Uudised

Tiit Madisson pääses vanglast  

15. november 1997, 00:00

TIIU PÕLD

Eile õhtul kell 17.50 astus Keskvangla uksest vaba mehena välja taasiseseisvunud Eesti ainus poliitvang Tiit Madisson, kellele amnestia andmise otsuse riigiprokuratuur kahtlustele vaatamata seaduslikuks tunnistas.

Õiguslikud vaidlused kestsid päev läbi, ütles Keskvangla direktor Peeter Näks BNS-ile. Ta lisas, et lõpuks andis riigiprokurör siiski Madissoni vabastamiseks välja määruse.

Madisson ütles vanglast väljumise järel Aktuaalsele Kaamerale, et Eesti riigile on seesugused kahetususväärsed eksitused omased. "Arusaamatu oli minu vangi mõistmine, arusaamatused jätkusid ka minu vabastamisel," ütles Madisson. "Eriti kahetsusväärne on see, mida minu pere segaduste alates tunda võis."

Riigikohtu kriminaalkolleegiumi esimees Jüri Ilvest ütles eile Sõnumilehele, et kindlasti ei puuduta Riigikogu amnestiaotsus Tiit Madissoni, ent soovitas kõigil seda siiski täita.

"Saan öelda vaid üht - kindlasti ei käi see Tiit Madissoni kohta," vastas Ilvest Sõnumilehele küsimusele, kas seaduse jõus oleval Riigikogu otsusel on midagi viga. "Madisson mõisteti süüdi KrK § 62 alusel, kuid Riigikogu otsus ei räägi Madissonist."

Riigikogu 13. novembri otsuses on kirjas: "Punkt 1. Vabastada hummaansuse aktina amnestia korras enne tähtaega kõik senini KrK § 62 lõike 2 alusel süüdi mõistetud isikud. Punkt 2. Käesolev otsus jõustub vastuvõtmisele järgneval päeval."

"KrK § 62 lg. 2, millest on juttu Riigikogu otsuses, kehtib alates selle aasta jaanuarist," nentis Ilvest. "Madisson on eelmisel aastal süüdi mõistetud, siis, kui 62. paragrahvil polnud ühtki lõiget."

Madissoni vabastamise otsuse eelnõu algatajate Viktor Niitsoo ja Enn Tarto sõnastatud esialgse variandi kohaselt tulnuks vabastada kõik kriminaalkoodeksi 62. paragrahvi alusel süüdimõistetud isikud, kelleks Eestis on ainult Madisson. Viide paragrahvi teisele lõikele sealt puudus, selle lisas otsuse menetlust juhtinud Riigikogu õiguskomisjon.

Ka oli Tiit Madissoni amnesteerimise otsusele, mis jõudis Tallinna Keskvanglasse, löödud vale pitser. Riigikogu otsusel oli kantselei pitser, seaduste järgi peab sellisel otsusel olema aga vapipitsati jäljend.

Justiitsministeerium teatas, et Madisson vabastati Riigikogu neljapäevasele otsusele tuginedes täitevmenetluse seadustiku alusel.

Madisson nõuab riigilt miljoneid

Madisson ütles, et ta ei kavatse enne Euroopa Kohtu otsust Eestist lahkuda. "Selle hagiga Eesti riigi vastu loodan teenida," rääkis poolteist aastat keskvanglas olnud Madisson. "Paar miljonit võiks ikka nõuda."

Varem pärast vabanemist emigreerida lubanud Madisson ei ole enam oma lahkumises kindel. "Kui siin kinnitub politseiriik, tuleb mul kahtlemata lahkuda," ütles ta.

Kindlaid plaane vanglast vabanemise järel Madissonil ei ole. "Mulle on tehtud mitu pakkumist, kuid esialgu lähen ilmselt maale," ütles Madisson. Samuti kaalub Madisson oma firma loomist.

Madisson märkis üleeile, et Riigikogu otsus tema vabastamise kohta ei tulnud talle üllatusena.

Vangistuses viibides kirjutas Madisson mälestusraamatut, mis tema sõnul võiks ilmuda juba kuu aja pärast.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee