Eesti uudised

280 000 krooni vedurimudeli eest? 

Allar Viivik, 12. märts 2003 00:00
JUSTKUI PÄRIS: Nikolai Vetingu vedurimudel on 98 sentimeetrit pikk ning kaalub 25 kilo. Mõõtkava on 1:17.Foto: Teet Malsroos
Tallinnas, Pika tänava antikvariaadis on müügil legendaarse RAMi laulja Georg Vetingu isa ehitatud auruvedurimudel. Sadadest metalldetailidest koosneva 25 kilo kaaluva veduri hind on 280 000 krooni.

Meetripikkune metallist vedurimudel on Pikal tänaval olnud müügil umbes aasta. «Vaatajaid ja küsijaid on olnud, kuid kuuldes hinda, pole ostusoovi keegi näidanud,» tunnistab antiigikaupmees Jaanus Idla.

Ta möönab, et väike tingimisvõimalus on siiski olemas. «Kui ostja on nõus maksma 230 000 krooni, siis ehk teeme kauba ära. Kallid asjad laseme ikka veidike alla.» Samas unistab antiigikaupmees: loodan südamest, et selline unikaalne mudel jääb Eestisse, mitte ei rända mõne Monaco multimiljonäri kaminale.»

Selline detailne mudel on Idla kaheksa-aastase kaupmeheks oleku ajal teine – mõni aastat tagasi müüdi samas poes mõnekümne tuhandega aurukatla mudel.

Trammipargis treialina töötanud Nikolai Veting ehitas mudelit 25 aastat. Sugulaste kinnitusel treis ta ise kõik vajalikud riistad ja osad. Kuldsete kätega meistrimees olevat mudelile kulutanud peaaegu tonni metalli, kuid see-eest on tulemus filigraanne.

«See polegi selline töö, et treid iga päev kaheksa tundi kellast kellani,» teab Idla.

Mudeliehituse lõpetas meistrimees pool sajandit tagasi. Seda kinnitab korstna küljes olev pisike metallplaat pealkirjaga: «ENSV, N. Veting, Tallinn 1953». Teine metallplaat teatab, et vedur kannab nime N K/K 49 ning on ehitatud mõõtkavas 1:17-le.

«Meistritöö tipp,» hindab mudelit aurumasinatehuviline muusik Ants Nuut. «Täna saan seda oma kätega katsuda,» rõõmustab ta. Nuut meenutab, et nägi mudelit mitukümmend aastat tagasi Heina tänaval Vetingu korteris kapi otsas. Toona oli see uudishimulike pilkude ja käte eest klaaskastis. «Georg Veting oli muusikamees ja eks me natuke suhtlesime. Aga tehnikahuvi tal palju ei olnud.»

Nuut ei varja, et just selle mudeli nägemine andis talle omal ajal tõuke ka ise vedureid-vaguneid ehitada. «Aga taolist taset pole ma saavutanud ega saavuta kunagi. Nikolai Vetingu ehitatud mudel on ülihästi tehtud ja teeb kadedaks,» tunnistab muusik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee