Eesti uudised

Suller Antonio Angotti tuli Eestisse kahe kohvriga 

Jaan Väljaots, 18. september 2002, 00:00
KUNI TALLINNANI TAVALISED REISIJAD: Antonio Angotti käed pandi selja taha raudu ning tema saatjad panid kaitsepolitsei ametijoped selga alles lennukist Tallinna lennujaama sisenedes. Mati Hiis
Eile pärast südaööd raudus kätega Tallinna lennujaamast Rahumäele arestimajja sõidutatud skandaalne raudtee-erastaja Antonio Angotti tunnistab elamisloa taotlemisel valeandmete esitamist ja ootab lihtmenetluse korras leebet karistust.

Kas kaitsepolitseilt temaga kohtumist taotlenud riigikogu Eesti Raudtee erastamise erikomisjoni liikmeil õnnestub temalt ka midagi sisulist teada saada, sõltub Antonio Angotti suvast.

“Kaitsepolitsei kohtumisele takistusi ei tee. Ta tuuakse (arestimajast) kohale, aga kas ja mida ta räägib, sõltub ainult temast endast,” ütles kaitsepolitsei komissar Henno Kuurmann eile SL Õhtulehele. “Kapol pole tänase päeva seisuga alust teda milleski muus süüdistada.”

Lennukis veini ei joodud

Esmaspäeva õhtul kell 17.40 andis Hollandi politsei jaanipäeval Amsterdami Schipoli lennujaamas tabatud Antonio Angotti samas lennujaamas Eestile üle ja juba laupäeval Hollandisse sõitnud kaitsepolitseinikud istusid kell 19 koos tumesinises sviitris vahialusega Amsterdami-Helsingi lennukisse.

Helsingis ümberistunult jõudsid nad Tallinna kümmekond minutit pärast eilset südaööd.

Lennuki viimases pingireas teda saatva kaitsepolitseiniku kõrval akna all istunud Angotti oli kuni Eestisse jõudmiseni käeraudadest vaba. Mehi lennujaamas või lennukis näinud tavainimestele ei torganud kolmik millegagi silma. Angotti luges lennu ajal raamatut ja sõi serveeritud toitu, alkoholi ei tellinud.

“Ta käitus väga korrektselt. Saatvatel ametnikel polnud vaja teda kordagi korrale kutsuda,” kinnitab Kuurmann.

Tema sõnul sõltub lennukiga konvoeerimisel väga palju vahialuse isikust. Angotti puhul poleks ilmselt ka väikest veini keelatud, kui ta selleks soovi oleks avaldanud.

“Me ei saa hakata võimalikke ohte avalikustama,” jättis kaitsepolitsei esindaja vastamata küsimustele, kuidas korraldatakse lennukis vahialuse tualetiskäimine või milline olnuks tegevusplaan, kui Helsingi-Tallinna lennukile oleks hilinetud.

Mis saab edasi?

Eile kuulati Antonio Angotti kaitsepolitseis üle. Ta tunnistas, et salgas Eestis elamisluba taotledes maha, et on kriminaalkorras karistatud, ja kasutas võltsitud dokumente.

Uurija saadab nüüd toimiku prokuratuuri, kus prokurör viie päeva jooksul otsustab, kas lihtmenetlusega nõustuda. Nõustumisel algab kauplemine võimaliku karistuse üle. Ehkki süüdistusparagrahvi järgi võib karistada ka kuni kaheaastase vangistusega, on Angottit esindav vandeadvokaat Leon Glikmann teatanud, et vanglakaristusega ta nõus ei ole. Alles jääb arest või rahatrahv. Küsimusele, mis saab Angottist pärast seda, kui kohtunik on tema karistuse kinnitanud ja see kantud on, pole veel täiesti ühest vastust.

Et tagaotsitav tabati Hollandis, peaks USA (kui seal Antonio Angotti vastu veel huvi peaks tuntama) väljaandmistaotluse esitama Hollandile. Mehe edasise saatuse otsustab siis Holland. Vastasel korral on aga kahe suure reisikohvriga Eestisse saabunud mehel vaba voli minna sinna, kuhu Itaalia kodaniku pass lubab.

Antonio Angotti vägiteod

* September 1989. Cambridge’i haridusega Antonio Angotti töötab stipendiaadina Valges Majas ja tutvub seal raudteeasjatundja John Orrisoniga, kes on väidetavalt praeguse USA välisministri Colin Powelli klassivend.

* August 1995. California kohus mõistab Angotti süüdi rahapesus ja sissetulekuid kajastavate andmete võltsimises laenutaotlusel. Karistuseks kolm aastat ja viis kuud vangistust.

* Mai 1997. Mees vabaneb vanglast tingimusel, et peab tagasi maksma 370 000 dollarit ja käima kriminaalhooldaja juures 2002. aasta maini. Angotti taotleb endale saatkonnast Itaalia passi ja lahkub USAst.

* 1998. Angotti kohta antakse USAs välja arreteerimiskäsk. Sama aasta lõpus ilmub ta laulja Tarmo Urbi vahendusel Eestisse. Esinedes Tony Massei nime all pakub ta end kavandatava Saaremaa süvasadama jaoks laenu otsima, soovides tasuks 25% laenusummast.

* 2. juuli 1999. Piirivalve trahvib Moskvasse sõitvat Angottit 180 krooniga lubatust pikema Eestis viibimise eest.

* 5. november 1999. 100 krooni trahvi Helsingisse lahkudes.

* 17. november 1999. Piirivalve ei luba Soomest tulnud Angottit viisavabaduse kuritarvitamise eest riiki. Luureülem Eerik-Niiles Kross käsib piirivalveülem Tarmo Kõutsil ta riigi huvides läbi lubada.

* 18. november 1999. Kross helistab Helsingi saatkonna nõunikule, et ta võtaks vastu Angotti elamisloa taotluse. Mees kinnitab seal, et on kohtulikult karistamata.

* 20. november 1999. Kross käsib Kõutsil taas Angotti riiki lasta.

* 26. november 1999. Angotti peetakse jälle piiril kinni. Kross helistab kodakondsus- ja migratsiooniameti asepeadirektorile Ene Rebasele, et see väljastaks piirivalvele kirja, mis lubaks Angotti riiki. Rebane vaidleb, et kirja saab anda vaid pärast elamisloa andmist. Kross palub selle kiirkorras välja anda. Mõni tund hiljem on KMA valvelauas Krossi nimele vastav ümbrik ja Angotti on taas Eestis.

* Suvi 2000. Tony Massei esindab Eesti Raudtee erastamisel suurima pakkumise (1,7 miljardit krooni) teinud Rail Estoniat. Temaga on koos Orrison.

* 13. detsember 2000. Erastamisagentuur otsustab erastada 66% Eesti Raudtee aktsiaid Rail Estoniale. Kuid selgub, et investorite kõlavate nimede taga pole leppeid.

* Jaanuar 2001. Massei võtab ühendust end Londonis resideeruva Baltic Equity Fundi juhiks nimetava Giovanni Sposatoga, kes lubab leida raha ja tuua see kohvriga kas või majandusminister Mihkel Pärnoja koju.

* Veebruar 2001. Hakkab selguma, et Massei on USAs tagaotsitav Angotti.

* 21. veebruar 2001. Angotti lahkub Eestist mõni tund enne, kui piirile jõuab käsk ta kinni võtta. Järgmisel päeval lahkub ka Orrison.

* 23. märts 2001. Eesti kuulutab Angotti rahvusvaheliselt tagaotsitavaks.

* 24. juuni 2002. Hollandi piirivalve peab Amsterdami lennuväljal rutiinse kontrolli käigus Angotti kinni.

* 17. september 2002. Kaitsepolitsei toob Angotti Eestisse.

SL Õhtuleht küsis inimestelt, kes on olnud seotud Eesti Raudtee erastamisega, järgmist:

1. Millal saite teada, et Antonio Angotti esineb Eestis valenime Tony Massei all ning on Ameerika Ühendriikides tagaotsitav?

2. Millise karistuse peaks Antonio Angotti Eesti kohtus saama?

Mart Laar, tollane peaminister:

1. ”Pean küll oma märkmeid väga põhjalikult vaatama, kuna küsimus eeldab täpselt vastust. Selle küsimusele pole, vabandage väga, peast võimalik vastata.”

2. ”Angotti peaks saama karistuse, mille Eesti seadused selliste süüdistuste järgi ette näevad. Ma ei näe tema puhul mingit erijuhtumit.”

Toivo Jürgenson, tollane teede- ja sideminister:

1. ”See info tuli välja ajakirjandusest.”

2. ”Mind huvitab tema roll erastamises, sest ajakirjanduse esitatud süüdistused on väga tõsised. Miks info nii hilja välja tuli, kuigi kõik ütlesid ümberringi, et Angotti polnud konkursil osaleja ega Rail Estonia ametlik esindaja. Keegi seda infot ikkagi omas ja ma tahakski teada, kes. Ja miks seda varjati. Kui need spekulatsioonid tema Eestisse tuleku kohta on tõsised, tahaksin neis selgust saada.”

Väino Sarnet, Erastamisagentuuri toonane juht:

“Olen üllatunud, et mind nii tihti nii kõva mehega segi aetakse. Mina igatahes Väino Sarnet pole!” (Hiljem on telefon kõnepostis).

Vallo Toomet, Rail Estonia:

1. ”Ma ei tahaks eriti kommenteerida, ausalt öeldes. Mis ma sest ikka räägin.”

2. ”Ma ei oska selle kohta midagi öelda. See on kohtuorganite pädevuses. Ma hea meelega ei näeks üldse, et te minu vastuse avaldate. Ma ei tea, kas praeguses olukorras on mõtet mul seda asja üldse kommenteerida.”

Anti Oidsalu, Rail Estonia:

1. ”Asjast sain teada ajakirjandusest.”

2. ”Ma ei taha seda kommenteerida.”

Mihkel Pärnoja, toonane majandusminister:

1. ”Eesti Päevalehest lugesin.”

2. ”Ma ei tea, milles teda süüdistatakse. Eks iga karistuse määrab kohus Eestis välja kujunenud praktika alusel. Raske öelda, mis see võiks olla.”

Uurimiskomisjon kohtub täna Antonio Angottiga

Eesti Raudtee erastamisel esinenud võimalike seadusrikkumiste uurimiseks loodud parlamendi komisjoni juht Ignar Fjuk loodab, et juba täna leiab aset riigikogulaste ja Antonio Angotti kohtumine. “Saatsime kaitsepolitseile kokkusaamise taotlusega kirja ja on reaalne, et see aset leiab.”

Samas ei soovi Fjuk välja öelda, mida ta suurpetturilt teada tahab. “Ma ei tea. Või mis ei tea - ma ei saa öelda, sest muidu ta lihtsalt keeldub meiega rääkimast,” usub ilmselt Angotti advokaadi juuresolekul toimuva vestluse üks osaline. “Tegelikult pole meil õigust teda küsitledagi. See on temapoolne hea tahe, kui ta meile midagi ütleb.”

Samuti ei taha Ignar Fjuk öelda, kas Angottilt on oodata vapustavaid ülestunnistusi raudtee erastamise kohta.

“Ma ei saa seda öelda. Mul on teatud eelaimdused, kuid ma ei tahaks... Samas on mul ka kartus, et me ei saa midagi enamat teada,” pole reformierakondlane kohtumise suhtes kuigi optimistlik.

Kadri Paas

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee