Eesti uudised

Heidy Tamme: “Selline terror teeb haiget!” 

Kadri Paas , 2. mai 2002 00:00
TERROR: Heidy Tamme ei mõista, kust said naabrid õiguse blokeerida tee tema õuele.Foto: Andres Treial
“Kolmkümmend aastat oli võimalik hoovist läbi käia, aga nüüd on asi hulluks läinud,” iseloomustab lauljatar Heidy Tamme oma kodus tekkinud totrat olukorda. Ridamaja elanikud ei pääse enam oma õuele.

Kolde puiestee ridaelamuboksid on vanad, aga ilusad. Igas kortereid neljale perele. 1922. aastal projekteeris arhitekt neile hoovid nii, et igale korterile kuulub piklik aialapp. Kahe sisemise korteri elanikud peaksid oma õuele pääsema suurest väravast.

“Tegelikult on juba kolmkümmend aastat niimoodi naabri aiast läbi käidud, aga viimasel ajal, maade erastamise algusest, on jubedaks läinud,” kurdab Heidy Tamme. Kui ta tahab endale kütust tuua, peab naabrilt luba kauplema ja teinekord seda ei saagi.

“Mulle toodi puid. Palusin Ants Kulgeveel väravad avada ja sain vastuseks, et kuhu ma siis autod panen,” räägib ta olukorrast, mida projekteerija ei suutnud ette näha.

“Olen küsinud, et miks tal oli veel kaks väravat vaja juurde ehitada, mille peale öeldi, et meil on ju koer ja garaa˛ kolmele autole ning meie krunt on lihtsalt suurem,” vahendab laulja naabrite põhjendusi. Naaberkrundil jooksebki ringi ilmatu suur bernhardiini ja saksa lambakoera segu peni. Lõugab, hüppab aia najale püsti ja käitub igati eemalepeletavalt. “Pidin peaaegu käest ilma jääma, kui lähedale läksin,” iseloomustab lauljatar salakavalat koeravolaskit.

“Maad ei saa olla ilma teeta!”

Tamme kinnitusel pole hoonealune maa veel erastatud. “Ometi ütlevad naabrid, et see on nende maa ja see pole sinu asi, mis me sellega teeme,” on Tamme mures. Lauljatar läks juristidelt pärima, et kuidas ridaelamus naaber teise õue võib sulgeda. Talle öeldi, et naabreid tuleb läbi lubada - maad ei saa olla ilma teeta.

“Tahaksin rahulikult oma kodus elada, ilma et peaksin muretsema, kas ikka kiirabi või tuletõrjeauto pääseb hoovi,” ütleb Tamme ja kahtlustab, et naabrite “perepea” Helje, kes töötab Hooneregistris, on kõigi pahanduste taga.

“See on lihtsalt nende suhtumise küsimus - võib-olla soov tülikast naabrist lahti saada,” on Tamme ahastuses.

Tamme räägib, et kui ta suvel katust ehitas, teatas vanahärra Kulgevee äkitselt, et üle nende maa ei tohi minna. “Töömehed teatasid, et me ei saa siis ju katust edasi teha, kui siin käia ei tohi,” toob lauljatar näite. “Selline terror teeb haigeks!”

Naabripere teeb kõrvalkrundil parajasti aiatööd. Naabrid pole suhtlemisaltid: “Täna on vaba päev, me ei jaga mingeid kommentaare!” poriseb naine. “Mul pole teile midagi öelda,” ütleb tema mees mokaotsast ja jätkab maaharimist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee