Maailm

Läti natsionaalbolševikud plaanisid presidendi mõrva 

BNS/SL Õhtuleht, 4. detsember 2002, 00:00
ELU OLI OHUS: Läti julgeolekupolitsei andmetel plaanitsesid hiljuti vahistatud natsionaalbol-ševikud riigi presidendi Vaira Vike-Freiberga mõrvamist. Sellega seoses tugevdati Lätis presidendi ja kõrgete riigiametnike julgeolekut.Foto: Reuters
Läti julgeolekupolitsei uurib kaks nädalat tagasi vahistatud üheksa vene natsionaalbolševiku süüasja. Neid süüdistatakse riigipöördekatses. Julgeolekupolitsei andmetel plaanisid natsionaalbolševikud president Vaira Vike-Freiberga tapmist.

Julgeolekupolitsei aseülema Didzis Šmitinši sõnul võeti äärmuslased kinni operatiivinfo kontrollimise tulemusel. Ta lisas, et äärmuslaste ninamees, praegu Venemaal viibiv Vladimir Linderman kuulutatakse relvade ja laskemoona ebaseadusliku omamise eest rahvusvaheliselt tagaotsitavaks.

Politsei korraldas 20. novembri hilisõhtul viis läbiotsimist – natsionaalbolševikke toetava organisatsiooni Pobeda kontoris, samuti organisatsiooni liikmete kodudes Riias ja Daugavpilsis. Läbiotsimistel leiti suur kogus relvi, lõhkeainet ja detonaator. Ühtlasi sai politsei veenvaid tõendeid Lindermani seotuse kohta hiljutise juhtumiga, kus Mangalsalast avastati lõhkeainet ja tuhandeid lendlehti.

Pobeda keelustatakse

Eeltoodut arvestades koostab Läti julgeolekupolitsei siseminister Maris Gulbisele taotlust keelustada natsionaalbol-ševikke toetav organisatsioon Pobeda.

Riia Ziemelu linnaosa kohus rahuldas ka Läti kaitsepolitsei taotluse ning andis sanktsiooni Vladimir Lindermani vahistamiseks. Läti natsionaalbolševike juht arreteeritakse kohe, kui ta taas Läti pinnale jõuab.

Lindermanil ei jäänud niisuguses olukorras muud üle kui paluda Vene presidendilt Vladimir Putinilt poliitilist varjupaika. Venekeelse ajalehe Panorama Latvii teate kohaselt toetab äärmuslaste organisatsiooni Pobeda juhi palvet üheksa Vene riigiduuma liiget, kes esindavad kas saadikurühma «Venemaa regioonid», agraarparteid või komparteid.

Oma pöördumises Putini poole rõhutas Linderman natsionaalbolševike toetust Lätis kohtu alla antud sõjaveteranidele, eeskätt Vassili Kononovile. Ühtlasi tuletas ta meelde, et Läti limonovlased on innukalt kaitsnud vene keelt ja mittekodanike õigusi. Linderman toonitas, et Pobeda aktsioonid on olnud «Hitleri käsilaste – Waffen-SS leegioni» veteranide marsi nurjamine Riias, miitingud ja piketid väljatõstetavate inimeste toetuseks ning Riias D˛ohhar Dudajevi nime kandva tänava ümbernimetamist nõudnud aktsiooni korraldamine. Tasub lisada, et aastapäevad tagasi Riias prints Charlesi nelkidega löönud teismeline vene tüdruk oli samuti seotud Pobedaga.

Esineb Vene televisioonis

Viimastel päevadel Vene televisioonis korduvalt sõna saanud Vladimir Linderman on väitnud, et Lätis tema suhtes algatatud kriminaalasi ja saadud süütõendid on fabritseeritud. Ta nimetas oma korteris aset leidnud läbiotsimist «väga jõhkraks provokatsiooniks». «Sisuliselt nad mineerisid minu korteri,» lisas ta, viidates abikaasa sõnadele, et peale lõhkeaine leiti korterist ka detonaatorid.

Linderman toonitas, et lõhkeaine hoidmine ruumides, kus vähemalt kord kolme kuu jooksul korraldatakse läbiotsimisi, pole loogiline. Veel vähem loogiline on tema sõnul lõhkeaine ja detonaatorite säilitamine üheskoos, mis on vastuolus kõigi võimalike reeglitega. «See on väga jõhker kuritegu, kirjeldamatu alatus,» ütles Linderman.

Poliitilist varjupaika ei taotle ta enda sõnul mitte selleks, et Venemaale jääda. Poliitpagulase staatus oleks Lindermani arvates garantiiks, et teda Venemaalt välja ei saadeta ning ta Läti vanglasse ei satu.

Süüdimõistmisel ootab Lindermani ja tema kaaslasi kuni kümneaastane vanglakaristus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee