PAKIB ASJU: Ülehomme on ETV uudistesaate «Aktuaalne kaamera» üks kolmest tegijast Indrek Treufeldt viimast päeva saatejuhina eetris. Jaanuari keskel lendab ta Brüsselisse Euroopa Liidu uudiseid edastama. Temalt võtab ohjad üle Margus Saar.Foto: Mati Hiis
Tarmo Michelson 28. detsember 2002 00:00
Esmaspäeval teeb Indrek Treufeldt viimast korda ETV uudistesaadet «Aktuaalne kaamera» ja lendab siis Brüsselisse, kust hakkab meisterdama Euroopa Liitu käsitlevad uudislugusid.

Esialgselt sõidab Indrek Treufeldt (33) Brüsselisse 10. jaanuaril. Kohanemiseks pole tal aega tarvis, sest kui ta endale Belgia pealinnas korterit otsis, tutvus ta juba töötingimustega ja tootis sealt ka AK tarvis esimesed uudislõigud.

Elukohta jahtis Treufeldt kümne kinnisvarafirma kaudu. Väljavalituks osutus kahetoaline korter kolmekorruselises kivimajas Brüsseli äärelinnas. «Suhteliselt mugavas kohas, sest korter on metroopeatuse lähedal,» räägib Treufeldt. Kesklinna sõitmiseks kulub 15–20 minutit.

Korteris on teler, pesumasin ja korralikult sisustatud köök, toad on aga mööblist üsna lagedad – teleajakirjanik peab juurde hankima laua, riiuleid ja toole.

Lood saabuvad interneti teel

Indrek Treufeldt hakkab tööle Brüsseli kesklinnas asuvas korrespondendipunktis, kus oma uudislugusid toodavad ka sakslasaed. Samas kohas töötas ETV eelmine Brüsseli korrespondent Marianne Mikko, kes telejaama võlgade tõttu 2000. aasta märtsis Eestisse naasis.

ETV uudisteprogrammi juht Andres Kuusk ütleb, et selle paari aastaga pole korrespondendipunkti üür tõusnud, ning rõõmustab, et lugude saatmine Eestisse on tehnika arenedes oluliselt odavamaks läinud – enam ei pea neid lähetama satelliidi kaudu, vaid saab ka interneti teel. «See tähendab mitmetuhandekroonist kokkuhoidu iga loo pealt,» rõhutab Kuusk.

Korrespondendipunkt Brüsselis nõuab ETV järgmise aasta eelarvest 1,5 miljonit krooni. Summa sees on töökoha ja korteri üür, palk, ametiauto Škoda ja päevaraha.

Seega, kui Indrek Treufeldt teeb AK tarvis järgmise aasta lõpuni igal argipäeval uudisloo, läheb üks lugu ETVle maksma üle 6200 krooni.

Kuusk peab arvutust meelevaldseks. «Iga päev kindlasti lugu ei tule, kuid samas on päevi, mil tuleb nii lugu kui ka telefonilülitus,» usub ta. Uudistejuhi sõnul hakkab Treufeldt kaastööd tegema ka teistele ETV saadetele, näiteks «Välisilmale» ja «Terevisioonile».

ETV juht Ilmar Raag tunnistab, et 6200 krooni uudisloo hinnana on suur summa, ent algav aasta on Euroopa Liidu temaatikat silmas pidades Eestile väga oluline. «Seetõttu on nn. oma mees Havannas lausa kohustuslik,» märgib Raag. Tema sõnul on 1,5 miljoni krooni suurune eelarve miinimum.

Töö muutub lihtsamaks

Brüsselis töötamise koha pealt kardab Indrek Treufeldt kõige rohkem logistikaprobleeme – et ei jõua miljonilinnas õigeks ajaks õigesse kohta ega saa kätte vajalikke inimesi. Samuti pole ta prantsuse keelt piisavalt praktiseerinud. Teisest küljest usub ta, et võrreldes praeguse tööga on tal Brüsselis kergem. «Saan keskenduda ühele valdkonnale – Euroopa Liidule,» loodab ta.

Treufeldt ei ütle, kas ta ise on ELi pooldaja või vastane. Talle on jäänud mulje, et eestlased suhtuvad Euroopa Liidusse kompleksiga ja seda ühendust peetakse bürokraatlikuks. «Eestil pole Euroopa Liidust pääsu,» arvab Treufeldt. «Aga ma ei tahaks Euroopa Liidule propagandat teha, vaid üritaksin lugusid teha vaatleja positsioonilt, kuidas Euroopa Liidus elatakse. Ma ei hakka seal ajama mingit Eesti asja»

Kui tööst räägib Indrek Treufeldt innuga, siis eraelu puudutavatele küsimustele vastab kidakeelselt. Küsimuse peale, kas Eestisse jääb maha pruut, puhkeb vallaline mees naerma. «Võiks rääkida muudel teemadel,» pakub ta ja ütleb ühe lausega, kuidas vanemad poja pikka lähetusse suhtuvad: «Eks nad ikka muretsevad, aga saavad ka aru, et see on minu jaoks maailmapilti avardav väljakutse.»

Kui Indrek Treufeldt ei tule märtsis Eestisse rahvusvahelisele meediakonverentsile, astub ta kodumaa pinnale alles suvel. «Ka Eesti diplomaatidel on kord aastas ette nähtud Eestis käia,» ei karda ajakirjanik, et hakkab Brüsselis koduigatsust tundma.

Eks ole sõitki kallis – odavaim edasi-tagasi-pilet lennuliinil Tallinn–Brüssel (vahemaandumisega Kopenhaagenis) maksab 5000 krooni.

Kui suur on Indrek Treufeldti palk, kui palju ta hakkab päevaraha saama ja kui palju kulub korteriüüriks, ei soostunud asjaosalised avalikustama.

AK uudistejuht Andres Kuusk vaid vihjab, et korteriüüri ei saa võrrelda näiteks Tallinna kesklinna korterite üüriga. «Väike toop õlut maksab Brüsselis 3,5 eurot (umbes 50 krooni). Hinna mõttes on Brüssel kohutavalt kallis,» rõhutab Kuusk.

Jaanuaris hakkab Indrek Treufeldti asemel AK kolmandaks saatejuhiks Aarne Rannamäe, tema ja Marite Kallasmaa kõrvale asub Margus Saar.