Elu

«Ta oli helge, aga nõrk. Abitu. See elu ei sobinud talle...» 

Andrus Esko, 1. märts 2003, 00:00
INSPIRATSIOONI ALLIKAS: Ema rääkis Evale, et see maal on tema sündimisest. Eva kord pintsel kätte võtta jõudis kätte neljaselt, kui krunditud lõuend oli molbertil valmis, aga ema oli haige. Too pilt (lapsepõlvekodust) on Eval seni ainuke. Andrus Esko
Tartus Tampere majas ripub hingeline näitus. Hüüatus avamiselt: «Meil on väga suur rõõm, et see sai kõigest hoolimata ära tehtud!» Näitus lepiti kokku aasta tagasi. Kaks kuud tagasi lõppes ühe leppija maine olemine. Külli Muna 43. sünnipäevani jäi siis 9 päeva.

TAAVETI LAUL: suits, nähakse, lahkub. Vahepeal juhtub inimestega kõike. Algul on nad noored, targad, ilusad, hakkajad, rõõmsad. Nende silmis särab elusäde lootus.

Mõnikord kolivad inimesed Tartusse. Ülikool. Kunstikabinet ja seltsielu. Suur Armastus ja selle viljad. Kuid ka viljatus kesk vilja - tunnete ja unistuste luhtajooks.

«Ma siis sellest ei teadnud. See on niivõrd delikaatne teema.»

«Ta ei saanud enam temalt abi. Vastupidi! Talle sai osaks alandamine. Seda ka teiste kuuldes.»

«Kolm-neli päeva enne oli ta käinud tema juures. Oli öelnud, et enam ei suuda.»

«Veel hommikul astus ta minu poolt läbi. Elame... elasime samal tänaval. Ta käis mind vahel masseerimas. Kuulasime tol hommikul idamaade muusikat. Ma ei saanud midagi aru. Mäletan, kuidas ta naeratas.»

«Mina ei saa siiani aru.»

«Ta oli helge, aga nõrk. Ta oli abitu.»

INIMESTE ASKELDAMISED vahelduvad väsimusega. Kui sekeldamine ei kuku välja, tuleb masendus.

Inimesed võtavad masenduse vastu rohtu. Inimesed käivad haiglates kosumas ja Plasku platvormil jalutamas. Kuni tuleb turvamees.

«Algul oli ta tõeline tulesäde. Gruusias käigust sai murdumine. Seal sai ta teada, mis on hirm.»

«Nii kaua, kui ma teda kakskümmend aastat tunnen, oli ta sissepoole pööratud. Aga minu meelest ta kontrollis kõik aeg olukorda. Ükskord võttis ta jõulu ajal sada tabletti.»

«Viimased jõulud tegi ta jõulukaarte. Käsitsitöö. Pastellid ja joonistused ümbriku formaadis. Ilusad, armsad, põnevad. Ta sai nelikümmend senti kaardist. Ta näitas mulle viie-kroonist, mis oli tema päevateenistus.»

«Teda ei huvitanud maine elu, ta oli selle vastu ükskõikne.»

«Ta laenas ja maksis, laenas ja maksis, see oli lõputu ring.»

«Väga ilus ja andekas, aga ta nagu ei tundnud ennast ja oma võimeid.»

INIMESED PÜÜAVAD nagu oskavad. Inimesed käivad nõelravis ja kirikus ja hindu Õpetaja käest uurimas mantra korrektsiooni. Inimesed võivad tahta murede ja hädade kätte surra kas või üheksa korda, aga kui neid haarab meeletu tung, võivad nad kihluda kas või neli korda järjest - et ennast elu ja kellegi külge siduda.

Inimesed on haavatavad, on kinnisvaramaaklerite poolt röövitavad. Nad on kunstnikud ja poeedid. Nad on joonisturingi juhendajad, modellid, valvurid, pihlakaoksaga koristajad.

«Kõik muretsesid talle töökohti. Mõnikord ajas ta oma abitusega närvi. Tema keskendumisvõime jäi nõrgaks, kellaajast kinnipidamine käis üle jõu.»

