Elu

‘Olen see, kes enne abielu, aga targem.’ 

Greta Kaupmees , 22. november 2001, 00:00
NII PETLIK ON ÕNN: “Mina arvasin, et lapsed teevad lollusi, aga et suured mehed? Nüüd tean, et nemadki,” pihib Esta Loho, et kooselu Gunnariga on tema suurim elu õppetund. Valus kogemus on ta lähedaste suhete loomisel ettevaatlikuks teinud. Jarek Jõepera
“Tulin Viljandist Tallinna laste ja kahe kilekotiga. Jäin kõigest ilma. Laulda vahepeal tõesti ei tahtnud. Nüüd on laulutuju tagasi, olen oma jamadest üle saanud, kuigi kohtuprotsess on veel pooleli,” räägib blond lauljatar Estin rõõmsameelselt. Tema uus elu algas ka uue esinejanimega - Estinist on saanud Constance.

26aastane Esta Loho ehk endise bändi Hovery Covery lauljana mõne aasta eest tuntuks saanud Estin kolis suvel Viljandist Tallinna. Praegu lindistab ta stuudios plaati, mis näeb ilmavalgust detsembri algul. Esta Loho võttis endale uue esinejanime - Constance - ja astub peagi taas lavalaudadele. Õigupoolest ta juba esinebki, laulab Erich Kriegeriga duetti “Petlik õnn”. Ja Esta juba teab, millest laulab.

Annab elukoolieksameid

Lauljatar ütleb, et ootab aega, kui saab Loho perekonnanime vahetada neiupõlvenime Simakova vastu. Muusikaärimehest abikaasa Gunnar Lohoga, 46, käib Esta kohut, sest paar ei suuda jõuda kokkuleppele alimentide maksmises ja laste, tütarde Stina (8) ja Sandra (10) hooldustingimustes.

“Abiellusin varakult,” tunnistab Esta ja lõõbib: “Õppisin koolis hästi, neljadele-viitele, seepärast saingi kohe mehele. Siis käisin läbi elukooli ja nüüd on need kohtuistungid siis eksamid.”

1991. aastal sõlmitud abielu purunes 1999. aasta oktoobris. Mõni aeg elasid Esta ja Gunnar Viljandis teineteisest 200 meetri kaugusel, kuid siis müüs Gunnar Esta sõnul nende maja maha ja viis kogu kraami uude elukohta, 22 kilomeetrit Viljandist välja. Esta tuli Tallinna.

Septembris jõudis lõpuks finišisse ka Lohode kaks aastat kestnud lahutus.

“Olin täielik tuhvlialune.”

Mida Esta need kaks aastat tegi? “Andsin Viljandis aeroobikatunde. Pidi ju midagi tegema, et hing sees püsiks. Elasin vaikset ning rahulikku elu vanemate juures. Olen selle aastaga palju muutunud. Vanasti, kui keegi minust valesti aru sai, läks see mulle väga hinge. Eriti veel siis, kui minust jäi halb mulje. Pidin ikka tõestama, et pole selline. Nüüd on mul täitsa ükskõik, vihastagu või tehku mis tahavad, see pole minu probleem,” kirjeldab Esta elu õppetundi positiivsest küljest ja tunnistab, et on aru saanud - elu polegi nii ilus ja roosiline, nagu lapsena paistis.

“Olen see, kes enne abielu, ainult et palju targem,” naerab Esta kelmikalt. “Vahepeal...” peab lauljatar pika pausi ja muigab: “... olin täielik tuhvli-alune. Tegin mida kästi.”

Ülikooli ei astunud Esta sellepärast, et: “Gunnar arvas - milleks sulle kool? Laulad, teenid raha! - raha aga ma ei näinud. Nägin vaid, kuidas osteti elamine ja stuudiod ja tehnikavärgid, mis jäid pärast lahkuminekut talle. Ise rääkis kogu aeg, et laste nimel. Nüüd on lapsed ilma... ah see materiaalne külg!” lööb Esta käega, kuid tuleb jutuga samasse kohta tagasi: “Ma ei saa vaid sellest aru, miks oli talle vaja laste muumitrollidega voodipesu ja kirjutuslaudu?”

Kas armastus tegi Esta alguses pimedaks? “Oi, ta oli alguses väga südamlik, võib-olla näitles. Aga ta oskas nii ilusasti nutta, pisarad kohe voolasid, kui mõni kurb film tuli. Või kui ta rääkis, kuidas on elus kannatanud. Kuidas kõik naised ta rahast on tühjaks teinud. Oli ju hoopis vastupidi,” räägib lauljatar.

Esta räägib oma lapsepõlvest. Et tal olid väga head vanemad, kes õpetasid ainult häid asju märkama ja olema aus.

“Tead, kui kahju mul sellest on, et tänapäeval nii paljud pered lahku lähevad. Minul oli nii ilus, tore ja terve pere, õnnelik lapsepõlv. Ema oli kodune, isa teenis raha. Nädalavahetustel võttis isa meid kaasa ja viis muuseumi, teatrisse või loomaaeda. Ütles, las ema puhkab. Küll Tartusse ja Tallinna. Ema küpsetas siis kodus midagi head,” on Esta õnnetu, et tema lastel sellist lapsepõlve pole.

Esta näeb ideaalset pereelu nii, et naine on kodus, kasvatab lapsi ja teeb kodutöid. “Aga kui vaatad ümberringi, mida sa näed? Naised rabelevad töö ja karjääri pärast. Kõik tahavad olla sõltumatud,” ütleb Esta.

Gunnarile aga soovib Esta, et mees leiaks enda kõrvale naise, kes teda mõistaks. “Ja et lõpuks saaks selle jama ühele poole...” ohkab Esta.

Lohod ei jõua alimentide suhtes kokkuleppele

Muusikaärimees Gunnar Loho kinnitab, et kohtuotsusega on tema abielu Esta Lohoga 13. septembril 2001. aastal lahutatud. “Esitasin aga apellatsioonikohtusse kaebuse lastega kohtumise ja alimentide määramise kohta,” ütleb Gunnar Loho, kes pärast Estaga suhte purunemist on taas elukaaslase leidnud, kellega kasvatab nüüd juba ka ühist poega.

Nii käivad Lohod kohut edasi vaid alimentide summa pärast - Gunnar ei ole nõus käesoleva aasta septembris kohtu poolt kahele tütrele elatusrahaks määratud 1600 krooniga kuus (1997. aastal määras kohus alimentideks 75 krooni kuus lapse kohta - Toim.). Kui palju ta lastele nõus maksma on, jätab Gunnar enda teada.

Gunnar Loho, kui tihti te tütardega kohtute?

“Käisin Tallinnas tütar Sandra kümnendal sünnipäeval pärast tundide lõppu. Tahtsin talle lilled ja kommikarbi üle anda ja minna natuke temaga sünnipäeva tähistama, aga ei saanud - Esta seisis kooli koridoris, käed puusas, ja ei lubanud mul tütrega kuhugi minna. (Esta: “Sandrale see aeg lihtsalt ei sobinud. Ütles, et lähme teine päev. Gunnar aga solvus selle peale ja läks minema.”)

Varem, kui veel Viljandis elasime, olid lapsed minu juures esmaspäeviti ja teisipäeviti ning ühel päeval nädalavahetusel. Viisin nad nädala sees ilusti kooli ja kõik toimis. Saime sellise kokkuleppe tänu kohalikule lastekaitsenõunikule. Kuid siis ühel hetkel Esta katkestas selle lepingu ühepoolselt. (Esta: “Mulle ei meeldinud selline laste solgutamine. Kui nad Gunnari juures olid, oli neil kõik õppimata. Tal polnud tüdrukute jaoks lihtsalt aega, tegeles rohkem oma uue naisega. Pakkusin välja, et las tüdrukud käivad nädalavahetustel isa juures. Gunnarile see ei sobinud.”)

Nüüd kolisid nad Tallinna ja lapsed käivad seal koolis. Ma tean küll, kus nad elavad, aga ma ei saa ju tungida nende koju, et lapsi näha. Muudmoodi ma lihtsalt ei saa nendega kohtuda.”

Kuidas lapsed sellesse suhtuvad?

“No mis neil suhtuda, neil ei lasta suhtuda. Ma olen igat moodi proovinud. Kui nad vanemaks saavad, siis näeme. 15-16aastasel tekib juba palju küsimusi, eks nad siis tulevad ka minu käest küsima. Selle tarvis on mul kõik kohtuasjad kausta köidetud. Varem, kui veel koos elasime, sain küll tütardega väga hästi läbi. Eriti Sandraga, tema hoidis rohkem minu poole.”

Kas ja kui palju te tütardele alimente maksate?

“Muidugi toetan neid igal võimalusel. Alimendid pandi paika juba 1997. aastal. See summa, mis seal kirjas on - 75 krooni - ei vasta tegelikult reaalsusele, olen lastele asju ostnud ja ka raha juurde andnud.”

Kohus määras sügisel uue summa, 1600 krooni kuus kahe tütre peale. Te pole selle summaga aga nõus. Kui palju oleksite nõus siis maksma?

“See on isiklik asi.”

Esta sõnul on teil uus pere - noor naine ja väike poeg.

“Jah, elama peab. Elustandardid on nüüd pärast selliseid jamasid küll teised. Vahepeal lõi see ka töö lõhki, kuid olen, jah, eluga edasi läinud. Ma pole veel uuesti abiellunud, kuid mul on naine ja laps - poeg Artis.”

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee