Eesti bussijuhid on sunnitud Soomes streikima

Kadi Viljak 19. detsember 2001 00:00
400 Helsingi bussijuhti alustas eile hommikul protestistreiki, nõudes lõpp-peatustesse senisest etemaid puhkeruume. “Tahad või ei, kõik peavad selle kuradi streigiga liituma!” kirub Soomes ligi 25 000 krooni suurust kuupalka teeniv eestlasest bussijuht.

“99 protsenti firma töötajatest on ametiühingu liikmed. Kui ühing ütleb, et nüüd streigime, siis peabki streikima!” ütleb Helsingi bussifirma Concordia eestlasest sohver. Ta lisab, et Concordia siiski tööseisakuga kaasa ei läinud.

Helsingit ja linna lähiliine teenindava nelja suurema bussifirma töötajatest pole töötingimustega rahul Connex Helsinki ja Connex Vantaa bussijuhid.

Neis firmades Eesti mõistes ülisuurt palka teenivad kümned Eesti sohvrid pidid aga kohalike eeskujul samuti streigiga ühinema.

Mehed teatasid, et tööseisak algas eile kell 4 hommikul. Häda sunnil istus seepeale bussirooli suur osa Connexi juhtkonnast, kuid sellegipoolest jäi enamik busse seisma.

Connexi sohvrid olevat juba kevadest saati ülemustega läbirääkimisi pidanud, sest nende arvates ei täida firma töötervishoiuseadust.

“Olgugi, et bussiparkides on puhkeruumid olemas, tahetakse nüüd ka iga liini lõpp-peatusse kohta, kus saaks jalad välja sirutada, toitu soojendada, WCs käia ja end pesta. Mõnel pool on sellised ruumid olemas, aga mitte kõikjal. Eestlane püüab asjast aru saada, ent kohalike jaoks käib see värk natuke teistmoodi,” selgitab Concordia sohver.

“Meie firmal on suurelt osalt need paigad olemas, kuid Connexis on asi vähe hullem,” põhjendab küsitletu kolleegide tööseisakut.

Soome Auto- ja Transporditööandjate Liidu juhataja sõnul pole Connexi juhtide streik õigustatud. Sohvrite töötingimusi sätestavate töölepingute tähtaeg on nimelt 1. veebruar 2003.