ETV loobub reklaamist 35 miljoni krooni eest

13. november 1997 00:00

URMAS SEAVER

Ringhäälingu Nõukogus homme arutlusele tuleva projekti kohaselt peavad kolm erakanalit maksma riigitelevisioonile rohkem kui 35 miljonit krooni, et ETV ei näitaks 1998. aastal reklaami.

ETV peadirektori Toomas Lepa sõnul peavad erakanalid hüvitama vähemalt 1998. aasta riigitelevisiooni eelarves reklaamituludena ette nähtud 35 miljonit krooni, et ETV ei näitaks tuleval aastal reklaamklippe. "Tõenäoliselt on hüvitamisele minev summa siiski natuke suurem," märkis Lepp. "1999. aasta eest peavad erakanalid maksma 40 miljonit krooni."

Lepp ütles, et kui Ringhäälingu Nõukogu (RN) annab talle selleks loa, kirjutab ta lepingule homme alla. "Olen olnud kogu aeg lepingu tegemise juures ja kiidan selle heaks," lausus Lepp. Ta lisas, et lepingu varasemat allakirjutamist on takistanud RN rahulolematus sellega ja juriidilised üksikasjad.

RN esimehe Paul-Eerik Rummo sõnul on läbi vaadatud juba kaks lepingu varianti. "Mõlemal lepingul olid oma küsitavused, mis panid kord ühte osapoolt, kord teist osapoolt kukalt sügama," nentis Rummo. "Praegu on leping professionaalsete juristide käes, kes peaksid mõlema lepingu tugevaid külgi kokku pannes leidma mõlemat osapoolt rahuldava variandi."

Rummo märkis, et reklaami kaotamine on olnud üks RN põhieesmärke. "Kuid siiani ei ole leitud lahendust, mille korral ETV majanduslikud võimalused järsult ei langeks," sõnas Rummo. "Ringhäälingu Nõukogu senine seisukoht on olnud, et reklaami vähendataks järk-järgult." Nii väheneks uuest aastast tunni aja jooksul edastatavate reklaamide piirmaht üheksalt minutilt kaheksale minutile. "Kuid ETV ja erakanalite vaheline leping võimaldaks reklaamide näitamise uuest aastast täielikult lõpetada," märkis Rummo.

Rummo sõnul on seoses töötajate lahkumisega ETV-st ja neile lõpparve maksmisega ilmnenud äritalituse liigkõrged palgad. "Reklaami hankimise kulud on tarbetult kõrgeks aetud ja ka olemasolevate asjaolude korral saaks kulude vähendamise arvelt reklaamitulusid tõsta," märkis ta.

ETV peadirektor Toomas Lepp ütles eile Sõnumilehele, et riigitelevisioonil tuleb lõpparvetena 13 lahkuvale töötajale maksta 842 432 krooni ja 50 senti. Lepa sõnul lahkuvad inimesed ETV-st seetõttu, et neile mujal makstakse enam.

Ametist lahkuvatel ETV tööajatel on lepingud, mille järgi makstakse neile töölt lahkumisel 5-12 kuu töötasu. Erandiks on ärijuht Rait Killandi, kes saab lahkumisel kolme kuu palga, kuid tema sissetulek on tänu reklaami laekumisest saadavale lisatulule ligi 40 000 krooni.

"Ma ei arva, et reklaamitöötajate sissetulekud olid liialt suured," ütles Lepp. "Kui inimene toob sisse 40 miljonit krooni, siis on selline tasu õiglane. Rummo arvamus, et palgad olid liiga suured, on tema enda emotsionaalne hinnang. Pealegi pole Ringhäälingu Nõukogul ETV töötajate palkadega mingit pistmist."

Arno Saare foto

ETV peadirektor Toomas Lepp loodab, et homme annab Ringhäälingu Nõukogu talle loa allkirjastada ETV erakanalite vaheline leping, mille järgi eratelevisioonid hüvitavad ETV-le reklaamide mittenäitamisest tuleneva kahju.