President Rüütli paremad palad

SL Õhtuleht 26. juuni 2002 00:00
0

SL Õhtulehe arvamustoimetus kõhkles kaua, kui lõpuks siiski otsustas avaldada valiku president Arnold Rüütli naljakamaid ja vastuolulisemaid tsitaate. Meie pikaajalist kõhklust ajendas austus presidendi kui riigi esimese mehe vastu. Aga lõpuks mõistsime, et Rüütli kantseleis töötavate inimeste soov on jätta ja hoida presidenti ka edaspidi häbiväärses valguses. Muud ravimit pahatahtlikkuse vastu ja presidendile väärilise toetuse andmiseks me ei leidnud, kui mõni prohmakas ka lugejateni tuua.

Esmalt avaldame portsu lauseid 23. mai mahepõllunduskonverentsilt “Mahe ja ehe”, kus president esines kantselei töötajate sõnul peast esitatud kõnega.

* “Ja kellel on võimalus olnud, ja kindlasti olete sõitnud üle Euroopa lennukiga ja kui on ilus ilm olnud, siis teie põllumeestena ilmselt olete näinud ära ebaloomulikke põlde ja küllalt suuri välju, mis ei ole mitte rohelised, vaid sinised hoopiski.”

* “Ja seda enam siis on tore, et te olete üles ehitanud oma tegevuse sellele loomulikule ainevahetuskäibele, mis on mitte miljonite, vaid mul on raske öelda paljude miljonite, kümnete miljonite aastate jooksul paika pannud.”

* “Nüüd, kui veidikese siiski Eestimaast rääkida, siis teile ei ole loomulikult midagi uut, kui ma midagi siin ütlen, aga kui seda väga põgusalt, siiski, meelde tuletada veel, mis on Eestimaal tekkinud viimase ütleme kümne aasta jooksul või üheteistkümne-kaheteistkümne aasta jooksul.”

* “Ja seda enam, ma pöördun tagasi algmõtte juurde, on tore, et teil ettevõtja initsiatiivi ja tahet nendes liikumistes ikkagi, vaatamata kõigele, just minna seda teed.”

Küllap mäletatakse ka presidendi avaldust, mille ta koostas pärast 2001. aasta sügisel toimunud Milano lennukatastroofi. “Teie Ekstsellents, kuulsime sügava kurbusega eilsest lennuõnnetusest Milanos. On tänapäeva kahetsusväärne tõsiasi, et inimesed reisivad suure kiirusega ja hulgakaupa, olgu lennuki, rongi või laevaga. Sellepärast peame niisuguste õnnetuste puhul tõdema ka suurt ohvrite arvu. Sellegipoolest on Milano katastroofi ohvrite arv rahu-ajal jahmatamapanev. Palun andke ohvrite perekondadele edasi minu isiklikud kaastundeavaldused ning kogu Eesti rahva kaastunne.”

Väike aps tuli presidendil sisse ka pühapäeval Põlvas võidupüha paraadil. Ta soovis Rapla malevkonnale head iseseisvuspäeva. Iseseisvuspäeva aga peetakse Eestis 24. veebruaril ehk vabariigi aastapäeval.