Seisukoht

Pühad ja riigipühad 

Jüri Pino, 3. jaanuar 2002 00:00
0

Täna kell 10.30 löövad kirikukellad ja elu peaks kaheks minutiks seisma jääma. Muidugi ei jää, kirikukelli pole niikuinii kuulda, normaalne elu jätkub. Kellelgi ei tule pähegi, et vaherahupäeval, s.t. 82 aastat tagasi jäi Vabadussõda katki.

Ometi, kõigest kümme aastat - väga lühike aeg, muuseas - tagasi jäeti ülikoolis eksam pooleli ja tõusti kaheks minutiks püsti. Me jõuame siit küsimuseni: mismoodi teha üks päev pühaks? Alles meil neid oli siin, nii et vähe polnud. Püha? Püha, muidugi püha. Vaba päev ju. Kuidas ta siis meelde ei jää?Nii et teinuks tänase vabaks päevaks - selle õnne eest võiks ju kord püsti tõusta küll.

Peetakse ju igasugu pühi, mille eest vaba päeva ei anta. Millalgi hakkavad ju sõbrapäevad ja püha Patricku päevad ja mingid veel. Mida kõike saab tähistada teadagi kuidas. Patricku päeval iiri viskit ja iiri õlut segamini, endal mingi roheline lapp ümber kere keeratud.

Ühesõnaga, püha juurde käivad mingid tarvikud, mida saab müüa. Mistõttu on poodnikel mõtet meelde tuletada: nüüd osta iiri viskit. Osta südamekujulisi komme.

Aga mida sa müüd vaherahupäevaks, selleks kaheks minutiks? Eesti lippe vä?

Nii ta jääbki niisuguseks nagu on.

Kui just kellelgi ei tule pähe leiutada vaherahu viina või Joffe ja Poska pildiga pitse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee