Elu

Pilvefotograaf Mall Värva: “Taevas on igale inimesele oma sõnum.” 

Kristel Kirss, 6. november 2002, 00:00
SUVEÕHTU: “Tänavu suvel oli hästi palju selliseid kuldseid ja punaseid loojanguid. Eelmise aasta suvel oli taevas sootuks teistsugune,” teab Värva oma fotode põhjal kindlalt väita. Mall Värva
“Kui üksluine oleks inimese elu, kui poleks taevast, kuhu vaadata. Vaadata siis, kui on raske ja leida sealt lohutust, elada maapealset elu uskudes, et taevas on oma elu,” kirjutab õieterapeut, fotograafiat harrastav Mall Värva oma taevapiltidega kaunistatud kalendri pühenduseks.

Harrastusfotograaf Mall Värva alustas pildistamisega noorelt. 20aastasena paelusid teda inimesed, järgnesid looduspildid-loomad, siis oma lapsed.

Kümmekond järgnevat aastat jäi hobi muule elule alla, kuni õieterapeudi amet pani naise taas maailma läbi fotoaparaadisilma vaatama.

“Avastasin uued võimalused tehnikas. Ühel päeval mõtlesin - miks ma ei pildista taevast, seda on ilus vaadata, märgata. Nüüd tean, mu lemmikteema on taevas,” tunnistab Mall Värva leebelt.

“Lemmikpilvi kutsun taevaseks sümfooniaks, need on hästi kõrgel kerged liikuvad pilved - nagu keegi oleks pintsliga neid sinna maalinud.”

Ometi ütleb harrastusfotograaf, et ei pildista kunagi selleks, et erinevaid taeva ilmeid nagu liblikaid kollektsiooni paigutada. “Mitte kunagi ei lähe ma neid pilte spetsiaalselt tegema. Enamik aega ei ole mul fotoaparaati kaasas. Need nähtud pildid jätan mällu. Need hetked on vahel imelisemadki kui need, mis paberile jõuavad,” tõdeb Värva.

Mall Värva on jäädvustanud palju vaateid eri meeleoludest, mis on taevast kord vallutanud. Iga foto sünnilugu, hetkemeeleolu, koht, kus vaatemäng aset leidis, on daamil kristallselgelt meeles.

Kõige suuremaks õnnestumiseks peab ta luigeparve pildistamist.

“Pesin pesu ja laps ütles, et meie järvel on luiged. Panin kohe ette suurendava objektiivi, et ei hakkaks järve ääres kohmerdama. Astusin uksest välja, kuulsin luikede hõikeid oma maja kohal. Mul oli kõik olemas, sain luikede pildi taeva taustal. Ma pole enne ega hiljem sellist pilti teinud. Sellist sündmust ei saa iial passida,” rõõmustab Mall Värva.

Pildistamist armastav daam usub, et ilusatel fotodel on teraapiline mõju. “Mitte ainult minu tehtud piltidel, see võib olla mis tahes looduspilt,” täpsustab Mall Värva.

“Inimesed on tunnistanud, et neile mõjuvad taevapildid hästi. Üks inimene ütles, et temal on kogu aeg minu kalendris vaid üks pilt ees, ta ei keera lehti.”

Mall Värva hinnangul käivad paljud inimesed põhjendamatult palju nina maas.

“Tegelikult on nendest, kes on hakanud pilku taevasse heitma, saanud samasugused fännid nagu mina,” teab Mall Värva. “Taevas on igale inimesele oma sõnum. Seda ei pruugi seal iga päev olla. Kuid siis võid leida kas või ilme - sõbraliku, kurja või hoiatava ja ikka sätid oma sammud selle järgi.”

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee