Uudised

GEORG TALEŠ  

4. november 1997, 00:00

30. V 1912 - 30. X 1997

Estoonlaste südameid valdab lein - möödunud neljapäeva hommikul lahkus igavikuteele kauaaegne kolleeg Georg Taleš.

Kõlav ja efektne bariton, tulise temperamendiga kunstnik - nii mäletavad kunagist Estonia teatri solisti, Eesti NSV teenelist kunstnikku Georg Talešit temaaegsed ooperisõbrad.

Deemon A. Rubinsteini samanimelises ooperis, Figaro W. A. Mozarti "Figaro pulmas" ja G. Rossini "Sevilla habemeajajas", Tonio R. Leoncavallo "Pajatsites", Mazepa P. Tšaikovski samanimelises ooperis ja Jeletski Tšaikovski "Padaemandas", Jack Rance ja Scarpia G. Puccini ooperites "Tütarlaps kuldsest läänest" ja "Tosca", Colas Breugnon D. Kabalevski samanimelisest ooperist. Palju laulis Georg Taleš ka G. Verdi ooperites: nimiosa "Rigolettos", Rodrigo di Posa "Don Carloses", Germont "Traviatas" jne.

Eriline koht Georg Taleši loomingus oli eredatel ja meeldejäävatel lavakujudel eesti ooperites: Petrov G. Ernesaksa ooperis "Tormide rand", Vambo ja rüütel E. Kapi "Tasuleekides", Renam Rang V. Reimani ooperis "Kauged rannad", Folkvin V. Kapi "Lembitus".

Georg Taleš õppis laulmist eraviisiliselt V. Malama juures ja hiljem Tallinna Konservatooriumis L. Hellat-Lemba ja A. Arderi lauluklassis.

1937. a. sai ta rahvusvahelisel lauljate konkursil Viinis laureaadi nimetuse.

Pärast erialast enesetäiendust Itaalias E. Piccoli juures tuli Georg Taleš 1939. a. Estoniasse tööle. 1971. aastal läks ta küll ametlikult pensionile, kuid jätkas ikka üksikute rollidega kuni 1979. aastani, mil tähistas Germonti osaga oma lavatee 40. aastat.

Georg Taleš on üks neist paljudest Estonia teatri solistidest, kes oma töökuse ja tugeva tahtega on jätnud kustumatu jälje Eesti ooperikunsti ajalukku.

Estonia teater

Hüvastijätt Georg Talešiga on kolmapäeval, 5. novembril kell 13 Metsakalmistu kabelis.

Buss väljub kell 12.15 Eesti Kontserdi parklast.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee