Eesti uudised

Vargad viisid kuulsa purjekaehitaja majamuuseumi tühjaks 

Ragne Jõerand , 21. detsember 2001 00:00
KÕIK VÄÄRTUSLIK ON VIIDUD: Dora Kesper näitab ühte õnnekombel säilinud eksponaati.Foto: Ants Liigus (Pärnu Postimees)
Vargad viisid Pärnumaalt Häädemeeste vallast kapten Marksoni majamuuseumist 80 550 krooni väärtuses kuulsa purjekaehitaja vara.

Sissemurdmise avastas majamuuseumi üks omanik Dora-Alviine Kesper. Vargad olid laest alla rebinud antiiklühtrid, seintelt võtnud hinnalised meremaalid ja peeglid. Kaduma on läinud ka kirjutuslauagarnituur ja teisi väärtuslikke vanu esemeid.

Eesti kuulsaim purjekaehitaja kapten Jakob Markson ehitas maja endale häärberiks 1889. aastal. Samast Kabli rannast lasti 19. sajandi teisel poolel merele esimesed purjekad. Marksoni järeltulijate asutatud majamuuseum kuulub praegu viiele omanikule - Dora-Alviine Kesperile, vendadele Taivo-Kristjan ja Avo-Aleksander Marksonile ja Rein Soomere kahele lapsele.

Majamuuseumis elab Dora-Alviine Kesper, kuid temagi vaid kevadest sügiseni. Muul ajal käib ta muuseumis paar korda kuus ja maja on valveta.

Kurjategijad on muuseumisse tunginud läbi merepoolse koridoriakna.

“Vargad olid aknaliistud eest ära kangutanud. Ilmselt toppisid kruvikeeraja vahele ja oligi korras. Akna tõstsid lihtsalt maja seina äärde. Lisaks lõhkusid nad pärast ära ka majamuuseumi ukse,” kirjeldas sündmuskohal käinud Pärnu politseiinspektor Kunnar Sipelgas. Tema sõnul ei olnud maja segamini pööratud ning vargad teadsid täpselt, mida tulid võtma. Varastatud kraami on nii palju, et selle vedamiseks pidi olema mingi suurem auto.

Dora Kesper oli majamuuseumis viimati olnud detsembri alguses. Nii tuleb oletada, et vargad käisid hoones 4. ja 19. detsembri vahel. Lumel ei olnud värskeid autojälgi.

“See on kindlalt tellimustöö. Üks tavaline pätipoiss nii oskuslikult ei varasta. Näiteks on kappidelt eest kruvitud nikerdatud nupud, selliste asjade väärtust teab vaid asjatundja,” on Marksoni majamuuseumi üks omanik Avo-Aleksander Markson veendunud. “Terve suve oli ju maja rahvale avatud, inimesi käis sisse-välja. Ja kes tahtis, sai vaadata, mida siit ära vedada. Passiti peale, millal majamuuseum talveks uksed suleb ja tehtigi siis töö ära.” Omanikel on eriti kahju ühest kenast laelühtrist.

Kohalikud inimesed ei usu, et vargil käisid võõrad. “Meie rahvas arvab, et selle varguse taga on oma Kabli küla poisid. Meil on kamp 20-25aastasi noormehi, kes ausast tööst suurt ei pea. Kõik ju mäletavad, et alles hiljuti käidi sees puidutöökojas ja mõni aeg tagasi viidi suusatsehhist suuski. Ju see ikka samade pättide töö on,” rääkisid SL Õhtulehele külaelanikud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee