Eesti uudised

Kolleeg: “Eks ta ongi tark mahhinaator.” 

Igor Taro, 16. august 2002, 00:00
PEDANT: Väidetavalt kaheksa miljonit krooni kultuurkapitalist kõrvale sokutanud Avo Viiol on hariduselt jurist ning lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna. Äripäev
“See oli kõigile täielik šokk!” ütleb kultuurkapitali kantselei teabejuht Ainiki Väljataga Avo Viioli seotusest miljonite kroonide kadumisega. Anonüümseks jääda soovinud ametniku kinnitusel on Viioli käe läbi kaduma läinud 8 miljonit krooni.

44aastane Viiol on Eesti Kultuurkapitali tegevjuht 1995. aastast, kultuurkapitali taassünnist saadik.

“Loominguline, liberaalne,” iseloomustab Ainiki Väljataga kauaaegset ülemust. Ta peab Viiolit hästi tundma - Väljataga on üks kahest kantseleitöötajast, kes on temaga koos kultuurkapitali algusest saadik külg-külje kõrval töötanud. Teine Viioliga pidevalt koos olnu on kantselei pearaamatupidaja Marika Silde. Tema viiski kolmapäeval kultuuriministrile Viioli tegevust paljastava avalduse, misjärel mees kaitsepolitseisse viidi ja vahi alla võeti.

“Ta on tavainimeste vajaduste suhtes väga tundlik,” ütleb Väljataga. Ka vihjab ta, et Viiol võis asetada need vajadused reeglitest kõrgemale. “Ta ei pidanud tõesti bürokraatiast eriti lugu.”

Eelmine kultuuriminister Jaak Allik on Viiolit ajakirjanduses nimetanud ülimalt ausaks inimeseks.

Seda voorust on talle omistanud teisedki pikaaegsed kolleegid. “See mees on ausus ise. Väga printsipiaalne, pedantne ja võib öelda isegi karm,” räägib Viioli üks ammusi alluvaid.

Kuid mitte kõik Viioliga kokku puutunud inimesed ei jaga enam tema kohta kiidusõnu. Ühe anonüümsust palunud ametniku sõnul oskas mees koosolekutel kultuuriinimestele väga tarka muljet jätta. “Ta rääkis alati hästi palju ja hästi kiiresti numbritest ja kapitalist, aga kultuuriinimesed tihti ei lahka neid asju.”

Järelikult oli aastate jooksul loodud aus mulje vaid petlik kattevari? “Eks ta ongi tark mahhinaator. Tarkuses ei saa kaheldagi, ta oli ju ka ülikooli õppejõud. Aga geeniuse ja hullu vahel jookseb imepisike kriips - ju siis on see tema puhul valesse suunda nihkunud,” ütleb ametnik.

Viioli mahhinatsioonioskusele vihjab ka tema varasem tegevus. Kultuurkapitali tegevjuhina paigutas ta 600 000 krooni Erastamise Usaldusfondi, mille nõukogu esimees ta ise oli. Pärast fondi sulgemist 1999. aastal sai kultuurkapital tagasi vaid kolmandiku investeeritud rahast.

Kuid seebimullina lõhkenud fondiga teenitud kahju ei kõigutanud Viioli positsiooni. Keegi ei märganud ka seda, et mees oli kirglik õnnemängur. Paraku kinnitas eile rahandusminister Harri Õunapuu kahtlust, et Viioli käe läbi kaduma läinud 8 miljonit kulusid hasartmängude peale. Kultuurkapitali varem auditeerinud firma KPMG aga mingeid rikkumisi Viioli tegevuses ei tuvastanud.

Töökaaslaste kinnitusel polnud Viiolil ameti- ega isiklikku autot. “Ju ta siis pidi jala tööl käima,” ütleb kantselei teabejuht. Ühe anonüümseks jääda soovinud alluva sõnul oli mehel peaaegu askeetlik eluviis. “Mõnes mõttes jääb rumal mulje, et kadunud raha sai maha mängitud ning autosid ega maju pole ta selle eest endale soetanud,” lisab endine alluv.

Enne kultuurkapitali tegevjuhi kohale asumist töötas Avo Viiol Põhja-Eesti Pangas analüütikuna. “Boheem ei saa tema kohta öelda, kuid tal on suur huvi kultuuri vastu,” lisab Väljataga. Avo Viiol on paralleelselt tööga kultuurkapitalis olnud ka Eesti Filmi Sihtasutuse nõukogu liige, mis 1999. a. kultuuriministeeriumi käskkirjaga laiali saadeti. 2000. aastal tunnistas riigikohus nõukogu laialisaatmise ebaseaduslikkust.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee