Eesti uudised

Politsei nurjas popkirjanik Kaur Kenderi Virumaa-visiidi 

Allar Viivik, 4. märts 2002, 00:00
UURITAKSE EDASI: Politsei jätkab Kaur Kenderi võlaasjade uurimist. Politseiameti pressiesindaja Indrek Raudjalg kinnitas eile, et tema teada on Kender vabaduses. Arhiiv
Majanduspolitsei jätkab kirjanik Kaur Kenderi ja temaga seotud firma võlgade uurimist. Kaur Kender pidi neljapäevalgi lugejatega kohtumise asemel ülekuulamisele minema.

Kaur Kender ja tema tegevus ei ole politsei vaateväljast kuhugi kadunud, kinnitab politseiameti pressiesindaja Indrek Raudjalg.

Majanduspolitsei uurib Kenderi omaaegset 300 000 krooni suurust võlga kriminaalasja raames, mis algatati kunagise reklaamifirma Sacco & Vanzetti vastu. Firma üks toonastest omanikest oli Kaur Kender. Et politsei uurib asja edasi, kinnitas ka Kauri vend Heiti. “Sama vana lugu,” kinnitab ta.

Sacco & Vanzetti tellis trükikojalt ILO Print Ühispangale kalleid reklaamtrükiseid. Trükifirma valmistas tellitu, Ühispank sai kätte, kuid ILO Print ei saanud tehtud töö eest lubatud 300 000 krooni.

1999. aasta veebruaris lahkus Kender Eestist Taisse ja seejärel Ameerika Ühendriikidesse. Ajakirjanduses süüdistasid Sacco & Vanzetti töötajad Kenderit, et ta oli reisirahaks võtnud just selle 300 000 krooni, mis trükikojale maksmata jäi.

“Firma juhina vastutab Kender Sacco & Vanzetti võlgade eest,” kinnitasid uurijad.

Lugejatega kohtumise asemel ülekuulaja ees

Kaur Kender tuli Eestisse tagasi samal suvel ja jätkas edukat kirjanikutegevust. Võlgadest enam juttu ei olnud, kuid eile kinnitas ILO Prindi juhataja Rain Kaarma SL Õhtulehele, et trükifirma pole siiani raha kätte saanud. “See sõltub politseiuurijate ja kohtu tööst, kas raha üldse kätte saame või mitte,” ütles Kaarma. ILO Print ei ole Kenderile andestanud.

Kaur Kender pidi saatuslikul ülekuulamisneljapäeval sõitmata Kadrinasse oma lugejatega kohtuma. Kohtumine oli kokku lepitud vähemalt kuu aega varem. Kadrina raamatukogu juhataja Ene Heide oli Kenderiga tihedalt meile vahetanud ja nõusoleku saanud.

“Kender on Virumaa mees, Rakverest pärit ja me olime väga huvitatud temaga kohtumisest,” ütles Ene Heide eile. “Me korraldame kolm-neli korda aastas selliseid kohtumisi tuntud kultuuriinimestega ja kordagi selle 23 aasta jooksul, mis ma raamatukogus olen töötanud, pole ükski külaline tulemata jäänud. Tunnistan, et meil oli väga kahju.”

Kohalikus baaris Katy Club ootas kirjanikuga kohtumist 80 inimest, mis on Kadrina kohta väga palju.

“Teame Kenderit kui kroonilist hilinejat,” rääkis Heide. “Seepärast ootasime tema saabumist peaaegu kaks tundi. Asjata.”

Kadrina loodab, et politsei ei sega enam kohtumisi

Järgmisel hommikul õnnestus Heidel Kenderiga vestelda. “Ta rääkis tõesti majanduspolitseist,” ütles Heide. “Ma ei soovi talle mingil juhul halba ning kõik kadrinalased loodavad, et ta siiski tuleb meiega kohtuma. Ta lubas ise helistada ning teatada, millal ja kuidas seda teeb.”

Kadrina raamatuhuvilised on veendunud, et Kenderiga kohtumisest oleks tulnud ilus õhtu, sest nad olid selleks hästi valmistunud.

“Muidugi olime natuke solvunud, kui ta ei tulnud, aga ta palus ikkagi ilusti vabandust ja lubas ärajäänud külaskäigu heastada,” on Ene Heide optimist.

Kenderi looming pole sealtkandi rahvast külmaks jätnud - tema teoseid loetakse. Viimasel ajal pole need kunagi raamatukogu riiulitele seisma jäänud.

Virumaa Teataja väitel oli Kender lubanud, et ta palub vabandust ja lubab end kas või tomatitega loopida. Ene Heide kinnitas, et tomatiloopimisest pole kirjanikuga siiski juttu olnud.

Kaur Kender

Sündinud 27. mail 1971

Ametlikult vallaline

Õppinud Eesti Humanitaarinstituudis semiootikat ja kirjandusteooriat

Töötanud reklaamibüroodes copywriter´ina

Kirjutanud neli romaani: “Iseseisvuspäev”, “Yuppie-jumal”, “Ebanormaalne”, “Check Out” ja kahasse Rain Lõhmusega populaarteadusteose “Raha”.

Esimene romaan, “Iseseisvuspäev”, mis ilmus 1998, võitis kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemia.

Ei nimeta end kirjanikuks ega trügi kirjanike liitu.

Popkirjanik ja ta teosed

Viimasel neljal aastal on Kaur Kender ilmutanud mitu romaani. Esimesena ilmus romaan “Iseseisvuspäev”, sellele järgnes allegooriline teos “Yuppie-jumal”. Edasi tuli “Ebanormaalne”, romaan prantsuse nimega eestlasest. Mullu ilmus romaan “Check Out”, värskeim raamat on koos Rain Lõhmusega üllitatud “Raha”. Seda esitleti alles mõni nädal tagasi.

Kui palju romaanid kirjanikule täpselt sisse on toonud, pole teada. Asjatundjate hinnangul on jutud hiigelsuurtest honoraridest ja kohutavatest tiraa˛idest veidi üle pakutud. Keskmiselt võivad trükiarvud kõikuda 3000-5000 vahel. Autoritasu hinnatakse mõnekümnele tuhandele, lisaks veel tasu tiraa˛i läbimüügist. Kirjastusmaailmas orienteeruvate inimeste andmetel pole Kender oma raamatutega miljoneid kindlasti teeninud. SL Õhtuleht

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee