Eesti uudised

Prokurör Heino Tõnismägi: “Autovargustest on kõrini!” 

Jaan Väljaots, 8. november 2002, 00:00
“Tallinlastel on autovargustest kõrini! Inimesed ei tea, kus oma autot hoida, ja mine või autosse magama, sest korterisse seda ei võta. Rahvas vaatab lootusega õiguskaitseorganite poole,” alustas eilsel kohtuistungil süüdistuskõnet prokurör Heino Tõnismägi.

Tallinna linnakohtus on lõpusirgele jõudnud kümne kohtualusega kriminaalprotsess, kus arutusel mitukümmend autoärandamist. Jõugu töömeetodite hulka kuulus autoostuhuvi ilmutades proovisõidu ajal võtmest jäljendi tegemine, bensiinipaagi korgi südamiku järgi võtme järeletegemine ja antiradariga autode signalisatsiooni alla panemise häirimine.

Seda viimast toimetasid autoärandajad eriti jultunult Tallinna südames Vabaduse väljakul. Kui omanik oli tulutust lukustuspuldi klõpsimisest tüdinud ja oletas, et patareid on tühjaks saanud, ning auto lihtsalt võtmega lukku keeras, järgnes üks pundi liikmetest omanikule, et sel silma peal hoida, kuni teised auto kallal muukisid.

“Muidugi ei oota ma, et meil toimuksid Tai või Hiina eeskujul avalikud hukkamised, kuid tuleks panna end kannatanu olukorda, kelle auto on kadunud - kui palju on otsimist, jooksmist, politsei ja õiguskaitseorganite kirumist,” müristas prokurör Tõnismägi sissejuhatuseks.

Kohe algul pidi ta aga tuure maha võtma, sest esialgsest kuritegeliku grupeeringu (nn. maffia) süüdistusest tuli kahetsusega loobuda. Veel enne, kui kohus jõudis anonüümse tunnistaja Aleksi isikuandmetega ümbriku avamiseni, saabus kiri, milles sama pundi liige, praegu Venemaal redutav Novikov teatas, et anonüümne tunnistaja on just tema. Kuriteos kahtlustatav ei saa aga olla samas asjas anonüümne tunnistaja.

“Politsei peab töötama puhaste kätega, selge pea ja kuuma südamega!” tegi prokurör etteheite. “Mul on kahju, et neid ütlusi ei saa kasutada, kuid tuleb märkida, et tänu neile saadi siiski kätte üksteist autot. Olgu need lohutuseks kannatanutele, kuid asi on ära rikutud,” kahetses prokurör, et kogu süüdistuses tuli teha revisjon ja sõelale ei jäänud palju. Olukorra päästsid mitu politsei tellitud ekspertiisi sõrmejälgedele, sõrmkinnastele ja viinapudelitele, DNA võtmine suitsukonilt ning samuti pundi liikme, surmahaigust põdenud ja nüüd juba manalasse varisenud mehe ülestunnistused.

Jõugu teod ja prokuröri soovitud karistused

Ehkki kohtualused on oma seost autode ärandamisega suuremalt jaolt eitanud, leidis riiklik süüdistaja, et karistuseta ei peaks keegi pääsema.

Jõugu liider, vahepeal ligi aasta kohtu eest (BNSi andmete järgi Hollandis) redutanud, mullu 22. juunil Tallinnas tabatud ja vahistatud Boriss Denissov väärib prokurör Heino Tõnismägi arvates pikimat, nelja-aastast vangistust. Ehkki antud süüdistusest jääb see detail välja, viitas prokurör meeste haaret ja jultumust kirjeldades, et 1994. aasta 29. novembril kaitsepolitsei maja eest ärandatud kaitsepolitsei džiipi, mis samal päeval Loksa kandis kinni võeti, saatis auto, kus istus Denissov. Varastatud džiibi roolist maha võetud mees tunnistas algul, et sai selle võtmed Denissovilt, kuid hakkas seda hiljem eitama ning mõisteti autovarguse eest kinni üksinda.

Süüdistuse järgi võltsvõtmete valmistajale Valeri Bubnovile nõudis Heino Tõnismägi eeluurimise ajal vangis oldud aastale ühe aasta tingimisi lisaks. Ehkki läbiotsimisel mehe juurest leitud ruudulisele paberile joonistatud võtmekavandid ei sobinud ühelegi juba ärandatud autole, hoiatas prokurör: “Kui mõni arvab, et ta tegi seda sportlikust huvist, siis pean seda lapsikuks ja naiivseks. Need mehed ei mängi autodega - nemad varastavad autosid!”

Süüdistuse järgi “vahetud” autovargad German Pjankov ja Vitali Makarenko peaksid prokuröri sõnul olema ühiskonnast isoleeritud kolmeks aastaks.

Piiridokumentide järgi vähemalt ühe varastatud auto Venemaale viinud, teisega avarii teinud ja veel mõnesse endast jälgi jätnud Aleksandr Gruško peaks juba istutud aastale prokuröri arvates kaks tingimisi juurde saama (katseajaga kolm aastat).

Aleksandr Nekrilov, kes tabati tänu unetule inimesele 3. veebruaril 2000. aastal koos Pjankoviga Mustamäe majade vahel autot muukimast, peaks prokuröri arvates aastaks vangi minema, vaatamata tema väitele, et õige varas jooksis minema ja tema korjas juhuslikult üles vaid muukimisvahendid. Varguste eest viis korda karistatud mees on sama juttu rääkinud varemgi.

Georgi Muradov, kelle osalus on süüdistuse hinnangul tõestatud vaid ühes autovarguses CC Plaza kobarkino juurest, kandis varguse ajal tingimisi kolmeaastast karistust. Mees on praeguseks vahi all olnud aasta ja seitse kuud. Prokuröri arvates peaks ta kaks aastat täis istuma ja võiks siis vabaks saada, kuid peaks kolme aasta jooksul elama veel poolteiseaastase vangistuse hirmus.

Vähemalt viie varastatud autoga kokku puutunud ja seda tunnistanud Aleksandr Volosevitši võiks prokuröri arvates karistada aastaga, mille ta juba eeluurimise ajal ära istus.

Dmitri Kondrašin, kes on samuti vähemalt ühe auto Venemaale viinud ja kui autoostja võimaliku ohvri auto suhtes eelluuret teinud, peaks istutud aastale kaks tingimisi lisaks saama.

Autovaraste pundi mehaanik Andrei Bergman, kelle käest käis läbi vähemalt neli varastatud autot, peaks kandma riikliku süüdistaja hinnangul aastast vanglakaristust tingimisi.

Kohtualuste advokaadid saavad kaitsekõneks sõna 3. detsembril.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee