Tehnika

Linuxi pingviin on kurguni heeringaid täis söönud 

SL Õhtuleht, 2. september 2002 00:00
Kuus aastat tagasi Linuxile logo otsides üritasid loojad ennekõike konkurentide logosid parodeerida. Kord aga juhtus Linuxi isa Linus Torvalds mainima, et talle meeldivad pingviinid (imelik küll: Austraalias hammustas teda kord tapja-pingviin), need sõbralikud loomad valitigi uut operatsioonisüsteemi sümboliseerima.

Legend räägib, et pingviine püüti joonistada kõikvõimalikes asendites, välja pakuti isegi maakera kukil hoidvat pingviini. Linus arvas, et vaene pingviin näeks välja, nagu hakkaks maakera teda kohe-kohe lömastama, ning otsustas ise kunstnikke juhendada: pingviin peab olema nunnu, armas ja rahulolev. Ta peaks olema kergelt ülekaaluline, nagu oleks end just kurguni heeringaid täis toppinud ja rögiseks rahulolevalt.

Kõik see kokku peaks panema täiskasvanud titehäälel ninnunännutama ning lapsed üles-alla hüpeldes karjuma - Emme-emme, osta mulle ka selline!. Niisugune ongi Linuxi pingviin Tux.

Tux tuleb sõnast smoking

Paljudele seostub nimi Tux sõnaga tuxedo - smoking. Pingviin näeb välja, nagu tal oleks smoking seljas. Fanaatikud on näinud nimes ka lühendit (T)orvalds (U)ni(X). Kunagi pakuti pingviinile nimeks ka Linnie´t, hellitusversiooni sõnast Linux, kuid see ei jäänud kuidagi loomakesele külge.

Ka päris Tuxi nime kandev pingviin on olemas - kamp Suurbritannia Linuxi fänne koos ajakirjaga Linux World otsustas nimelt operatsiooni-süsteemi looja Linuse sünnipäeva puhul spondeerida üht Bristoli loomaaia pingviini.

Mida imearmsa logopingvii-niga peale hakata? Kasutus-võimalusi on rohkesti, eri-nevalt teistest operatsioonisüsteemidest: vaid geenius suudaks luua lahedat arvutimängu, mille peategelaseks oleks Windowsi logo. Tuxi mänge on tekkinud juba suur hulk: neid loovad nii amatöörid kui professionaalid (www. tuxracer.com).

Pingviinikultus

Kõikvõimalikust pingviini-nännist populaarseimad on kahtlemata pehmed kaisuloomad. Tõelistele fanaatikutele pakutakse netileheküljel www.linuxjewellery. com müüa kullast pingviine, vähem varakatele klientidele on muidugi ka odavamad, kullatud versioonid.

Tux on innustanud ka Lego ehitajaid - rekord kuulub Eric Harshbargerile, kes ehitas 63,5 sentimeetrit kõrge Linuxi pingviini.

Linuxi-maania sundis kord IBM-i töötajaid tänavaid küürima. Reklaamikampaania "Peace, Love, Linux" ("Rahu, Armastus, Linux") käigus pihustasid nad New Yorgi ning San Francisco tänavatele reklaame, mille eest pidid hiljem maksma suurt trahvi ning kogu värgi ise ära koristama.

Pingviininänni saab järgmistelt lehekülgedelt:

http://www.linux.org/info/logos.html

http://www.linuxtshirts.com/

http://www.tuxwear.net/

http://linux.techass.com/products/

Tux pole arvutifriikide ainus kultusloom

FidoNet, internetiga sarnane võrk, mille aastal 1984 lõi enda ja oma sõprade kirjavahetuse hõlbustamiseks ameeriklane Thomas Jennings, sai nime looja koera Fido järgi. Jennings patenteeris ka võrgu logo, mida on tunduvalt muudetud.

Rohkem infot Fidoneti kohta saab aadressilt www.fidonet.org.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee