JÄI ILMA: Illar Hallaste jättis president Rüütel madala moraali pärast autasust ilma. Hallastele sai saatuslikuks nelja aasta tagune seksiskandaal Pärnu hotellis.Foto: Arhiiv
Eve Heinla, Allar Viivik 6. veebruar 2002 00:00
President Arnold Rüütel otsustas riigi teenetemärgi anda kõigile ülemnõukogu liikmetele, kes 20. augustil 1991 Eesti taasiseseisvumise poolt hääletasid ja pole seni riigilt autasu pälvinud. Ainsana jätab Rüütel teenetemärgita seksiskandaaliga seotud endise vaimuliku Illar Hallaste.

“Põhimõtteliselt oli ka tema nimi arutusel,” tunnistab presidendikantselei pressiesindaja Ester Šank ekspastori ja praegu juristina töötava Illar Hallaste kohta. “Aga kunagi oli Hallastel üks... moraaliküsimus päevakorral. See oligi põhjus. Leiti, et see tegu oli piisavalt ebamoraalne. Tema käitumine avalikkuse ees pole olnud teenetemärgi vääriline.”

Lõbutüdrukud said saatuslikuks

Šanki delikaatne mõistukõne viitab 1998. aasta mais lahvatanud seksiskandaalile. Ajakirjandusliku eksperimendi käigus Pärnu hotellis Viiking töötanud (aja)kirjanik Kati Murutar väitis, et pastor Hallaste tellis 6. mai õhtul koos laevandusfirma Hansatee nõukogu esimehe Toivo Ninnasega numbrituppa lõbutüdrukuid.

Murutari sõnade kummutamiseks vaidles Hallaste temaga ka 4. juunil ETV otsesaates. Hoolimata kuulsa suhtekorraldaja Toomas H. Liivi abist, jäi Hallaste 2,5tunnises teledebatis Murutarile selgelt alla.

Samal ajal andis Hallaste koos lastega välja ka labasevõitu anekdoodikogu “Kati anekdoodid”.

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku konsistooriumi täiskogu vabastas Hallaste 1998. aasta suvel Tallinna praostkonna vikaar-õpetaja kohalt ning talle anti viis aastat meeleparandusaega.

“Miks mina teenetemärki ei saa?”

Hallaste hakkab teenetemärgita jäämisest kuuldes veidi kogelema. “Mina pole seda nimekirja näinud. Kõik, kes hääletasid, said, välja arvatud mina? Miks mina siis ei saa? Moraalis on asi? Minu jaoks on see täiesti arusaamatu...”

“Mul on seda väga raske kommenteerida... Ma ei... esiteks ma ei tea midagi presidendi aumärkide andmisest. President otsustab ise, kellele ja miks ta autasu annab,” otsib mees sõnu.

“Ma ei tea... See on nüüd ajakirjanduse küsimus... Jällegi tegelda millegagi...” “Mul on väga raske hinnata presidendi kantselei moraaliküsimusi. Solvunud? Ma kuulen praegu esimest korda, et selline võimalus on ja mind on sellest ilma jäetud. Mis siin ikka...”

President otsustas anda Riigivapi IV klassi ordeni kõigile 1991. aasta Savisaare valitsuse ministritele, kuid ka nende hulgas on üks “must lammas”. Toonane keskkonnaminister Toomas Frey jääb ordenita, sest põhjustas 1990ndate aastate alguses tõsise liiklusõnnetuse.