangistusega.

Vähemalt 83 meeleavaldajat politseis

Politseinike poolt mahasurutud meeleavalduselt viidi politseijaoskondadesse isiku kindlakstegemiseks vähemalt 83 agressiivsemat meeleavaldajat.

«Politsei paigutas kinnipeetud erinevatesse arestimajadesse, kust nad ilmselt isiku kindlakstegemise järel vabastatakse,» lubas politseiameti pressiesindaja Robert Kõrvits BNSile.

Enamik kinnivõetuid oli 20–30aastased, kuid üks koguni 36aastane. Tallinna politseiprefektuuri pressitalituse kinnitusel oli eile õhtuks enamik neist juba vabadusse lastud. Täpset arvu keelduti siiski ütlemast. Peale Tallinna politsei uurib vägivaldset meeleavaldust ka kaitsepolitsei.

«Ameerika valitsuse omandi kahjustamine on kahetsusväärne,» ütles USA saatkonna pressiatašee Thomas Hodges eile õhtul SL Õhtulehele. «Täname Eesti Vabariigi politseid meile osutatud abi eest.»