Eesti uudised

Püssirohukelder trügib rekordiraamatusse 

Jaan-Paul Meri , 9. veebruar 2002 00:00
ALPINISTID AITASID KAASA: Mõõdulinti oleks saanud lakke upitada ka väiksema vaevaga, kuid kaks mägironijat lisasid Püssirohukeldri rekordiõhtule efekti.
Eesti on kuulsas Guinnessi rekordiraamatus Stockcholmis olümpiahõbeda võitnud Martin Kleini maratonmaadlusega ja 98kraadise piiritusega. Reede õhtul võtsid tartlased ette rünnaku maailma kõige kõrgema õlleka tiitlile.

Ürituse taga seisab universaalhuvidega raadiohääl Vello Lään, kes juhtis ka reedest rekordiõhtut. Lään on Guinnessi värgil hoidnud silma peal juba aastaid. Lään on käinud ka Londonis, et kõige-kõige-kõige-süsteemist sotti saada.

Selgub, et kahjuks väga segane lugu. Ühed rekordid trükitakse raamatusse, teised pannakse arvuti andmebaasi ja kolmandad jäetakse selgitamatul ja äraarvamata kombel kõrvale.

Vello Lään dirigeerib

Raadiomehel olid rekordiraamatu peakorteris kaasas Püssirohukeldri fotod, skeemid, ka pitseritega projekt. Rekordite kogujad vilistasid need välja - kust meie teame, kui palju teil seal ümber ehitatud on?

Lääne teada peetakse siiani maailma kõrgeima laega õllepubiks üht Dallase oma. Enne kui reedel hakati dallaslastele ära tegema, astus saalitäie publikumi ette Erkki Kõlu, kes oli lubanud purustada isikliku anekdoodirääkimisrekordi. Väidetavasti on Kõlu maailma kibedaim anekdoodimees - 508 naljalugu tunnis

Rekordkatseks oli Kõlu ajanud end hirmuäratavasse vormi, nii et juba 25 minuti järel käis Lään teda manitsemas tempot maha võtta. Kaks manitsemist veel, aga kasu polnud neistki - tervelt 7 minutit enne tunni täitumist oli vana rekord kahe silmaga löödud.

Uue rekordi põhiosa moodustas eksrekordi repertuaar. Stiilinäide: “Kuidas su uus austaja on? - On idioot. Kustutasin tule, aga tema läks korke parandama.”

Lõpetamisel kukkus Kõlu kätt masseerima. See oli paberite hoidmisest nõrkenud.

Õhtu finaalis korraldas õlle-klubi Toop kesvamärjukese kiirjoomise. 0,3liitriste kannude klassis jõid naised kõrrega, mehed pidasid finaali pääsemiseks duelle. 0,5liitriste klassis võitis see, kes kannu esimesena lauale kolksatas.

Kolksatamisel mõõdeti rekordmehele ajaks 3,9 sekundit. Huvitaval kombel kandis kiireim õllekulistaja väga nõrka tulemust tõotavat nime - Sääsk.

Dallase pubi on poisike!

Rekordiõhtu põhisündmust jälgis neljaliikmeline ˛ürii ja jäädvustas videokaamera. Muistse püssirohukeldri ehitajate kätetöö mõõtmiseks ronisid kõigepealt lae alla kaks proffi kohalikust alpinismiklubist Firn. Toki otsast riputati põrandale mõõdulint, mis näitas, et lae ja põranda vahe on 10 meetrit ja 30 sentimeetrit.

ˇürii tuvastas ja fikseeris.

Topelt ei kärise, mis kindel see kindel - maamõõdubüroo oli kohale toonud ka Jaapani valgusmõõdiku PowerSet, mis näitas tulemuseks 1028,2 sentimeetrit. Sertifikaadi järgi eksib aparaat 3 km kohta 5 millimeetrit.

Abilinnapea Kaarel Saha juhitud ˛ürii võttis teadmiseks ja fikseeris ka selle.

Kostis röögatusi ja aplaus. Jänkide rekord oli purustatud pika puuga ehk 3 meetri 58 sentimeetri ja 2 millimeetri võrra.

Mis edasi, sõltub juba Guinnessi rekordiraamatu koostajatest, ehk kuidas nad suvatsevad tartlaste rekordimaterjalidesse suhtuda. “Enam ei saa nad meist niisama mööda hiilida,” loodab Vello Lään.

Pääs rekordiraamatusse jääb eestlasele ahtaks

“Guinnessi rekordite “klubi” on selleks liiga kinnine ring,” tunnistab rekordite uurija Vello Lään . Aastas saab Londoni peakontor kümneid tuhandeid rekordipakkumisi üle ilma, kuid väga vähesed jõuavad sihile. Eestlaste üritused kaasa arvatud.

Raadioajakirjanik Lään lisab, et Londoni Guinnessi rekordite kirjastus suhtub Ida-Euroopa riikide rekorditesse suure eelarvamusega. Raamatus on hirmsal hulgal anglo-ameerika fakte, kuid näpuotsaga mujalt pärit rekordeid. “Üks venelanna kui kõige rohkem sünnitanud naine pääses sisse,” kõneleb Lään.

Lääne sõnul tuleb teha ranget vahet “Guinnessi rekordite raamatu” paberväljaande ja kirjastuse enda andmebaaside vahel. “Londoni kontoris on arvutis umbes 60 000 fakti,” teab ta. “Kuid ainult 4000-5000 rekordit pääseb paberväljaande kaante vahele.” Iga-aastases uues väljaandes vahetub neist vähemalt 500-600. Ka kontori arvutitesse kogutud kümnetest tuhandetest faktidest vahetub vähemalt 5000. Enamikul jääb ala samaks, vahetuvad vaid numbrid ja nimed.

Allar Viivik