SÄRAV JA POSITIIVNE: Ehkki Helle-Reet Helenurm kartis viimasel eluaastal eredat päikest, oli tal kolleegide sõnul päikeseline iseloom. Oma raskest haigusest ta kaaslastele ei rääkinud.Foto: Arhiiv
Katrin Pauts 26. veebruar 2003 00:00
«Nädal tagasi kuulsin, et ta oli käinud kontrollis ja paraneb. Ja siis see juhtuski,» ei suuda näitlejanna Anne Veesaar oma kolleegi Helle-Reet Helenurme surma uskuda. Kaaslased seriaalist «Õnne 13» teadsid, et ta oli vähktõvest võitu saanud.

Eelmisel aastal käis seriaali «Õnne 13» võttegrupp Egiptuses, et filmida episood, kuidas kolm tegelast kohtuvad juhuslikult keset Siinai kõrbe.

«See oli huvitav kõrbematk d˛iibiga. Helle-Reet tundis end hästi, see oli tore nädal meile kõigile,» meenutab Anne Veesaar.

Ka Luule Komissarov, kes toona Helenurmega tuba jagas, ei näinud kolleegi käitumises ega olekus märkigi surmapelgusest. «Ta ütles vaid, et tal oli operatsioon, aga ta oli nii elevil – nagu midagi polekski viga olnud! Minule on tema surm täielik ootamatus.»

Helle-Reet Helenurm oli vaid 59aastane...

Kartis päikest

Aasta eest osutasid Helle-Reet Helenurme rängale haigusele üksnes reisile kaasa võetud ravimid ja hirm päikesekiirguse ees.

«Oma haiguse kohta rääkis ta ainult niipalju, et kardab intensiivset päikest ja üldse niisugust pikka reisi ette võtta,» meenutab Veesaar. «Kuid kohapeal istus Helle-Reet meiega koos rannas, ehkki oli varju all, kandis peakatet ega olnud nii napilt riietatud kui teised. Ta hoidis ennast. Eks ta teadis, et haigus teda kimbutab.»

Kui Helle-Reedal surmahirm oligi, siis vähemalt kolleegid ei teadnud sellest midagi. «Vastupidi – ta oli positiivne ning jagas meiega arstidelt saadus lootust,» mäletab Veesaar. «Pealtnäha poleks tema olekust mitte midagi aru saanud... Lihtsalt ühel õhtul istusime rõdul üheskoos, ajasime juttu ja siis ta rääkiski, kuidas ta kartis Egiptuse-reisile tulla...»

Veesaarele meenub Helle-Reet Helenurmest ka muud: «Ükskord otsisin üht vana laulu, mis oli kirjutatud Georg Otsast, Eino Baskinist ja Harri Vasarast. Kuulsin, et Helle-Reet teab sõnu. Ta otsiski oma laulikud välja ja laulis laulu telefonis ette. Tal oli väga huvitav hääl.»

Heitlik näitlejasaatus

«Õnne 13» re˛issöör Tõnis Kask ei taha Helle-Reet Helenurme haigusest rääkida, sest tema meelest pole haigus teistele demonstreerimiseks – nii tegevat vaid nõrgad inimesed. Helenurmel oli Tõnis Kase sõnul tugev tahtejõud. «Ta oli «Õnne 13ga» seotud alates viiendast loost. Kui ei ole inimest, ei ole ka kedagi, kes rolli mängiks,» ütleb ta Helenurme tegelaskuju Malle edasise saatuse kohta.

Ka on Kase meelest võimatu anda lühidat ülevaadet Helenurme näitlejateest: «Tema saatus näitlejana oli küllalt ränk. Teda paisati ühest teatrist teise – ta oli Noorsooteatris, Draamateatris, Vanalinnastuudios, ka «Meelejahutajas», kümnendat hooaega «Õnne 13s»... No kuidas sa võtad midagi kokku?»

Helle-Reet Helenurm saadetakse viimsele teekonnale reedel kell 13 Pärnamäe kabelis.

Helle-Reet Helenurm

Helle-Reet Helenurm sündis 29. jaanuaril 1944. aastal Paides. 1968 lõpetas Voldemar Panso käe all lavakunstikateedri, tema kursusekaaslased olid teiste seas Katrin Karisma, Kalju Komissarov (aastail 1967–1971 olid Helenurm ja Komissarov abielus), Mari Lill ja Raivo Trass. 1968–1994 töötas ta Eesti Draamateatris, 1994 -1995 Vanalinnastuudios, hiljem oli vabakutseline. Muu hulgas mängis kuuldemängudes, luges raadios järjejutte ning osales «Meelejahutaja» trupis. Tema säravaimad rollid olid Leena August Kitzbergi «Tuulte pöörises», nimiosa Juhan Smuuli «Leas», Krõõt Jaan Kruusvalli «Pilvede värvides» ning Jelena Maksim Gorki «Päikese lastes». Viimastel aastatel oli Helenurme ainus näitlejatöö seriaalis «Õnne 13».