«Rääkisin talle: «Isegi Inglise kuninganna teeb tööd. Sina pead kah, hakka maalima, seda sa oskad.»»

«Kui ta galeriis valvas, siis kõik aeg joonistas. Must värv ei meeldinud talle. Mustadele toolidele ümberringi laotas peale valged paberid.»

«Eelmisel suvel ajas pangalaenu asju. Oli vaja kolossaalset summat. Neljakümne tuhande eest oleks kahe peale saanud Peipsi äärde vana talumaja. Kui palju oleks maksnud veel remont! Ta tahtis elu täielikult muuta, minna sinna elama.»

«Ma teda ikka turgutasin, ütlesin: «Hakka pilte tegema, see ravib kõik haavad kõige paremini.» Ta ütles: «Ei taha praegu.» Külm oli muidugi kah.»

AASTA KÕIGE KÜLMEM ÖÖ tuleb mõnikord ülimalt valel ajal. Inimesed ei jõua veel lõpuks leitud-saadud valvuriputka üle rõõmustadagi. Inimesed pole veel suutnud otsustada, kas nimetada rõõm ateljeeks või laoks - ja siis läheb toru talve käes katki!

Inimestel on toruparanduseks õnnestunud hankida sada viiskümmend krooni. Aga torumees tahab kuussada. Miinus kolmkümmend neli kraadi masendust kustutab pimeduses kõik, kõik.

Isegi kui inimesed sellelsamal hommikul veel idamaa muusikat kuulasid ja naeratasid.

«Ta oli õrnakene. Kord sai raha ja - ta ostis pärlid.»

«Ta otsis sooja. Tahtis kuskil soojas pesitseda. Aga üksvahe pidi oma Supilinna korteri välja üürima, et millestki elada.»

«Kõik on toetada püüdnud. Hoidsime teda, nagu oskasime. Kas oleks saanud veel midagi teha? Jah, kindlasti. Aga kui kaua? Kui kauaks?»

«Võis arvata, et ta on üksik. Et keegi teda ei armasta, ei jõua enam aidata. Aga matus oli suur, kakssada inimest.»

RASKE ON teha rahu iseendaga. Mälestused pressivad peale. Raske oli ka selleks näituseks pilte kokku saada. Inimesed võivad 20 aastaga teha poolsada maali ja mitusada joonistust. Külli Muna omad on kõik kuskil laiali. Kingitud. Jagatud. Antud. Kui müüdud, siis tühise raha eest.

«Hea, et Matti Milius meil olemas on. Külli esimesed pastellid on Miliuse kogust.»

«Me käisime kunstikabinetis iga nädal koos. Isegi need, kes alustasid nullist, jõudsid aasta-kahega näituseni. Aga temal oli ürgne anne, see tuli kuskilt sügavalt seest.»

«Ta tegi kohe pastellis ja õlis asju, mis võtsid isegi tulevastel professoritel suu lahti.»

«Algul olid tal kollaste silmadega koletised. Nagu vampiirid. Helged, tütre näoga inglid tulid hiljem.»

«Üksindus, põgenemised, jooksmised. Viimasel ajal pühendus ta religioossusele. Need on hingeseisundi pildid.»

«Ma mõtlen Külli peale tihti. Ta on vaikus ja rahu. Ta otsis, kelle kõrval seista, et vahetada paar sõna. Ta alati ütleski, kui tänaval kokku juhtusime: «Teen ühe suitsu ja lähen edasi.» Tegi ja läks.»

MAHA JÄÄNUD MAISES ILMAS on kuskil kellegi käes Külli Muna luulekogu käsikiri, Külli luuletused ja Külli pildid vaheldumisi umbes seitsekümmend korda.

Kultuurkapital ei andnud autorile selle ilmutamiseks raha.

Nüüd tuleb lause, mida ei ütle Külli sõbrad, tuttavad ja hingesugulased. Selle ütleb 17aastane Eva:

«Ma pean kogu üles leidma ja ema mälestuseks välja andma.»

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee