Kommentaar

Miks peaks puskariajamise legaliseerima? 

Tiit Käbin, Reformierakond
Jüri Kaver, Isamaaliit
, 19. detsember 2001, 00:00
0

Mitmes riigis on lubatud oma tarbeks kanget alkoholi toota, näiteks Austrias, Bosnia-Hertsegoviinas ja mujalgi. Mina olen Bosnias kodujooki joonud, ja nii head napsi pole kuskilt poest saanud. Kui riigis või paikkonnas on kange alkoholi ajamise traditsioon, siis tehakse tõesti head jooki. Viletsat ei taha tegija ise ega taha ka teistele pakkuda.

Legaliseerimise järel väheneb ilmselt ka salaviinaga kaubitsemine oluliselt või kaob üldse.

Joogi kvaliteedi üle täielikku kontrolli kahjuks tõesti ei ole. Aga kui keegi teeb halba jooki ja müüb seda edasi, siis ma eeldan, et ta jääb varem või hiljem vahele nagu ka salaviinamüüja, ja siis rakendatakse nende vastu meetmeid.

See on avalik saladus, kuigi statistikat selle kohta ei ole, et Eestis on puskarit aetud ammusest ajast. Olen kindel, et seda tehakse kõikidest keeldudest hoolimata ka praegu. Aga kui tehakse head jooki, miks seda mitte lubada?

Mina räägin ainult oma tarbeks, mitte müügiks tegemisest. Aga oma tarbeks tegemisel pean silmas, et kui sõber külla tuleb, siis võin talle ka pakkuda, et ta siis maitseks ja oma arvamuse ütleks.

Printsiip on lihtne: turusortimendi piiramine ei aita võidelda alkoholismi vastu, pigem on asi alkoholikultuuris.

Minu ettepanek põllumajandusministeeriumile on puskar täielikult legaliseerida, kindlasti suureneb riigilõivude laekumine.

Tulevikus saab puskarist kindlasti eksklusiivjook. Ma pean silmas seda, et puskariajamise legaliseerimine ei tähenda, et Lasnamägi täitub puskariaparaatidega. Ei kujuta ette, et sellest üldrahvalik tarbejook saaks nagu hetkel on mõningad Liviko tooted. Viinal ja puskaril on ikka vaks vahet, pigem on see nagu viski.

Kujutan selle tootmist ette ka turismitaludes, see oleks kindlasti üks Eesti nišš turismis.

Ise ma puskarit valmistada ei oska, ei ole ka ostnud, aga olen setude juures proovinud. Ei ole päris kindel, et paljud üldse oskavad puskarit ajada. Ja asotsiaalidele, kes igasugu surrogaate proovivad, on need praegu lihtsamini kättesaadavad kui endale puskariaparaat muretseda.

Kui riik võtab puskariajamise üle kontrolli, on tagatud ka kindlad kvaliteedinõuded. Pigem näen probleemi selles, kes määrab, millised need kvaliteedinõuded on.

Eelkõige annaks aga legaliseerimine löögi salaviinaärikatele. Kui praegu on piirialadel lihtsam saada plastikpudelis kanget alkoholi, siis legaliseerimise järel hakkavad vanad talumehed tõenäoliselt ise puskarit ajama.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee