Kommentaar

Komöödia kahes vaatuses ehk Kuidas valitsus pigistas Indrek Tarandilt lõplikku tõde joomise ja käratsemise kohta 

SL Õhtuleht, 30. november 2002 00:00
0

Välisminister Kristiina Ojulandi seni ainuke saavutus on kantsler Indrek Tarandi ametist vabastamine. Oma inetu käitumisega selleks põhjust andnud Tarand on kohtus valitsuse otsuse vaidlustanud ja ootab detsembri keskel lahendit.

SL Õhtuleht toob siinkohal ära 23. juuli valitsuse kabinetiistungi lustakamad väljavõtted ja dialoogid. Istungi ajendiks oli Tarandi purjuspäi vahelejäämine politseile ja riiakas käitumine välisministeeriumi suvepäevadel Sangastes.

Välisminister Kristiina Ojuland

: «Lugupeetud kantsler Tarand, te jäite 12. juuli hommikul kell 5 vahele liikluspolitseile. Ekspertiis tuvastas teil 1,07promillise joobe. Olete ajakirjanduses väitnud, et tulite Lätist. Kui palju oli ajaliselt vahet teie alkoholitarbimisel ja politseile vahelejäämisel?

Indrek Tarand

: «Sellele küsimusele ma vastasin ka politseis ja see ajaline vahe võib olla umbes kümme tundi, kuigi ma seda spetsiaalselt stopperiga ei mõõtnud.»

Siseminister Ain Seppik

: «/.../ Mind huvitab eelkõige auto juhtimine. Te olete väitnud ajakirjanduses, et istusite autorooli alles Tallinnas.»

Tarand

: «Kas see on küsimus?»

Põllumajandusminister Jaanus Marrandi

: «Lugupeetud härra kantsler, praegu selgub, et üsna mitmes olukorras on olnud tegemist sellise alkoholi liigtarbimisega, alates piiripunkti ületamisest või siis ka intsidendiga Sangastes. Samas meenub mulle ka mõne aasta tagune intsident või väidetav intsident, samuti seotud alkoholiga, vene riigi esindajatega. Ma ei mäleta enam täpselt, mis seoses see oli. Siit minu küsimus, et kas neid kordi on olnud palju või kui sageli te tarvitate alkoholi seoses, ülemäära seoses oma tööülesannetega, et kui on olnud vastavaid olukordi eelnevalt?

Tarand

: «Aitäh, härra minister. Nagu teie küsimuses sisalduski, et mulle meenub midagi, aga ma ei mäleta täpselt, mis see on. Ma ka hetkel võin meenutada, et oli teatud ajakirjanduslik ažiotaaž, kui asjaolud selginesid, siis sellest jäi vähe järele. Kui te küsite minu käest, kas ma olen elus tarvitanud alkoholi. See on, nagu te teate, niisugune probleem, et inimene, kes tarvitab alkoholi, ise pahatihti arvab, et seda on just parasjagu, ja mõni teine, kes tarvitab vähem alkoholi ja mitte kunagi tarvitanuna ei satu autorooli, temale tundub see jällegi teistmoodi. Ma vastaks veel kord sellele küsimusele niiviisi nagu härra Õunapuu küsimusele, et annaks jumal mulle jõudu, et ma suudaks oma valikuid pidada. Nagu te võib-olla kõik mõistate, ei pruugi see olla tahteliselt kerge, aga ma püüan.»

Ojuland

: «Mul on veel üks täpsustav küsimus. Et te olete, härra kantsler, ajakirjanduses väitnud, et alkoholijoobes auto juhtimine ei puuduta teie tööd kantslerina. Kas 12. juulil purjus peaga ametiauto rooli istudes olite te siis eraisik või kantsler?

Tarand

: «Nagu öeldud, on tihti ministrid, kantslerid, president või kedagi teist raske lahutada tema ametist. Aga, lugupeetud proua minister, minu jaoks ei ole liikluspolitsei ja minu vahel tekkinu mitte probleem selles, et ma olin ametiauto roolis kerges joobes. Minu meelest selle teo süü seisneb selles, et ma olin joobes ja kas see oli sõiduauto, eraauto, veoauto, sellel ei ole antud kontekstis suuremat tähtsust.»

Ojuland

: «Siis ma küsiksin siit edasi, et kas härra kantsler, teile ei tundu, et te joobesolekus ametiautot juhtides seadsite ohtu riigi vara ja peale selle ka kaasliiklejate tervise?

Tarand

: «Absoluutselt, proua minister. Ja ma ei tahaks väljuda teema raamest, kui ma küsiksin sama küsimuse teilt. Minevikus olnu kohta?»

Kultuuriminister Signe Kivi

: «Härra Indrek Tarand, ma esitan ühe küsimuse, mis on kaua minu südant vaevanud. Te väitsite äsja, et 10. juuli õhtul võib-olla te ei olnud 110 protsenti džentelmen. Kui mitu protsenti olite te džentelmen mõned aastad tagasi Narvas minuga suheldes?»

Tarand

: «Absoluutselt mitte, nagu me sellest ka oleme hiljem rääkinud.»

Peaminister Siim Kallas

: «Nii, mis... Kas on meil veel küsimusi? Ei ole küsimusi, siis on... tahad sa veel midagi lõpuks öelda? Ja siis on meil palve sulle, et sa aktsepteeriksid ministri palve ja laseksid ennast puhkuselt tagasi kutsuda, sest muidu me oleme ka karistusega veidi raskustes. Veidi.»

Tunnistajast pealtnägijana esinenud välisministeeriumi asekantsler Väino Reinart

: «Austatud peaminister, austatud ministrid. Ma kõigepealt vabandan, et ma ei ole siin võib-olla nii pidulikult riides nagu valitsuse istungil peaks olema, aga mul on puhkus nagu paljudel teistel. Aga nagu välisminister ütles, ma olin seal kohal ja kuna paljud teised inimesed, kaasa arvatud mina, järgmisel hommikul pidasime vajalikuks kantsler Indrek Tarandile öelda, et ta võiks välisministri ees vabandada, siis järelikult me seda käitumist nagu lõpuni adekvaatseks ei pidanud. Nii et ma võin kinnitada, et see, mis ajakirjanduses on ilmunud, vastab üldjoontes tõele.»

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee