Uudised

Kuritegevus ahistab Suure-Jaani elanikke  

22. november 1997 00:00

MARKO PÜÜA

Suure-Jaani elanikud pelgavad pimedas ringi liikuda, kuna pärast kohaliku politseijaoskonna ööpävaringse valve lõpetamist poolteist kuud tagasi on kuritegevus väikelinnas plahvatuslikult kasvanud. Ometi kuulus see seni Eesti turvalisemate piirkondade esikümnesse.

Viimase kahe nädala jooksul on sisse murtud kauplusse, sidejaoskonda ja pangafiliaali ning muidugi on see kohalikud elanikud murelikuks teinud. Kuritegevuse plahvatusliku kasvu taga nähakse politsei otsust, millega Suure-Jaani politseijaoskonnas lõpetati 1. oktoobrist ööpäevane korrapidamine. "Enam ei julge pimedas eriti kuhugi minna, peaasi, et koju saaks," kurtis Lembitu poe juhataja Kai Kulbus. Hiljuti kauplusse sisse murdnud vargad viisid minema ligi 8000 krooni eest toiduaineid, sigarette ja alkoholi. "Hommikul olid leivad põrandal laiali... Nad olid poes veel kurki söönud ja suitsu teinud," kirjeldas juhataja varaste hävitustööd.

Ööl vastu neljapäeva murti sisse Suure-Jaani sidejaoskonda ning samas kõrval asuvasse Ühispanga kohalikku filiaali, kust toimetati minema paarikümne tuhande krooni eest vanemat tüüpi arvutustehnikat.

Ühispanga Viljandi kontori direktor Vahur Roosaar nimetas juhtunut väikeseks intsidendiks, kuid temagi pidas öise valve lõpetamist rumaluseks. "Arusaamatu on politsei seisukoht, et valve võis lõpetada, kuna kuritegevus selles kandis on väike," osutas Roosaar.

Suure-Jaani politseikomissar Gunnar Suur tunnistas, et tänavatele on taas ilmunud purjus inimesed, kes lõhuvad ja ähvardavad inimesi. "Abi saamine on raskendatud ja eks jutt on levinud, et politsei enam öösel ringi ei sõida," möönis ta.

Suure-Jaani politseijaoskond peab korda hoidma Suure-Jaani, Olustvere, Kõo ja Vastsemõisa vallas ning Võhma linnas. Jaoskond lõpetab tööpäeva kell 17, konstaablid käivad öösel patrullis pisteliselt ja seda omast vabast ajast. Pärast kella viit õhtul peab abivajaja helistama Viljandi prefektuuri korrapidajale, kes teatab korrarikkumisest kohalikule konstaablile.

Kui prefektuuri kaudu kutsutud politseipatrull sündmuskohale jõuab, on vandaalitseja muidugi lahkunud ning halvemal juhul ka kellelegi peksa andnud. "Seda on juhtunud ja mingist operatiivsest tegutsemisest ei saa enam juttu olla," tähendas Suur.

Viljandi abiprefekt Urmas Lindmäe vargusi ja ööpäevaringse valve kaotamist ei seosta: "Ma ei näe mingit vahet, kas politseijaoskonnas oleks nende varguste ajal istunud kaks meest või mitte. Nad ei oleks juhtunust enne hommikut nagunii teada saanud."

Lindmäe sõnul lõpetati valve seetõttu, et et mehi oleks võimalik kasutada patrullis ja liikluses, kus on suurem koormus ja kohad komplekteerimata. "Ei ole mõtet korrapidamises kahte meest hoida, et äkki midagi juhtub. Palka tahavad nad ikkagi saada," märkis abiprefekt, kelle hinnagul on kuritegevus 1400 elanikuga Suure-Jaanis endiselt väike.

"See on alles algus," ennustas Suure-Jaani politseikomissar väikelinna rahuliku elu lõppu, kui midagi ette ei võeta.

Öise valve taasalustamiseks kavatseb järgmise nädala lõpus kogunev Suure-Jaani volikogu teha Viljandi politseiperefektile avalduse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee