Eesti uudised

“See on juba kuritahtlik!” 

Katrin Pauts, 9. september 2002 00:00
PIND SILMAS: Enamik hädalisi sai silmad õpetajate abiga saepurust puhtaks, aga Karolin kuuendast klassist pidi silmaarsti poole pöörduma.Foto: Kalev Lilleorg
“Sain spordiväljakult üheainsa käetõmbega terve peotäie saepuru! Lõpuks ei saanud ma tunni ajal enam rääkida, kurk oli kibe. Mõelda, et hingasin seda kõike sisse, rääkimata lastest, kes joostes õhku ahmivad,” kurdab kehalise kasvatuse õpetaja Reet Kvanström.

Tallinna Vineeri- ja Mööblikombinaat (TVMK) paiskab kooliõue saepuru ja tahma juba aastaid, kuid läinud neljapäeval sai koolirahva mõõt lõplikult täis. “Sellist suurt saepurusadu pole iialgi varem olnud,” nuriseb kooli haldusdirektor Kersti Kurvi. “See oli nagu lumesadu! Parklas olid autod nagu siilid, paksu korra all. Kogu aeg puru lendas. Tänav oli täiesti valge, kui koju läksin.” Sadu hakkas pihta hommikul 10 paiku ja kestis ligi kolm tundi.

“See on võimatu!” täiendab koristaja. “Nagu üks tumeda jakiga laps uksest välja sai, oli rõival kohe nagu lumekord peal!”

Staadionil, mis asub otse kombinaadi kõrval üle tee, läks olukord nii hulluks, et tunnid tuli katkestada. “Vaadake, jäägid on veel maas,” osutab õpetaja Avo Mae paksule heledale tolmule jooksuraja kattepragudes ja palliplatsi servas. Suurema osa saastest uhtus minema reedene vihmasadu.

Kuuenda klassi tüdrukule Karolinile lendas staadionil silma pind, mida õpetaja abiga kraani all välja uhtuda ei õnnestunudki, ning laps pöördus silmaarsti poole. “Silm hakkas valutama ja miski kriipis,” kirjeldab ta. “Arst ütles pärast, et pind oli väga terav.”

Kersti Kurvi kinnitab, et stagnaajal olnud kombinaadis kord majas, hulluks läksid asjad kaheksa aastat tagasi. Kord sajab kahest pikast korstnast tolmu, kord tahma. “Tänagi on aknavahed paksult tahma täis, õpetajatel nägu ja juuksed määrdunud, lapsed kriimud. See pole ju normaalne, vaid juba kuritahtlik!”

Lahendust ei paista kuskilt. Kurvi näitab telefoninumbreid täis sirgeldatud paberilehte. “Nelikümmend minutit järjest istusin telefoni otsas, üks suunab teisele, see jälle kolmandale, kuskilt abi ei saa! Siis mul viskas närv üle ja saatsin linnavalitsusse kirja, eks sealt vist hakati häiret lööma. Aga millist tööd ja vaeva pidin enne nägema, issand jumal - nagu mingisugune koer... Ma võitlen ju laste tervise eest!”

Neljapäeval külastasid vabrikut keskkonnainspektorid ja käskisid tootmise seisata.

TVMK tehnikadirektor Nikolai Šepilov põhjendab neljapäevast saepurusadu avariiga. “Töölised ei märganud õigel ajal riket ega saanud hetkega masinaid seisma. Jäägid ei lennanud sinna, kuhu peaks. Ei eita, et rikkumine oli.” Nüüd lubab juhtkond süüdlasi karistada ja üritada edaspidi säärastest olukordadest hoiduda.

Šepilov kinnitab, et üldiselt vastab tootmisest tulenev õhusaaste normidele. Täiesti tolmuvabalt mööblit toota ei saagi.

Keskkonnainspektsiooni peadirektori asetäitja Tarvo Roose sõnul on häda juured selles, et kombinaat pandi püsti 120 aastat tagasi, kui Tallinn polnud veel nii suur kui praegu. “Neid on kontrollitud ja karistatud ka varem, sel aastal juba kaks korda,” ütleb ta. “Selge, et niisugune ettevõte linna südamesse hästi ei sobi.”

Kuna rikkis seade on nüüd korda saanud, käib töö tsehhis taas täie hooga, kuid ka ilma avariideta on õhus piisavalt tolmu. Tallinna linnavalitsuse keskkonnaspetsialist Tarmo Pauklin ütleb, et probleeme vineeri- ja mööblivabriku ümber on pidevalt, kuid midagi on raske ette võtta. “Kui nad keskkonnanorme ei riku, on väga keeruline ettevõtet lihtsalt kinni panna. Nii see ei käi, et meile ei meeldi ja pange kinni.”

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee