Kommentaar

Tai eeskujul narkomaania vastu 

Tiit Käbin, Res Publica, 20. mai 2002, 00:00
0

Täna Eestis kehtiva kriminaalkoodeksi tõttu seisab narkootikumide ohvriks langenud sõltlane keerulise valiku ees: arsti juurde abi küsima minnes on viimane justkui kohustatud politseisse helistama, sest tema juurde on tulnud narkootikumide tarbimist tunnistanud inimene ehk kurjategija.

Lõpetame diileri kerge elu

Kogu maailm püüab aga selliseid arusaamu unustada. Uimastitest sõltuvusse jäänut peab eelkõige vaatama haige ja ohvrina, mitte aga tingimata paharetina. Tõepoolest, narkomaanid sooritavad tihtipeale ka kuritegusid - varastavad autodest makke, et need siis uue doosi jaoks raha hankides maha müüa -, kuid kuritegu ei ole ikkagi mitte see, et nad on narkomaanid, vaid see, et nad varastasid.

Uus karistusseadustik just nii narkomaane käsitleb. Seaduse jõustudes ei saa enam korduda läinudnädalane Lääne maakohtu otsus, millega pandi kaheks kuuks vangi inimene, kes tunnistas politseinikele, et oli kanepit suitsetanud.

Kindlasti aga ei tohi uus seadus narkootikume legaliseerida ja nende tarvitamist kuidagi soodustada. Just sel eesmärgil koostas Res Publica parandused karistusseadustikku, mis just narkootikumidega kaubitsemise ja uimastite propageerimise võimalikult riskantseks muudaksid. Parandused, mida ka valitsus toetama asus, kehtestab senisest tunduvalt karmimad karistused narkodiileritele, keda seaduse vastuvõtmisel ähvardab kuni eluaegne vanglakaristus.

Praegu naudivad diilerid, kes meie laste koolide ümber kanepit ja amfetamiini reklaamivad, kerget elu. Sularaha voolab sisse ja kohtud lasevad nad ikka ja jälle välja. Möödunud teisipäeval kinnitas Tallinna linnakohus lihtmenetluse korras 2-3aastased tingimisi karistused 11-le diilerile pelgalt selle eest, et nad oma süü täielikult üles tunnistasid.

Kui politseinikel veel lubati kohtute tegevust kritiseerida, siis sai ka korduvalt kuulda nende õigustatud nurinat: nemad näevad vaeva, koguvad infot, korraldavad haaranguid ja reide ning vahistavad diilereid. Aga paljud neist huligaanidest, kes mürgitavad meie noori, kelle tegevuse tulemusena jätkub meil HI-viiruse epideemiline levik, kelle tõttu murtakse sisse meie autodesse ja kelle pärast ei saa me turvaliselt õhtusel ajal ringi kõndida, pääseb kohe vabadusse üksnes allkirja vastu ning tingimisi karistusega.

Nii leebe suhtumine inimestesse, kes meie järelkasvu tervise arvel rikastuda püüavad, riivab enesestmõistetavalt meie õiglustunnet ja peab lõppema. Just seetõttu on vaja pikemaid, reaalseid vanglakaristusi just diileritele ja sellisest ettepanekust lähtub ka Res Publica parandusettepanek karistusseadustikku. Kui praeguse seisuga saab alla 16aastasele narkootikumi andjat karistada kuni 3aastase vangistusega, siis meie nõuame neile 3-10aastast vangistust. Kui praegune karistus alaealise uimastite tarvitamisele kallutamise eest on maksimum 5 aastat, siis meie nõuame maksimaalselt eluaegset karistust, juhul kui see põhjustas ohvri surma või raske terviserikke.

Tarbijad ravile, mitte vangi!

Et pakkumine on tihedalt seotud nõudlusega, siis jäävad ka edaspidi kuriteoks narkootilise aine ostmine ja omamine. Kuid enam ei saa karistada pelgalt seetõttu, et keegi on kunagi kanepit suitsetanud - nii nagu Lääne maakohtus juhtus.

Samas suunas liigub ka väga karmide narkokaristuste poolest tuntud Tai, kus aprillis kiitis parlament heaks seaduse, mille alusel tarbijad saavad ravile minna, ilma et neid tarbimise eest karistataks. Kui nad muidugi muud kurja teinud pole. Samamoodi on narkomaanidesse kui ohvritesse suhtuma hakanud suurem osa Euroopast. Meie peaksime seda eeskuju järgima ning samal ajal võtma diileritelt karistamatuse tunde - kui diiler teab, et ta võib oma tegevuse eest viieks, seitsmeks, kahekümneks aastaks trellide taha minna, mõtleb ta ehk veel kord järele.

Vangi ülalpidamine on ju kallis. Kui me kanepit suitsetanud mehe asemel paneme vangi kahekümnele koolilapsele heroiini müüva diileri, võidab ühiskond selle raha eest tunduvalt enam.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee