Maailm

Mitmepalgelised oktoobripühad 

Igor Taro, 9. november 2002, 00:00
IGATSUS KARMI KÄE JÄRELE: Stalin on Vene vanameelsete seas endiselt au sees. Igor Taro
Täna on juba kolmas päev, kui kõik Vene töölis-, äri- ja valitsusklassi inimesed on kodus jalad seinale visanud ning tööst vaba aja võtnud. Põhjust, miks Vene riigis kolmandat päeva püha peetakse, ei tea paljud puhkajad isegi.

Tegelikult on venelastel 7. novembril põhjusi ametliku nimega leppimise ja rahu päeva tähistada rohkem kui üks.

Nii tähistasid neljapäeva hommikul Kremli punase müüri juurde kogunenud valitsuspartei noorteühenduse Üheskoos Sammujad liikmed trikolooride all poolakatest sissetungijate küüsist Moskva vabastamise 390. aastapäeva.

Tudeng Pavel Tarakanov, üks meeleavalduse korraldajaid, ütles, et 1612. aasta võit tegi lõpu kaoseaastatele. “See võit tähistab Vene Föderatsiooni hiilgavat võitlusvaimu,” sõnas ta. “Meile meeldib Putin kui isiksus. Keegi ei naera tema üle, nagu on juhtunud peaaegu iga Venemaa juhiga Stalinist saadik. Putin pole naljanumber.” Seega üritas noorteühendus Üheskoos Sammujad kinkida moskvalastele omamoodi isamaa ajaloo loengu. Paraku ei teadnud paljud ühenduse liikmed erinevalt Tarakanovist, kas nad on kogunenud võidu tähistamiseks sakslaste, rootslaste, poolakate või kellegi teise üle.

Kaks miitingut

Samal ajal karjusid aga kommunistid linna teises otsas valitsusvastaseid loosungeid ning alustasid oktoobrirevolutsiooni 85. aastapäeva miitingut. Õigemini öeldes alustas Moskvas viimast Lenini kuju võõrustavalt Kaluuga väljakult paraadi ainult ühendatud vasakopositsiooni toetajaskond.

Hiiglasliku Lenini kuju juurest liikusid kommunistid punalippude ning Stalini ja Lukašenka portreedega umbes viie kilomeetri kaugusele Karl Marxi monumendi juurde Suure Teatri ning Riigiduuma lähedusse. Peale valitsevat võimu sarjavate loosungite kandsid kommunistid ka antisemiitliku sisuga plakateid. Näiteks üleskutse “Jeltsini bande kohtu alla!” kõrvale oli joonistatud kuusnurk.

Poliitiline tänavalaat?

Omakasupüüdlikumad miitingulised korraldasid vihaste kõnepidajate kõrval Nõukogude aja nänni laada. Nii sai miitingul osta punase sümboolikaga asju alates rinnamärkidest ja lõpetades suveniirsuitsude ning Nõukogude hümni plaadiga.

Hoolimata laada taustaks kõlanud vihastest revolutsioonimaigulistest üleskutsetest süüdistasid radikaalseimad kommunistlikud ühendused Venemaa esikommunisti Gennadi Zjuganovit reeturlikkuses ja pidasid seetõttu oma miitingu Riigiduuma hoone ees juba varajastel hommikutundidel. Nii sai 7. novembril näha Vene pealinnas peaaegu kõrvuti marssivaid ultravasakpoolseid ja Vene valitsuse tuliseid toetajaid.

Siiski osutusid pühad väga rahumeelseteks nii Vene pealinnas kui ka mujal riigis. Ülitõhusalt turvatud Moskvas tagasid korda tuhanded sõjaväelased ja miilitsatöötajad. Peale Punase väljaku olid liikluseks suletud ka selle ümbruses miitingute pidamise kohti ühendavad tänavad.

Moldovas nurjus katse naasta sotsialismi

Moldova pealinnas Chisinaus nurjus inimeste ootamatult suure huvi tõttu ajakirjanike ettevõtmine “120 minutit sotsialismi”.

Ajalehe Komsomolskaja Pravda v Moldove ajakirjanikud kavatsesid aktsiooni käigus müüa nõukogudeaegset defitsiitkaupa - tangu, suhkrut, vorsti, tualettpaberit, tikke, pesupulbrit ja muud - selle aja hindade ning Nõukogude rublade eest.

Nähes ette suurt nõudlust odavate kaupade järele, kehtestasid nad eelnevalt piirangu, mille kohaselt ühele ostjale müüakse kaupa kuni kümne Nõukogude rubla eest. Ent inimeste huvi odava väljamüügi vastu ei osanud ajakirjanikud siiski õigesti ennustada. Esimesed ostjad saabusid sündmuskohale kell neli hommikul, ürituse alguseks oli platsile kogunenud ligi 5000 inimest kogu riigist. Ajakirjanikud saabusid kohale tund aega enne “sotsialismi algust” ning üritasid kaubalette paigaldama hakata. See neil aga ei õnnestunud, sest nende väikebussi ümbritsesid otsekohe kannatamatud inimesed. Autot turvanud kümnel politseinikul ei õnnestunud rahvamassi ohjes hoida, seetõttu kestis aktsioon vaid 15 minutit, mille jooksul müüdi ära 40 kümnerublast toidupakki. Pakis oli 2 rbl. 20 kop. eest vorsti, kohvipurk 2 rubla 50 kopika eest, makaroni- ja jahukilo maksis 50 kopikat, suhkur 78 kopikat ja pesupulber 50 kopikat. “Sündmused muutusid ohtlikuks ning võinuks kaasa tuua vägivalla, seetõttu otsustasid ajakirjanikud asja lõpetada,” selgitasid korravalvurid.

Lahkuvat autot tabasid pettunud ostjate rusikahoobid, ent inimesed ei soovinud laiali minna, kuna ootasid terve päeva ja olid isegi koostanud järjekorra nimekirja. “Aktsiooni korraldajad lihtsalt mõnitasid meid,” leidis enamik osalejaid.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee