Eesti uudised

Roman Baskin: «Eks nüüd proovin vanu kinoprojekte käivitada!» 

Eve Heinla, 13. veebruar 2003, 00:00
KOONDATI: Roman Baskinil oli leping järgmise aasta alguseni ja koondamine tuli talle ootamatult. «Teisipäeval koondati ja siis ka alles mulle sellest teatati,» ütleb Roman Baskin.Foto: Arhiiv
Eilsest on Roman Baskin ametlikult töötu. «Eile tuli Anne Veesaar ja teatas: koondame pealavastaja koha. Ja koondatigi päevapealt,» ütleb Baskin. Tema arvates on see suitsukate, et uuele tulijale, Georg Malviusele plats puhtaks teha.

«Koondati üleeile. Ja alles siis ka öeldi. Aga nad toetuvad kultuuriministeeriumi novembris välja antud Vanalinnastuudio põhimääruse muutmisele. Seal on kirjas: loomingulised ülesanded antakse direktorile. Ja seoses sellega poleks nagu pealavastaja kohta vaja. Kuid nagu te aru saate, on see suitsukate,» selgitab Baskin. «Tegelik põhjus on selles, et teatris on uus kunstiline juht: Georg Malvius. See on nagu asja põhjus... Ja neid jutte räägiti juba sügisel. Jah, mul oli leping selle aasta lõpuni, aga siin toetuti sellele määrusele. Kompensatsioonid sain, kõik käis väga viisakalt ja ametlikult...»

Komöödiateater kaob?

«Aga kahte kunstilist juhti ei saa teatris olla. Nad lihtsalt tulid koos Malviusega sõubisnisest ja... Eks muidugi Vanalinnastuudio nüüd muutub ja seda olen ka korduvalt öelnud,» kahetseb aastaid teatriga seotud olnud Baskin. «Räägiti küll, et ta säilib komöödiateatrina, kuid paistab, et sellest lubadusest ei peetud kinni.»

Mis edasi? «Eks ma nüüd proovin oma vanu kinoprojekte käivitada. «Tõde ja õigust» ja «Keisri hullu», Vanemuises teen üht-teist. Ma ei julge öelda, kas ma nüüd kaldun päris kino poole, mulle meeldib mõlemat teha. Aga kuskile teise teatrisse palgale pole küll mõelnud minna.»

Baskin on Vanalinnastuudioga seotud olnud üle kümne aasta. Algul vabakutselisena ja nüüd kaks aastat pealavastajana.

«See oli paratamatus. Ja ma ei arva, et riigiteater peaks sõubisnise peale minema. See mind pehmelt öeldes hämmastab. Tavaliselt riik kunagi sõubisnist ei toeta,» lisab ta.

Vanalinnastuudio direktor Anne Veesaar rõhutab, et ei koondatud mitte Roman Baskinit, vaid pealavastaja koht. «Tegemist pole mitte isiku, vaid ametikoha koondamisega. Teatrit juhib direktor, kellele annab loomingulist nõu loomenõukogu, sinna kuuluvad näiteks Eino Baskin ja Georg Malvius.»

Tüli polnud

«Meie läbirääkimine Romaniga oli väga mõistev ja teineteisest arusaav,» vastab Veesaar diplomaatiliselt, «ja põhjus ongi tegelikult selles, et teater peab oma eelarve üle vaatama. Ka oma kulud ja personalikulud. Ja kui me saame eksisteerida ilma pealavastaja kohata, pole mõtet seda ka pidada,» räägib Veesaar. Tema sõnul jääb Baskini seos teatriga edaspidigi tugevaks: praegu ta mängib peaosa lavastuses «Roosad prillid», ka on ta ise selle lavastanud. «Esietendus oli laupäeval. Ja ta võib ka edaspidi siin külalislavastajana kaasa lüüa,» ütleb Veesaar ja rõhutab: mingit isiklikku tüli või vaenu neil omavahel pole.

Kes veel lähiajal lahkub, ei oska Veesaar öelda. «Teeme praegu ametijuhendeid korda, praegu pole ühtegi nime öelda.» Veesaar tunnistab, et isiklikult on selliseid otsuseid raske langetada. «Kuid ma poleks tohtinud seda ametikohta vastu võtta, kui ma ei saaks hakkama. Ja arvestasin sellega, et tuleb teha ebapopulaarseid otsuseid...»

Ta lisab, et teater jätkab eelkõige oma asutaja Eino Baskini loomingulist liini, milles meelelahutusega kaasneb ühiskonna valupunktide ja probleemide tõstatamine läbi ootamatute vaatenurkade.

Vanalinnastuudio asutaja ja teatri praegune loomenõukogu liige Eino Baskin kuuleb poja Romani koondamisest ajakirjanikult. «Millal? Ma ei tea sellest mitte midagi. Olin laupäeval «Roosade prillide» esietendusel, kõik oli suurepärane, väga hästi võeti vastu. Veesaar oli ka seal, polnud poolt sõnagi sellest juttu. Pidu oli, Roman oli ise suurepärases tujus,» imestab Eino Baskin.

«Aga ma ei oska kommenteerida, kas see oli õige otsus. Vaadake, Malvius on võetud tööle, või küsige Veesaare käest, mina neid asju ei tea. Olen loomenõukogus, kuid sellest koondamisest pole kuulnud,» kõneleb Baskin. «Kord oli juttu, et koondamine teatris tuleb ja et koondatakse näitlejaid. Kuid teadsin, et Roman jääb aasta lõpuni, kuni leping lõpeb.»

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee