KUULUS RAADIOHÄÄL: 29 ajaloolast väidavad, et äsja Tartu aukodanikuks kuulutatud punaajaloolane Hillar Palamets oli kompartei nuhk ja oma lömitava suhtumise tõttu kõige vähem armastatud dekanaadi juhttegelasi. Ainuke, milles ta on läbi aegade tugev olnud - ta on väga hea jutustaja.Foto: Marko Mumm (Eesti Päevaleht)
Katrin Pauts 19. veebruar 2002 00:00
“Miks ta üldse nõustus? See on minu küsimus. Ju ta siis leiab, et tema elukäik on väga kiidu- ja auväärt. Oleks ta tiitlist ära öelnud, teinuks ma talle kummarduse,” on isamaaliitlasest ajaloolane Lauri Vahtre kuri.

Eile saatsid 29 ajaloolast ja ühiskonnategelast, sealhulgas Rein Helme, Aimar Altosaar, Lauri Vahtre ja ekspeaminister Mart Laar, Tartu linnavalitsusele ja volikogule avaliku kirja. Nad väidavad, et hiljutisele punaajaloolasele, 74aastasele Hillar Palametsale Tartu linna aukodaniku tiitli omistamine oli kõlblusvastane ja häbiväärne. Nõukogudeaegses Tartu Ülikoolis olevat saatnud Palametsa kompartei nuhi ja teenri maine.

“Kui tekib küsimus, kust see siis nüüd tuli või mis nendel meestel viga on: mina olen käinud Tartu Ülikoolis 1978-1984 ja pidanud taluma kõike, millest kirjas juttu on - pidev ahistatuse ja hirmutunne, iga vähegi julgemat sõna lausudes tuli vaadata üle õla või mõelda, ega vestluspartner sind üles ei anna. See oli otseselt psüühiline koorem.

Muidugi, raske on näpuga näidata: süüdi on just see inimene. Neid oli palju, aga Hillar Palamets kõigile oma positiivsetele külgedele vaatamata oli vaieldamatult üks neist,” kinnitab Lauri Vahtre.

Palamets - punavõimu teener?

Vahtrele sekundeerib erakonnakaaslane Aimar Altosaar: “Ajaloo osakonna õppejõudude seas paistis Palamets silma erilise agarusega teenida tolleaegset võimu. Prodekaani ametis jälgis ta ka üliõpilaste meelsust ja vaimu. Ta oli... kuidas öelda... kõige vähem armastatud dekanaadi juhttegelasi - just oma lömitava suhtumise tõttu.

Ainuke, milles ta on läbi aegade tugev olnud - ta on väga hea jutustaja. Ka siis käis ta tihti igasugustel üliõpilasüritustel, kus rääkis näiteks vanadest buršikommetest. See oli väga kahepalgeline, kuna tema oli üks neist, kes aitas samu kombeid välja juurida. Hiljem oli tal hea käia nutmas ja krokodillipisaraid valamas.”

“Olen ise ajaloolaste ühiselamus elanud ja ta on seal näiteks jõululaupäeva õhtul kontrollimas käinud,” meenutab veel üks allakirjutanu, arheoloog Ain Mäesalu, kes enda sõnul kaalus pöördumisele alla kirjutamist põhjalikult ja on pisut üllatunud, et asi avalikkuse ette jõudis. “Kui kirjale alla kirjutasin, sain aru, et see läheb ainult märgukirjana Tartu linnavalitsusele ega ole ajakirjanduses avaldamiseks. Need, kes pöördumist levitasid ja allkirju kogusid, ütlesid, et see avalikkuse ette ei lähe.”

SL Õhtulehe andmetel avalikustas ajaloolaste protestikirja Lauri Vahtre.

“Jutustusi kodumaa ajaloost”

“See, kuidas ta 4. klassi õpikus vana eesti aega käsitles, oli üsna õudne!” jätkab Vahtre Palametsa materdamist. “Tean küll, selle õpiku kohta öeldakse: aga kas oleks parem olnud, kui õpik oleks tõlgitud vene keelest? Raske küsimus. Võib-olla oleks olnud halvem, võib-olla parem? Mina ei tõsta kilbile niivõrd seda õnnetut õpikut, mis muuseas - piinlik küll tunnistada! - on metodoloogiliselt parim ajalooõpik, mis üldse Eestis tehtud. Aga Hillar Palamets oli ikkagi KGB usaldusisik! Tema vahendas tudengeid ülekuulamisele! Oli üldine teadmine, et tema juuresolekul peab väga sõnu valima.”

Küsimus ei ole minevikuvarjudega sõdimises, rõhutab Vahtre. “Linnavalitsuse otsus on sõnum praegustele noortele: tehke, nagu Palamets tegi, siis teid kiidetakse ja siis te olete ausad ja õiged mehed!”

Palametsa kandidatuuri aukodaniku nimetuse saamiseks pakkusid Tartu Raadio, Eesti Raadio Tartu stuudio, linnavolikogu Keskerakonna fraktsioon ja Keskerakonna Tartu osakond. Hääletamisel oli Palametsa vastu vaid kolm inimest.

“Tegelikult on mul vahel kahju, et ikka seesama lause - eestlase lemmiktoit on teine eestlane - peab paika,” sõnab volikogu esimees, Tartu Ülikooli ajalooõppejõud Aadu Must nukralt. “Tegelikult oli aukodaniku kandidaatide nimekiri väga pikk ja Hillar Palamets polnud ainuke, kelle kohta midagi öelda oli. Küll leiti, et mõni dirigent ei ole piisavalt hea, sest kellelgi tuli meelde, et on laulnud tema taktikepi all laulu Leninist... Ma tean, et ajaloo osakonnas on teatud foobiad.” Mustal on Palametsa kohta ohtralt kiidusõnu: “Käisin 7. keskkooli ajaloo eriklassis, kus ka Palamets õpetas. Ta oli teistest tollastest õpetajatest mitte peajagu, vaid vööst saadik üle!”

Ainsa volikogus esitatud vastuargumendina nimetab Must samuti kurikuulsat 4. klassi õpikut. “Minult on tihti küsitud: ütle sina kui ajaloolane, kas too õpik on kuritegelik või mitte? Arvestades väljaandmisaastat 1960, kus olid kohustuslikud üleliidulised programmid, üleliidulised õpikud ja mingit kohalikku asja ei tohtinud olla, siis ütlen - see oli õige asi õigel kohal. Paljud ajalooõpetajad kasutasid selle võimalusi maksimaalselt ära.”

“Lõpetage see jora ometi ära!”

Palametsa õpilane oli ka üks tema kandidatuuri esitajatest, Madis Ligi Tartu Raadiost. “Olin mitu aastat kursusevanem - tema meile küll pähe ei istunud. Seal oli palju hullemaid... Palamets on aastakümnete jooksul kogunud väga paljude Tartu Ülikoolile ja linnale tähtsate tegelaste mälestusi.”

Tartu linnapea Andrus Ansip on kindel, et Palamets väärib linna aukodaniku tiitlit: “Asi on otsustatud. Asi on otsustatud,” rõhutab ta ja loeb pöördumise teksti, aeg-ajalt turtsatades: “Pöördume Tartu linnavalitsuse ja linnavolikogu poole, et väljendada oma hämmeldust Hillar Palametsa valimise üle Tartu aukodanikuks. Hillar Palamets oli Nõukogude ajal Eesti ajaloo agar võltsija nii sõnas kui kirjas, kes innukalt teenis kompartei võimu ning venestamist, valvates muuhulgas... Noh, siit lastakse ju nagu kuulipildujast! Palamets ja venestaja ja kes kõik siis veel on ja viimati veel... heh, ma ei taha öelda!

Palamets valvas muuhulgas tähelepanelikult üliõpilaste meelsuse järele... Noh, ajaloolased tema kandidatuuri esitasid ja kõik nii ei arvanud. Ajaloolasi on ka igasuguseid...

Just selliste inimeste kätega nagu Hillar Palamets teostati eesti rahva sovetiseerimist, vabaduse vaimu lämmatamist ja kommunistlikku ajupesu. Leiame, et Hillar Palametsa valimine Tartu aukodanikuks on kõlblusvastane ja häbiväärne...

Süüdistused on äärmiselt karmid ja teravad.”

Ansip kinnitab, et Palamets on aukodaniku tiitli igati välja teeninud. “Mida ta on viimase kümne aasta jooksul teinud ajaloo populariseerijana, on piisavalt auväärne tegevus, et anda Hillar Palametsale Tartu aukodaniku tiitel.

See ongi Hillar Palametsa elutöö! Saatus pole ühe kahetsusväärse teoga lõpuni ära määratud, inimesed on võimelised muutuma ja paranema. Kristlik moraal: kui keegi kahetseb, tuleb talle andestada. Hillar Palamets on kahetsenud.”

Kuidas linnapea kavatseb pöördumisele vastata?

“Ei kavatsegi! Seda, et teda mingis meelsuse kontrollis süüdistatakse, no andke andeks! Inimesi, kes ütlevad, et lõpetage ära see jora, on väga palju.”

“Ega ma vaidlema nende noorte meestega hakka,” ütles Hillar Palamets ise eile “Aktuaalsele kaamerale”.