Eesti uudised

Jaamaülem riskis purjutajaid päästes eluga 

Tarmo Michelson, Siim Randla, 11. aprill 2002 00:00
VAPPER NAINE: Puka jaamaülem Tatjana Stets päästis kaubarongi alla jäämisest kaks purjus noorukit ja sai tänutäheks rusikahoobi näkku. Eile püüdis naine esimest korda arglikult naeratada - löögijäljed hakkasid juba paranema.Foto: Aldo Luud
Meheau püksist väljas, peatasid purjus noormehed Puka jaamas raudteele hüpates kaubarongi. Joobnute elu päästis õbluke jaamaülem, kelle pea nad tänutäheks lõhki lõid.

Valgamaa Puka jaama ülem Tatjana Stets on morn. Naisel on juustest paljakslõigatud pealael ilutseva sentimeetrise haava varjamiseks barett peas.

Jaamaülem ohkab. “Poisid olid nii segi joonud, et ei teadnud, mida teevad. Seisid kaubarongi ees ega mõelnudki ära minna!” meenutab ta laupäeva hilisõhtul toimunut.

Päästis rongi eest

Läinud laupäeva õhtul hakkas Tartust Pukasse sünnipäeva pidama tulnud 21aastasel Maidul ja kaks aastat vanemal Eerol igav ning nad läksid alevi vahele sõpra otsima.

“Seda küll naha peale andmise eesmärgil - nimelt oli neil suvel mingi tüli olnud ja klaarimine jäi toona pooleli,” täpsustab Valga politsei pressiesindaja Hanno Valdmann. Noormeeste mäletamist mööda elas vaenlane raudteejaama lähedal. Noormehe aadressi päriti juhuslikult ette sattunud kahe pensionäri käest.

Kui need purjus tüüpe edasi juhatada ei osanud, peksid kutsumata külalised suures vihas kahe kõrvalmaja kolm akent puruks.

Edasi kakerdasid vaevu jalulpüsivad kättemaksjad Puka raudteejaama. Seal märkasid nad lähenevat kaubarongi ning otsustasid vedurijuhi reaktsiooni kiirust kontrollida.

“Purjus Eero ja Mait astusid rööbastele ja - nagu sellest veel vähe oleks - avasid püksiluugid ning näitasid vedurijuhile peatumismärguandena oma meheau,” räägib Valdmann.

Õbluke jaamaülem Tatjana tormas perroonile ja käskis joobnutel raudteelt kaduda. “Vaatasid mulle korra otsa, tõmbasid püksiaugud koomale ega teinud minust rohkem välja,” mäletab naine.

“Paar meetrit enne rongi poisteni jõudmist võtsin hoogu ja lükkasin nad raudteelt ära.” Rong veeres paar meetrit joodikute seismiskohast mööda ja sai lõpuks pidama.

“Poisid pikali ei kukkunud, aga võib-olla said haiget, sest üks lõi mind rusikaga näkku. Kukkusin peaga kas vastu liiprit või rööbast. Pea oli lõhki, tehti kaks õmblust,” ahastab 17 aastat jaamaülemana töötanud naine elupäästjale osakssaanud tänu üle.

Naine võttis toibumiseks kolm puhkepäeva. “Pea valutas paar päeva. Olin pikali ja võtsin rohtu.” Eile tuli kahe lapse ema taas tööle - palgata ei saa ta kodus ühtki liigset päeva istuda.

Viisteist päeva aresti

“Jaamaülem oli väga tubli naisterahvas. Ta ju riskis oma eluga kahe joodiku pärast!” kiidab kaubarongis sõitnud vedurijuhiinstruktor Jaan Toomsoo. “Nad oleks võinud kolmekesi alla jääda, kui joodikud oleksid vastu hakanud ja tekkinuks rüselus.” Vedurijuht märkas rööbastel seisvaid tüüpe 200 meetri kauguselt ja hakkas kohe pidurdama. 51 vaguni lastiks oli aga 5131 tonni naftat ning pidurdusteekond tuli sestap päris pikk.

“Nii raske rongi pidurdamiseks kulub umbes paarsada meetrit,” seletab Toomsoo. “Kui naine poleks poisse ära lükanud, oleks olnud reaalne oht, et sõidame otsa. Nägin, kuidas üks poiss lõi jaamaülemat ja siis pistsid nad jooksu.”

Põgeneda püüdnud Maidu ja Eero võtsid noored kohe kinni. Valga maakohus karistas Maitu 15- ja Eerot 10päevase arestiga. Politsei alustas noormeeste huligaansuse asjus ka kriminaalmenetlust.

“Neid on sadu, kes rataste alt läbi käinud!”

Tatjana Stetsi sõnul pole jaamaülema töö meelakkumine. “Olen üksi jaamas ja kui joodikud siin lällavad, pole kedagi abiks võtta.” Peale selle on tema igapäevatöö ka inimeste peletamine raudteelt. Miks purjus noormehed umbes 40kilomeetrise tunnikiirusega liikunud kaubarongi ees surmamängu mängisid, et oska ta arvata. “Politseist öeldi, et poisid ajasid nii segast juttu, et vist ei saanudki aru, mida teevad.”

“Oi jummal! Kes neid kõiki on kokku lugenud. Neid on sadu, kes rataste alt läbi käinud. Kõik pole olnud huligaanid, vaid on ka joodikuid ja neid, kes tahavad teha enesetappu,” räägib Toomsoo. “Ma pole enam roheline, kes juhtunust värisema lööb, kuid taguotsa võtab ikka külmaks küll, kui pead selle juures olema.”