Eesti uudised

Kirik kogub ehete müügiga tornikiivri ehitamiseks raha 

Allar Viivik, 4. veebruar 2003 00:00
ROOTSIAEGNE PLEKK: Mai lõpus põlenud ja alla tõstetud kiivri plekist saab lüüa sadu suveniire. «Kuid ainult sellest plekist, mis kuuma ei saanud ning jäi roheliseks,» seletas muinsuskaitsespetsialist Olev Liivik. Tema andmetel on enamik vanast plekist pärit Rootsi ajast, täpsemalt aastast 1688, ning väga hästi säilinud. Foto: Tõnu Talivee
Arsi vasetöökoda valmistab Püha Vaimu torniplekist kunstnik Joel Renno kujunduse järgi kaelaskantavaid miniriste ja -tuvisid. 325 aastat vanast metallist suveniiride müügist saadud raha läheb uue tornitipu ehitamiseks.

Aasta alguses sõidutati mullu 29. mail põlenud kiivri ülaosa Vabaõhumuuseumist Koplisse restaureerimisele.

Kõigepealt võtsid Tarrest Ehituse OÜ töömehed maha osa aastasadadega rohekaks tõmbunud plekist, millest kunstnik Joel Renno otsustas vermida ehteid.

«Põhimõte on samasugune, kui müntide löömisel: metallivorm lõikab vajaliku kujuga tillukese plekitüki,» seletas ta. Vana kiivripleki paksus on 0,8 millimeetrit ning sellel on kunstniku sõnul juures isegi põlengust jäänud vingulõhn.

Alles on ka ilmastikukindla laki kiht, millega enam kui 300 aastat tagasi paika pandud plekk üle võõbati.

Kui palju metallsuveniire torniplekist lüüa saab, kunstnik veel ei tea. «Esialgu tegin mõlemat sada,» ütles Joel Renno. «Eks müügi järgi on näha, kas vermin juurde või mitte.» Rist maksab 35 ja tuvi 45 krooni ning neid müüakse vaid Püha Vaimu kirikus.

Lisaks plekist löödud ehetele sai Püha Vaimu kogudus endale ka unikaalset Berndt Notke altarit tutvustava voldiku. «Altarit ei saa enam täiesti lahti tõmmata, sest selle kapi hinged on aja jooksul lagunenud,» ütles praost Gustav Piir. Kuid Pille Valgu koostatud trükisest saab näha kõiki pilte, lugeda altari saamisloost ja maalidel kujutatu kohta. Berndt Notke valmistatud kappaltar on üks kahest kunstniku maalitud tänaseni säilinud altarist. Püha Vaimu kirikus seisab see aastast 1483 ning on üle elanud kõik sõjad ja kaosed.