Vee joomisega liialdamine võib hauda viia

Märt Hiietamm 12. juuli 2002 00:00
Enamik inimesi on arvatavasti kusagilt kuulnud, et vett juua on kasulik. See teeb tasa higistamisest tingitud vedelikukaotuse ning puhastab organismi, ja peas tekib arusaam, et mida rohkem me joome, seda parem. Nüüd on aga saanud teatavaks, et tolle süütuna tunduva vedelikuga üle pingutamine võib lõppeda surmaga.

USA ajaleht The Washington Times kirjutas, et ajavahemikus septembrist 1999 kuni maini 2001 vajus ülearuse veejoomise tõttu kokku ja seejärel suri vähemalt kolm Ameerika sõdurit vanuses 19-20 eluaastat.

Vee joomine muutuvat ohtlikuks, kui selle tegevuse kiirus on rohkem kui üks kvart tunnis ehk 12 kvarti päevas (1 Ameerika kvart võrdub ligikaudu ühe liitriga). Sellisel juhul ei suuda inimese organism üleliigset vett enam eritada ja see jääb kehasse, kus tõmbab endasse kudedes leiduvaid soolasid. Soolade hulga vähenemine kudedes põhjustab omakorda vedelike ümberpaiknemise kehas, mille tagajärjel hakkab aju paisuma. Surma põhjustab kolju tugev surve suuremaks paisunud hallollusele.

Nimetatud sõdurid surid, sest keegi neid veejoomisega kaasnevatest ohtudest ei teavitanud. Üks neist kolmest, naine, jõi vähem kui nelja tunniga ära päeva normi ehk kaksteist kvarti vett, jäi õige ruttu haigeks ja suri varsti.

Mereväelasest noormeest, kes pidi õppustel 40 kilomeetri pikkusel matkal kandma 36kilost seljakotti, tabas täpselt sama saatus. Joonud teekonnal ära tohutul hulgal vett (ja arvatavasti ette kujutades, et toimib vägagi targalt), langes ta koomasse ning suri aju paisumise tõttu.

Lehe arvates on huvitav, et USA armee veejoomist puudutavates juhendites on soovitava maksimaalse kogusena kirjas 12 kvarti päevas. Kuid tõenäoliselt põhjustas sõdurite surma just nimelt eelmainitud uskumine, et mida rohkem vett jood, seda parem.

Kolonel James W. Gardner, USA relvajõudude arstliku läbivaatusega tegeleva asutuse liige, võttis omaks, et sõdureid ei olnud ses suhtes hoiatatud: “Probleemiks on alati olnud just liiga vähene veejoomine. Seepärast ongi armees tavaliselt keskendutud vee propageerimisele.” Pärast kõnealuseid juhtumeid on USA militaarstruktuurid oma hoiakuid muutnud. “Kahjuks võivad inimesed mõnikord üliagaraks minna,” lisas kolonel Gardner, “ja seepärast peame säärastest õnnetusjuhtumitest õppima.”