Uudised

Tartus rüüstati juudi kalmistut  

3. aprill 1997, 00:00

MARTIN PAU

Teisipäeva hommikul rüüstasid 70-aastane Pavel ning 45-aastane Sveta Tartus Roosi ja Jänese tänava nurgal asuvat vana juudi kalmistut.

Tartu politsei pressiesindaja sõnul tabas kolina peale kutsutud politsei mõlemad kuriteokohal. Kinnipeetud seletasid, et haudadelt kangutatud metallesemed kavatsesid nad müüa vanarauaks, kõneles pressiesindja.

"Kahjuks pean ütlema, et see pole midagi uut," tõdes Tartu juudi kogukonna juhatuse esimees Aleksander Laane. "Selliseid juhtumeid on olnud varem mitmeid kordi. Reeglina on huligaansuse ajendiks rassistlikud arusaamad," iseloomustas ta.

Laane sõnul pole nimetatud surnuaed enam aastakümneid kasutusel olnud. Tartu juutide matmiseks pruugitakse Lohkva kalmistut Räpina maantee ääres. Väärtuslikku, mida juudi kalmistuilt varastada, Laane sõnul üldjuhul pole. "Hauakivid iseenesest on väärtus, sest see on ajalugu," märkis Laane.

Tartu juudi kogukonna liige ning eelmine juhatuse esimees Salman Šoiss kinnitas, et varem on Tartus juutide kalmistuid rüvetatud neljal korral - üks kord vana Roosi tänava kalmistut ning kolmel korral uut.

Esimene hävitustöö vanal kalmistul seisnes Šoissi sõnul 80 hauakivi ümberpaiskamises ning osa purukslöömises või varastamises. Püsti jäid vaid üksikud, mis olid sügaval maa sees. Kuna surnuaed on muinsuskaitse all, aitas taastamiskulusid toona katta Tartu linnavalitsus.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee