Maailm

Prantsuse purjetajaid ründas hiidkalmaar 

AFP/BNS/SLÕL, 18. jaanuar 2003 00:00
HIIDKALMAAR: Aasta tagasi püüdsid šoti kalurid kalmaari, mis oli pikem täiskasvanud mehest. Foto: Internet
Jules Verne’i mälestuseks toimuvast ümbermaailmaregatist osa võtvat Prantsuse jahti ründas läinud pühapäeval Atlandi ookeanis üks kõige saladuslikumaid mereelukaid – hiidkalmaar.

Kui trimaraan Geronimo pühapäeval Portugali ranniku lähedal kummaliselt vibreerima hakkas, saatis kapten Olivier de Kersauson ühe meeskonnaliikme vaatama, mis lahti. «Ta nägi hiiglaslikke kombitsaid,» rääkis Kersauson.

«Kalmaar sikutas väga tugevasti, aga kui me seisma jäime, laskis ta meid lahti. Nägime teda paadi taga, ta oli tohutu suur. Olen 40 aastat merd sõitnud, aga midagi säärast pole ma enne näinud,» rõhutas kapten.

«Ta kombitsad olid sama jämedad nagu minu käsivars, kui mul tormirõivad seljas on,» täiendas meeskonnaliige Didier Ragault. «Ta võis olla oma seitse-kaheksa-üheksa meetrit pikk.» Pärast seda, kui jaht peatus, nõrgendas kalmaar haaret ja kadus varsti sügavustesse.

Hiidkalmaar Architeuthis dux on maailma suurim selgrootu ning võib kasvada kuni 18 meetri pikkuseks. Ta on ka väga kartlik ning ametlikult on registreeritud vaid 250 juhtu, kus selle liigi esindajaid on nähtud – enamasti siis, kui meri nad surnuna kaldale uhub. Nii leiti möödunud aasta juulis ühelt Austraalia rannalt surnuna 15 meetri pikkune hiidkalmaar.

Hiidkalmaari on kasutatud arvukates meresõidulugudes, kaasa arvatud Jules Verne’i teos «20 000 ljööd vee all».