EHMATANUD: Galeristid Rebased ja Toomas Altnurme kinnitavad, et dirigent Laulu häirinud muusika polnud sugugi kõva.
Kadri Paas 17. juuli 2002 00:00
Eile pärastlõunal Deco galeriis Toomas Altnurme lõuendile kantud arvutigraafika näituse avamisse sekkus ootamatult läheduses elanud dirigent Venno Laul, keda ärritas taustaks mänginud alternatiivmuusika. “Äkki tuli, ütles, et oleme siin kõik purjus, ja nõudis plaadimasina seiskamist,” räägib Tiit Rebane Deco galeriist.

Näituse avamisele järgnenud mitteametliku osa algatuseks hakkasid diskorid Deco kunstigalerii hoovis Kadriorus Koidula tänaval plaate keerutama. Mõne aja pärast astus maja õue galerii läheduses elav dirigent Venno Laul ja kinnitas, et muusika häirib teda, ning nõudis vaikust, samas kui mängis vaid tavaline magnetofon.

“See oli ikka häbematu käitumine. Panime lihtsalt maki käima ja kõik. Meil pole spetsiaalset helitehnikat ega midagi. Ta on kolinud siia kõrvale majja; tuli siia ja teatas: muusika segab teda ja et olete siin kõik juua täis,” seletab Tiit Rebane, kelle sõnul polnud üritusel ühtki purjus inimest.

“Võib-olla pesitses temas väike kadedus.”

“Laul ütles, et tema on Kesklinna halduskogu esimees ja koorijuht, tema keelab või saadab meile trahvi kaela avaliku korra rikkumise eest,” kõneleb Rebane. Ta imestab, et möödunud nädalavahetusel toimunud klubimuusikafestivali “Sun Dance” kohta polnud ühtki kaebust, kuigi pool linna kajas tümpsust vastu.

Toomas Altnurme tuju oli rikutud. “Eks see ole tavaline, et erinevatele generatsioonidele ühesugused asjad ei sobi, aga...” Altnurme meelest polnud trummi- ja alternatiivmuusika sugugi vali. “Ilmselt oli tegu lihtsalt liiga kõva mehega, suure egoga. Kõik on ju kuulsad kunstnikud ja võib-olla pesitses temas ka väike kadedus,” arvab ta. “Võib-olla hüppan ka mõnele ninna, kui ma kaheksakümneaastane olen!

Asi oli detsibellides

Ehk Laul komponeeris parajasti midagi ja siis ei läinud ambient noodid klassikaliste helidega kokku,” pakub Altnurme põhjuse, miks dirigent nõnda vihastas.

Deco galerist Epp Rebane on Laulu käitumisest pisarateni südamest solvunud. “Ma olin kaks pokaali valget veini joonud ja ta nimetab mind juua täis inimeseks. Ta sõimas meid kõiki purjutajateks!” kurdab ta. “Poleks iialgi uskunud, et üks Eesti tippkultuuri esindaja käitub nii ülbelt ja ebameeldivalt. Täielik stagnaaegse nomenklatuuri teguviis!” ahastab Epp Rebane.

Venno Laul ei jaga galeristide ja kunstnike seisukohti. “Kella nelja paiku hakkasin kuulma, et kuskilt korterist tuleb hirmsat tümpsuvat muusikat, mis pidevalt kõvemaks läheb,” räägib Laul. Õige pea sai talle selgeks, et helid kostavad väljast. “Läksin vaatama, mis galeriis toimub. Sealne seltskond oli parajalt lõbusas tujus. Oli kena kuulda, et toimub näituse avamine,” räägib Laul. Ta lisab, et päevakangelane Toomas Altnurme oli ikka üsna purjus. Laulu segas eelkõige muusika kõvadus. “Minupärast mängigu millist vaibakloppimist tahes, aga küsimus on detsibellides. Milleks oli vaja sinna aeda nii valju muusikat, et kogu Kadriorg kajas?”

Laul ei nõudnud peo ega muusika lõpetamist ja ta ei ähvardanud kedagi trahviga. “Minu küsimus oli: kas siin on mõni kaine inimene, kes ütleks, mis siin toimub ja kelle loal? Sellise päringu puhul ma tõesti tutvustasin ennast Kesklinna halduskogu esimehena,” seletab Laul. “Minu asi polnud määrata, kui purjus keegi oli, aga kui minuga tullakse rääkima, klaas käes, siis...” ei jäta tunnustatud koorijuht asja mitmeti mõistetavaks. Laul tunnistab, et on rõõmus, et mõni aeg pärast korraldajatega vestlemist jäi muusika märksa tasemaks.